Polskie Radio
Section05
II wojna światowa

Biografia Jana Karskiego. "Chciał służyć Polsce"

Do księgarń trafiła właśnie druga część biografii Jana Karskiego, autorstwa Waldemara Piaseckiego – jego najbliższego przyjaciela i współpracownika. Tom zatytułowany „Inferno” przedstawia losy bohatera walczącego o ratunek dla Polski okupowanej przez Hitlera, którą alianci chcą uzależnić od Stalina. Czytelnik staje się świadkiem walki Karskiego o powstrzymanie planowego mordu na narodzie żydowskim, dokonywanego przez hitlerowskie Niemcy. O życiu legendarnego emisariusza Waldemar Piasecki mówił w audycji Warto Czytać.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Karski Holokaust II wojna światowa hitlerowskie obozy koncentracyjne historia Polski

Spór polsko-rosyjski o usuwanie „pomników wdzięczności”

W czerwcu polski parlament znowelizował ustawę o zakazie propagowania komunizmu. Nowe przepisy regulują kwestię usunięcia z przestrzeni publicznej obiektów o charakterze nieużytkowym, gloryfikujących ustrój totalitarny. Na terenie Polski znajduję się 280 takich obiektów poświęconych Armii Czerwonej i braterstwu polsko-sowieckiemu. O usuwaniu radzieckich pomników mówił w audycji Gorąca Planeta szef Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia Ernest Wyciszkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja II wojna światowa Armia Czerwona

Stosunki polsko-żydowskie. "Trzeba być otwartym na debatę"

Polscy Żydzi przed wizytą Donalda Trumpa wyrazili ubolewanie, że prezydent USA zrezygnował z wizyty pod Pomnikiem Bohaterów Getta. W opublikowanym stanowisku, Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie podkreśliła, że gest ten oznaczałby uznanie, solidarność i nadzieję Stanów Zjednoczonych dla odbudowy w Polsce społeczności żydowskiej. O reakcji środowiska i stosunkach polsko-żydowskich w audycji Kulisy Spraw mówił publicysta Gabriel Kayzer.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Żydzi II wojna światowa Holokaust Donald Trump

"Narasta polsko-ukraiński konflikt dotyczący historii"

Gościem Polskiego Radia 24 był dr Łukasz Jasina. Ekspert z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych mówił o relacjach między Warszawą a Kijowem, w kontekście wspólnej, trudnej historii obu państw. 11 lipca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina UPA Łukasz Jasina Rzeź Wołyńska Wołyń historia Polski II wojna światowa

Pomagają odzyskiwać dzieła sztuki. Fundacja Konenberga

Ochrona dziedzictwa kulturowego jest jednym z najważniejszych obszarów działania Fundacji Kronenberga. Wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego od 2012 roku prowadzi program, którego celem jest odzyskiwanie dóbr kultury utraconych przez Polskę w czasie i w wyniku II wojny światowej. O działalności fundacji mówił w audycji Utracone, Odzyskane prezes Fundacji Kronenberga Krzysztof Kaczmar.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Magdalena Ogórek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

„Julian Kulski. Prezydent okupowanej walczącej Warszawy”

„Julian Kulski. Prezydent okupowanej walczącej Warszawy” autorstwa Magdaleny Stopy to pierwsza biografia wybitnego Polaka i męża stanu, który sprawował funkcję „burmistrza komisarycznego” miasta podczas II wojny światowej. W tym najtragiczniejszym dla historii Warszawy okresie wykazał się wielką odwagą i poświęceniem, ratując życie tysięcy Warszawiaków. O postaci Juliana Kulskiego mówił w audycji Wszystko Jest Historią Piotr Jegleński, publicysta, działacz opozycji i wydawca z Wydawnictwa Editions Spotkania.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa historia Polski historia warszawy II wojna światowa Stefan Starzyński książki biografia