Polskie Radio
Section05

Donald Trump

Kanclerz Kurz odwołany. Ekspert: pokłosie afery korupcyjnej

Parlament Austrii przegłosował wotum nieufności dla rządu kanclerza Sebastiana Kurza. To pierwszy taki przypadek w powojennej historii Austrii. Dlaczego najmłodszy szef rządu w Europie musiał pożegnać się ze stanowiskiem i jaki wpływ na jego odwołanie miała tzw. afera z Ibizy - m.in. o tym mówił w audycji "Więcej świata" Piotr Jendroszczyk ("Rzeczpospolita").
Zobacz więcej na temat:  Dariusz Rosiak Austria Sebastian Kurz polityka Shinzo Abe Litwa relacje polsko-litewskie

Ekspert: konflikt USA-Chiny coraz bardziej się rozszerza

- Wzrost roli Chin w ostatnich 40 latach odbywał się w ramach cieplarnianych warunków stworzonych przez Stany Zjednoczone. (...) Dopóki byli gospodarką stosunkowo małą, to była bardzo dobra wymiana korzyści - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Jakóbowski z Ośrodka Studiów Wschodnich. Ekspert mówił o rywalizacji USA i Chin.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Grzegorz Ślubowski Ameryka Stany Zjednoczone Ośrodek Studiów Wschodnich

A. Wróblewski: Chiny potrzebują amerykańskiego rynku

– Gospodarka Chin nastawiona jest na eksport dlatego Chińczycy potrzebują amerykańskiego rynku, by podtrzymać swój wzrost gospodarczy – powiedział Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego. W Polskim Radiu 24 rozmowa na temat wojny handlowej pomiędzy dwiema gospodarczymi potęgami świata.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA Chiny Stany Zjednoczone ŚWIAT handel polityka zagraniczna USA Artur Wróblewski Ameryka

Rozmowy o Korei Północnej na szczycie G20

- Jeżeli spojrzymy na deklaracje to zarówno Chiny, jak i Stany Zjednoczone mówią jednym głosem o potrzebie denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego w sposób pokojowy. Z drugiej zaś strony mam wątpliwości, czy nie powinniśmy traktować tego rejonu jako kolejnego obszaru rywalizacji chińsko-amerykańskiej – mówił w Polskim Radiu 24 Oskar Pietrewicz Polski Instytut Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Chiny USA Korea Północna Kim Dzong Un Xi Jinping

Ustawa 447. Artur Wróblewski: może służyć naciskaniu Polski

- Jeśli takie prawo przyjmuje najpotężniejsze państwo na świecie i w dodatku zależy nam na znakomitych relacjach, to wtedy niestety jest to rodzaj takiego "miękkiego prawa", charakter ma symboliczny, deklaratywny, ale może służyć naciskaniu Polski, "zróbcie to, jeśli chcecie otrzymać to" - mówił o ustawie 447 dr Artur Wróblewski, amerykanista (Uczelnia Łazarskiego). 
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Artur Wróblewski

Stosunki amerykańsko-rosyjskie. "Mamy znacząca asymetrię"

– Dla Rosji Stany Zjednoczone są najważniejszym problemem jej polityki zagranicznej: głównym wrogiem i głównym zagrożeniem. Dla USA Rosja nie jest ani najważniejszym państwem, ani problemem, ani tym bardziej partnerem. Rosja jest traktowana jako czynnik, który przeszkadza – ocenia Marek Menkiszak z Ośrodka Studiów Wschodnich. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ernest Zozuń USA Rosja Władimir Putin Siergiej Ławrow Mike Pompeo