Polskie Radio
Section05

Festiwal Góry Literatury

Młodzież z pieczy zastępczej na scenie Festiwalu Góry Literatury

Festiwal Góry Literatury, a konkretnie sceny w Polanicy-Zdroju i Wałbrzychu, gościł spektakl "Ziemia Ziemia" w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej. Oszczędna w środkach artystycznych opowieść jest oparta o powieść Władysława Reymonta. Jej kolejne epizody ze sceny wypowiada szesnastoosobowy chór łódzkiej młodzieży z pieczy zastępczej. 
Zobacz więcej na temat:  Jan Kanty Zienko Andrzej Seweryn Dorota Kędzierzawska Dwójka TEATR KULTURA

Olga Tokarczuk: pierwszy raz w życiu poczułam, że to wszystko mnie przerasta

- W trakcie pisania tej książki miałam poczucie, że świata jest za dużo; że literatura jest zaledwie takim złamanym widelcem, który próbuje jakoś to wszystko ująć, pozbierać, ale niestety łapie tylko niektóre wątki, wibracje, płaszczyzny i warstwy. Chyba pierwszy raz w życiu poczułam, że to wszystko, co jest do opowiedzenia, mnie przerasta. I że potrzeba nam wielu pisarek i pisarzy w następnych pokoleniach, ponieważ tylko to, co opowiedziane przechodzi do nirwany - mówiła w Dwójce Olga Tokarczuk o swej nowej powieści pt. "Świata jest za dużo".
Zobacz więcej na temat:  Olga Tokarczuk literatura Dwójka Marek Bieńczyk Dolny Śląsk KULTURA Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Jan Kanty Zienko Wojciech Tochman

Olga Tokarczuk w "Klubie Trójki" o terytorium, migracjach i tożsamości

Pod hasłem Terytoria 10 lipca rozpoczyna się XII Festiwal Góry Literatury, który potrwa do 18 lipca. Tegoroczna edycja odbędzie się w 30. lokalizacjach ziemi kłodzkiej, aglomeracji wałbrzyskiej i Kotliny Dzierżoniowskiej. - Terytorium to uzgodniony przez ludzi porządek przestrzeni, pokryty granicami, nazwany i opisany - wyjaśniała hasło noblistka Olga Tokarczuk, twórczyni festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki KULTURA literatura Olga Tokarczuk Michał Nogaś Trójka Karolina Ćwiek-Rogalska

Olga Tokarczuk gościnią "Klub Trójki" z Festiwalu Góry Literatury

Pod hasłem Terytoria w piatek, 10 lipca rozpoczyna się XII Festiwal Góry Literatury, który potrwa do 18 lipca. Tegoroczna edycja odbędzie się w 30. lokalizacjach ziemi kłodzkiej, aglomeracji wałbrzyskiej i Kotliny Dzierżoniowskiej. Organizatorzy przygotowali ponad 170 wydarzeń, zapowiedzieli blisko 240 gości. Trójka jest patronem medialnym Festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki KULTURA literatura Olga Tokarczuk Michał Nogaś Trójka Karolina Ćwiek-Rogalska

Festiwal Góry Literatury 2026 odbędzie się pod hasłem "Terytoria"

„Podczas gdy Terytorium domaga się lojalności, Terroir domaga się uważności. Terytorium żąda, by za nie umierać, Terroir prosi zaś jedynie, by je szanować, nie eksploatować ponad miarę, nie traktować jak surowca” – zainspirowani rozróżnieniem zaproponowanym przez Olgę Tokarczuk, zapraszamy na tegoroczny Feswal Góry Literatury. 12. edycja odbędzie się w dniach 10–18 lipca 2026 roku w 30 lokalizacjach ziemi kłodzkiej, aglomeracji wałbrzyskiej i Kotliny Dzierżoniowskiej.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka patronat

"Te wszystkie Raje, Zrywy i Jutrzenki". Szlakiem małych kin na Dolnym Śląsku

- Jestem uzależniony od podróżowania po Dolnym Śląsku. Podczas tych krótkich podróży, jedno czy dwudniowych, zawsze staram popatrzeć sobie, jak to wygląda od strony filmowej. Po pierwsze czy były tam realizowane jakieś filmy. Po drugie kina, czy są, a jeśli nie, to czy kiedyś były. To zawsze jest fajna zabawa - mówił w Dwójce Lech Moliński, współautor książki "Te wszystkie Raje, Zrywy i Jutrzenki. O małych kinach na Dolnym Śląsku".
Zobacz więcej na temat:  Lech Moliński Dwójka KULTURA kino FILM Dolny Śląsk

Sztuka między traumą a oczyszczeniem. Wystawa "Po deszczu"

W tym roku na 11. Festiwalu Góry Literatury w paśmie sztuki prezentowana była wystawa zatytułowana "Po deszczu". Projekt artystyczny został zainicjowany przez Jagę Hupało, a stworzony wraz z Polsko-Japońską Akademią Technik Komputerowych w Warszawie. Prace kilkudziesięciu artystów i artystek ukazują dwoistość doświadczeń związanych z obecnością wody w naszej bliskości: od traumy i bezradności po radość, kontemplację i uzdrowienie.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka natura deszcz

Festiwal Góry Literatury mierzy się z manipulacją, dezinformacją i hejtem

- Tegoroczne hasło to pokłosie skoordynowanego ataku nienawiści na nasze profile w mediach społecznościowych, a co gorsza także bezpośrednio na naszych gości podczas poprzedniego festiwalu. Nie bardzo wiedzieliśmy, jak sobie z tym poradzić. Nawet jeśli duża część tych ataków była realizowana przez tzw. boty, to jednak na początku działania tych botów stoi zły człowiek, który wymyśla taki, a nie inny algorytm - mówił w Dwójce Irek Grin, dyrektor programowy Festiwalu Góry Literatury.
Zobacz więcej na temat:  Ireneusz Grin Dolny Śląsk KULTURA literatura Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka Irek Grin Olga Tokarczuk

Dwójka w zamku Sarny. "To dawny zamek obronny o proweniencji XV-wiecznej"

- Osobiście cieszę się, że właściciele, oprócz nazwy zamek Sarny, wrócili do dawnej nazwy Scharfeneck. Jak ją przetłumaczymy, będzie dla nas swojska. To nic innego jak Ostry Róg. Mamy zamek o identycznej nazwie koło Szamotuł i to jest rzecz, która jest podobna. Chodzi o warunki obrony. Potem powstał w tym miejscu zamek renesansowy, następnie przebudowany na rezydencję barokową, i teraz mamy to, co mamy - mówił w Dwójce Gabriel Jaczewski, regionalista.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka podróże Dorota Gacek Aldona Łaniewska-Wołłk Góry Stołowe zamek Dolny Śląsk Ireneusz Grin

Za sukcesami polskiej literatury za granicą i zagranicznej w Polsce stoją tłumacze. Czy AI ich zastąpi?

W literaturze tłumacz okazuje się kimś niezwykle ważnym, chociaż wciąż często niedocenianym, niedostrzeganym wręcz. A przecież to właśnie za sprawą znakomitych, by nie powiedzieć: wybitnych, tłumaczeń wielki sukces w Polsce odniosły m.in. "Kubuś Puchatek", literatura iberoamerykańska czy seria o Harrym Potterze. Jednak ostatnio coraz częściej pojawia się kwestia używania AI do tłumaczeń. Czy sztuczna inteligencja zastąpi tłumaczy? O tym m.in. rozmawia się na Festiwalu Góry Literatury, którego Trójka jest patronem.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura KSIĄŻKA powieść tłumaczenie tłumacz Józef Niewiarowski Robert Grzędowski Trójka

"Klub Trójki" – 10. Festiwal Góry Literatury oraz zagrożenia teraźniejszości i przyszłości

Festiwal Góry Literatury powstał z inicjatywy Olgi Tokarczuk w 2015 roku. Jego głównymi celami były i pozostają: aktywizowanie kulturalne i obywatelskie mieszkańców ziemi kłodzkiej i aglomeracji wałbrzyskiej, promocja kultury i czytelnictwa, upowszechnianie i wzmacnianie postaw ekologicznych i równościowych, promocja regionu. W czwartek, 4 lipca, rozpoczęła się 10. edycja festiwalu Góry Literatury, którego patronem jest Trójka.
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki KULTURA Olga Tokarczuk KSIĄŻKA literatura Edwin Bendyk Michał Nogaś Trójka