Polskie Radio
Section05

Jedynka

Jak staliśmy się dwunożnymi istotami? Osada Słowian z gwardii sułtana emiratu Nekor. I Ogólnopolska Konferencja Medycyny Kosmicznej. Zaprasza K. Kobylecka

Jak staliśmy się dwunożnymi istotami? Pisze o tym prof. J.L. Arsuaga w książce "Ciało", a ja rozmawiam o tym fenomenie z bioarcheologiem dr. Wiesławem Więckowskim z UW. Na przełomie IX i X w. na północy dzisiejszego Maroka, Słowianie z gwardii przybocznej sułtana emiratu Nekor założyli własną osadę. Jej śladów szuka dr Wojciech Filipowiak z IAiE PAN. I Ogólnopolska Konferencja Medycyny Kosmicznej – o wkładzie polskich badaczy w rozwój tej dziedziny mówi prof. Jakub Mieczkowski z GUMed.
Zobacz więcej na temat: 

Wyciek danych ws. Ziobry? "Żurek nie jest winien wprost"

Zbigniew Ziobro zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez ministra sprawiedliwości Waldemara Żurka. Sprawa dotyczy ujawnienia w mediach materiałów ze śledztwa ws. uchylenia immunitetu byłemu szefowi resortu. - Nie wyobrażam sobie, żeby minister Żurek był wprost winien tej sytuacji, ale bardzo źle się stało, że te dokumenty wyciekły - ocenił w radiowej Jedynce poseł Polski 2050 Łukasz Osmalak.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Ziobro Waldemar Żurek polityka Łukasz Osmalak

"Uwierz w Mikołaja 2" niebawem w kinach. Plejada gwiazd ponownie na dużym ekranie

7 listopada na ekrany kin w całej Polsce trafi film "Uwierz w Mikołaja 2" - współczesna opowieść wigilijna, która pokazuje, że magia świąt tkwi w drobnych gestach i że każdy - niezależnie od wieku - może odkryć swoją dobrą stronę. 
Zobacz więcej na temat:  film polski Boże Narodzenie Marta Lipińska Teresa Lipowska Antoni Pawlicki dorota stalińska Ewa Szykulska KULTURA premiera Mikołaj Roznerski

Jak (i po co) ludzie dostosowali się do wymogów dwunożności?

Szkielet dorosłego człowieka składa się z 206 kości. Do tego dochodzą mięśnie i narządy wewnętrzne - a wszystko razem jest "arcydziełem 7 mln lat ewolucji". Taki jest właśnie podtytuł książki "Ciało" hiszpańskiego paleoantropologa prof. Juana Luisa Arsuagi, który poddał głębokiej analizie każdy element naszej anatomii, pokazując, jak dostosowywaliśmy się do wymogów dwunożności.
Zobacz więcej na temat: 

Ogłoszono laureata Nagrody Goncourtów 2025. Tę książkę Francuzi znajdą pod choinką

Francuski pisarz Laurent Mauvignier został laureatem tegorocznej Nagrody Goncourtów za powieść "La maison vide". Nagroda Goncourtów to najbardziej prestiżowe wyróżnienie literackie we Francji. Choć laureat otrzymuje jedynie symboliczne 10 euro, to staje się sławny a jego książki znikają z księgarń. Nagrodzony tytuł zwykle jest jedną z najczęściej kupowanych książek jako prezent na Boże Narodzenie we Francji.
Zobacz więcej na temat:  literatura książki KSIĄŻKA KULTURA Francja

U Rubensa bez zmian? "Cały czas najbardziej inspiruje mnie gitara"

- To piosenka o tęsknotach, które nosimy w sobie - mówi Rubens w "Muzycznej Jedynce" o swoim nowym singlu zatytułowanym "Tam bez zmian". - Tęsknota, którą ja noszę w sobie bardzo mocno od jakiegoś czasu, to tęsknota za światem bez internetu. Za tym, że nie ma tej całej bańki, że oglądasz świat i tak naprawdę nie wiesz, czy to jest prawdziwy świat, czy świat wygenerowany przed sztuczną inteligencję - dodaje artysta w Programie 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA Rubens Ula Kaczyńska