Polskie Radio
Section05
Krzysztof Michalski

"Cząsteczka, która jest listonoszem". Jak działa mRNA i szczepionka na COVID-19?

Naukowcy twierdzą, że jest to jedno z największych osiągnięć nauki ostatnich lat, dzięki któremu można nie tylko walczyć z wirusami, ale także tworzyć nowe leki. Z kolei przeciwnicy szczepień przeciw COVID-19 nazywają ją biotechnologiczną bombą, która ma zmienić ludzki genom. Czym faktycznie jest cząsteczka mRNA, będąca podstawą działania większości szczepionek przeciwko SARS-CoV-2?
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski koronawirus szczepienia

Receptor AXL i procesy komórkowe. Ważne odkrycie polskich badaczy

To jedna z najważniejszych i najciekawszych informacji o osiągnięciach polskich badaczy ostatnich miesięcy. W lipcu w prestiżowym magazynie PNAS Narodowej Akademii Nauk USA ukazał się artykuł, w którym polscy naukowcy z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie donoszą o ważnym odkryciu procesów komórkowych, które mogą być wykorzystane w terapiach chorób nowotworowych i w walce z COVID-19.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski zdrowie medycyna nowotwory

Radiostacja Babice. Dzięki niej uzyskano łączność radiową ze światem

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku Polska nie posiadała nowoczesnych radiostacji zapewniających skuteczną i szybką komunikację z zagranicą i wielomilionową Polonią. Dlatego 100 lat temu - 4 sierpnia 1921 roku - Ministerstwo Poczt i Telegrafów RP zawarło umowę z Radio Corporation of America na wybudowanie Transatlantyckiej Radiotelegraficznej Centrali Nadawczej w Babicach pod Warszawą.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski radio telegraf Babice DAB+ telekomunikacja

Polscy naukowcy opracują lek na COVID-19?

Naukowcy i lekarze z trzech warszawskich placówek: Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowego Instytutu Badawczego, Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego pracują nad polskim lekiem na COVID-19. Może on okazać się przełomem w walce z obecną pandemią. Na jakim etapie przebiegają badania?
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski onkologia medycyna koronawirus

Jak pandemia zmieniła onkologię? Eksperci opracowali specjalny raport

Zespół polskich ekspertów opracował specjalny raport pokazujący wpływ pandemii COVID-19 na system opieki onkologicznej. - Pandemia generalnie poturbowała system ochrony zdrowia wszędzie na świecie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Rutkowski z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski onkologia medycyna koronawirus

Powstanie Warszawskie. Dramatyczne karty z historii Polskiego Radia

Podczas Powstania Warszawskiego radiowcy rozpoczęli nadawanie swoich programów już 9 sierpnia 1944 roku, zaś dzień wcześniej wyemitowane zostały komunikaty przygotowane przez zespół Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej Armii Krajowej. Jednym z najbardziej oczekiwanych był codzienny komentarz "Dzień walki" Edmunda Osmańczyka, który - jako "Jan Gor" - donosił o sytuacji w walczącej Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Krzysztof Michalski Marian Drozdowski Edmund Osmańczyk

Jak szybko zidentyfikować bakterię odporną na antybiotyki?

Opracowany przez polski start up Scope Fluidics system służący do wykrywania zakażeń szpitalnych PCR ONE oraz rozwiązanie BacterOMIC, które pozwala na określenie bakterii odpornych na antybiotyki, znalazły się w gronie siedmiu najbardziej przełomowych produktów diagnostycznych na świecie wybranych w konkursie przez Amerykańskie Towarzystwo Chemii Klinicznej (AACC). 
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski medycyna NAUKA zdrowie

Polacy opracowali ultraszybki i wiarygodny test na koronawirusa

Niemal od początku pojawienia się koronawirusa i pandemii przez niego spowodowanej, polscy badacze włączyli się w prace związane z poznaniem mechanizmów jego działania, możliwości leczenia i diagnozowania. W ostatnich dniach zakończyły się badania kliniczne panelu SARS-CoV-2, diagnostycznego systemu, który ma wykrywać skutecznie i bardzo szybko zakażenie koronawirusem.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski sars-cov-2 koronawirus testy COVID-19

Polacy opracowali ultraszybki i wiarygodny test na koronawirusa

Niemal od początku pojawienia się koronawirusa i pandemii przez niego spowodowanej, polscy badacze włączyli się w prace związane z poznaniem mechanizmów jego działania, możliwości leczenia i diagnozowania. W ostatnich dniach zakończyły się badania kliniczne panelu SARS-CoV-2, diagnostycznego systemu, który ma wykrywać skutecznie i bardzo szybko zakażenie koronawirusem.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski

78 lat od bestialskiej, antypolskiej akcji na Wołyniu

Minęło właśnie 78 lat od jednej z największych tragedii narodu polskiego – w niedzielę 11 lipca 1943 roku oddziały UPA dokonały skoordynowanego ataku na kilkadziesiąt polskich wsi na Wołyniu. Po wymordowaniu ludności miejscowości były palone, by uniemożliwić ponowne ich zamieszkanie. Ataki przeprowadzano także na polskie kościoły. Zabójstwa dokonywane były z wielkim okrucieństwem.
Zobacz więcej na temat:  Wołyń Krzysztof Michalski historia Polski II wojna światowa Rzeź Wołyńska

Jak ograniczać negatywne skutki radioterapii w leczeniu nowotworów?

Profesor Tomasz Szumlak z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie jest liderem konsorcjum powołanego w ramach programu TEAM-NET Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, realizującego projekt, którego celem jest stworzenie detektora do precyzyjnego określania dawki promieniowania podczas radioterapii stosowanej w leczeniu nowotworów.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski CERN promieniowanie nowotwory zdrowie medycyna