Polskie Radio
Section05

Dwójka

Katedra Notre Dame dostała drugie życie. Polacy mają w tym swój udział

- Zostaliśmy zaproszeni do prób usuwania tzw. nawarstwień obcych, które zawierały cząstki ołowiu, bo katedra była pokryta blachą ołowianą. To bardzo toksyczny związek jeżeli chodzi o jego zastosowanie w architekturze, chociaż jest bardzo przydatny i trwały. Pożar zniszczył ponad 500 ton blachy, która pokrywała dach Notre Dame - mówił w Dwójce prof. Andrzej Koss, szef Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki.
Zobacz więcej na temat:  Notre Dame konserwacja KULTURA Katarzyna Sanocka Paryż odbudowa Akademia Sztuk Pięknych Międzyuczelniany Instytut Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki

Muzyka klasyczna... w stodole? Światowi artyści na Folwark Autumn Festival

Folwark Autumn Festival – to tytuł nowego muzycznego festiwalu na mapie kulturalnej Polski. Inicjatorką jest pianistka Julia Kociuban, która postanowiła muzykę z sal filharmonii przenieść do… niemal stuletniej stodoły. - Chciałam stworzyć wydarzenie, gdzie muzyka klasyczna byłaby bliżej ludzi - mówiła artystka.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna Julia Kociuban KULTURA Karol Furtak Zobacz także Aleksander Dębicz Alexander Gadjiev

Maria Strzelecka: jako mama, zlitowałam się nad rodzicami czytającymi dzieciom przed snem

- Swoje książki mogę nazwać powieścią historyczną dla młodych ludzi. Będąc mamą zlitowałam się również nad dorosłymi czytającymi swoim dzieciom w łóżkach, żeby też mieli przyjemność z tej lektury - mówiła w Dwójce Maria Strzelecka, malarka, ilustratorka, autorka książek i filmów animowanych.
Zobacz więcej na temat:  Aldona Łaniewska-Wołłk Maria Strzelecka Simona Kossak dzieci książki dla dzieci Zobacz także KULTURA literatura

Człowiek piszący, czy pisarz? Kazimierz Orłoś o swojej twórczości

- Patrząc na współczesną literaturę i łatwość z jaką autorzy jednej czy dwóch książek nazywają siebie pisarzami, uważam że trzeba do tego ostrożnie podchodzić - ocenił w Dwójce Kazimierz Orłoś - pisarz, scenarzysta filmowy i dramaturg. Na rynku ukazała się właśnie książka, w której autor dzieli się swoimi przemyśleniami. W Dwójce opowiedział o niektórych z nich. 
Zobacz więcej na temat:  literatura książki Kazimierz Orłoś Jakub Kukla KULTURA Zobacz także

Wielka rola Marcina Dorocińskiego: "Minghun" to film bardzo o miłości

W kinach można już oglądać film "Minghun" Jana P, Matuszyńskiego, zrealizowany według scenariusza Grzegorza Łoszewskiego. Czołowym bohaterem jest Jurek, wdowiec, który piętnaście lat po śmierci żony traci również ukochaną córkę. - Ten film jest dla mnie bardzo osobisty, ważny i bardzo emocjonalny - mówił Marcin Dorociński, wcielający się w główną postać.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Marcin Dorociński Jan P. Matuszyński film polski kino Marcin Mindykowski Zobacz także