Polskie Radio
Section05

Maciej Wąsik

Chaos prawny w Polsce. Karnowski: PiS, nie chcąc oddać władzy honorowo, zastawiło na nas miny

– PiS zastawiło miny. Jak inaczej, mając za "partnera" pana prezydenta, który przechowuje u siebie przestępców, mamy je rozbroić? – mówił w Programie 3 Polskiego Radia poseł Koalicji Obywatelskiej oraz prezes Ruchu Samorządowego Tak! Dla Polski Jacek Karnowski, odnosząc się do chaosu prawnego w państwie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jacek Karnowski polityka Trójka Beata Michniewicz Rząd Donalda Tuska koalicja obywatelska Prawo i Sprawiedliwość Andrzej Duda Mariusz Kamiński prawo demokracja

PR24 "Przywracamy praworządność". Katarzyna Ueberhan o sprawie Dariusza Barskiego

- Wracamy wreszcie do porządku prawnego i zasad, które gwarantuje nam konstytucja, art. 2, który mówi o demokratycznym państwie prawa. Praworządność to rządy prawa. Prawdopodobnie prezydentowi nie podoba się kierunek, w którym te porządki są dokonywane, może nie podoba się to, że staramy się postępować zgodnie z konstytucją - mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Ueberhan (Nowa Lewica).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 sądownictwo POLSKA Andrzej Duda Mariusz Kamiński

PR24 "To nadużycie". Dr Kładoczny przeciw nazywaniu Kamińskiego i Wąsika więźniami politycznymi

- Za chwilę się okaże, że każdego członka jakiejś partii, który trafi do więzienia, będzie się nazywało więźniem politycznym. To zaciemnia obraz i jest nieprawdziwe - powiedział w Polskim Radiu 24 prawnik z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Piotr Kładoczny. - To urąga osobom, które naprawdę są więźniami politycznymi, jak Andrzej Poczobut - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Mariusz Kamiński Krzysztof Grzybowski POLSKA

Co dalej z mandatami poselskimi Wąsika i Kamińskiego? Marszałek Sejmu zabiera głos

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia przekazał, że mandat po pośle Mariuszu Kamińskim będzie obsadzany, a w sprawie obsadzenia mandatu po Macieju Wąsiku poczeka na jasny komunikat z Sądu Najwyższego. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar wszczął postępowanie ułaskawieniowe ws. obu polityków PiS.
Zobacz więcej na temat:  Szymon Hołownia POLSKA Sejm Marszałek Sejmu immunitet prezydent Mariusz Kamiński

"Mamy nadzieję, że nie będzie miał krwi na rękach". Żony Wąsika i Kamińskiego spotkały się z ministrem sprawiedliwości

- Nie widzimy żadnej dobrej woli rozwiązania tego problemu - oświadczyły żony osadzonych Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, po tym, jak poinformowały, że spotkały się z szefem resortu sprawiedliwości Adamem Bodnarem.
Zobacz więcej na temat:  Mariusz Kamiński POLSKA ułaskawienie Mariusza Kamińskiego prezydent Andrzej Duda Adam Bodnar Ministerstwo Sprawiedliwości

PR24 "Są winni, z mocy prawa utracili mandaty". Wiceszef MSZ o Kamińskim i Wąsiku

- W przypadku zastosowania aktu łaski wymiar sprawiedliwości odstępuje od wymierzenia kary. Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nie idą do więzienia, ale nie zmienia to ich statusu. Nie są już posłami. Każdy student prawa pierwszego roku o tym wie. Opowieści PiS na ten temat wprowadzają opinię publiczną w błąd - mówił w Polskim Radia 24 wiceszef MSZ Andrzej Szejna.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Mariusz Kamiński

PR24 Przemysław Rosati o sprawie Kamińskiego i Wąsika: to powinno nas zastanowić i otrzeźwić polityków

- Chciałoby się powiedzieć, że wszyscy powinni być równi wobec prawa, ale to co widzieliśmy w ostatnich dniach powinno nas zastanowić i otrzeźwić klasę polityczną - powiedział w Polskim Radiu 24 Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, sędzia Trybunału Stanu.
Zobacz więcej na temat:  ułaskawienie Mariusza Kamińskiego Andrzej Duda Sejm prawo rząd POLSKA polityka

Czym różni się akt łaski od procedury ułaskawienia? Konstytucjonalista wyjaśnia

- Akt łaski wynika z artykułu 139 konstytucji i jest to prerogatywa prezydenta, czyli uprawnienie, z którego korzysta samodzielnie, nie musi mieć kontrasygnaty prezesa Rady Ministrów [...]. Natomiast procedura ułaskawieniowa toczy się na podstawie przepisów Kodeksu postępowania karnego i wiąże się z koniecznością uzyskiwania opinii, które dla prezydenta i tak nie są wiążące - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia konstytucjonalista prof. Marek Chmaj. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka prawo Mariusz Kamiński prezydent Andrzej Duda

Sprawa Wąsika i Kamińskiego. Sasin: w świetle prawa są niewinni, są nadal posłami

- Mamy orzeczenia Sądu Najwyższego w sprawach mandatów obu panów, Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego, które nie potwierdziły wygaszenia mandatu przez marszałka Sejmu Szymona Hołownię - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Jacek Sasin. Poseł PiS uważa, że osadzeni w więzieniu politycy wciąż są posłami.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Beata Michniewicz Jacek Sasin Platforma Obywatelska polityka Prawo i Sprawiedliwość Mariusz Kamiński

Sprawa Wąsika i Kamińskiego. Wiceszef MSWiA: mamy postęp przy wychodzeniu z zamieszania prawnego

- Mamy postęp przy wychodzeniu z zamieszania prawnego - tak wszczęcie przez prezydenta postępowania ułaskawieniowego wobec Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika skomentował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek. Polityk był gościem "Sygnałów dnia" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Sygnały Dnia Czesław Mroczek Platforma Obywatelska POLSKA polityka bezpieczeństwo służby i bezpieczeństwo wojsko Mariusz Kamiński

Zawiadomienie do prokuratury po decyzji Hołowni. Chodzi o mandaty Wąsika i Kamińskiego

Posłowie Krzysztof Szczucki i Paweł Jabłoński z Prawa i Sprawiedliwości zarzucają marszałkowi Sejmu Szymonowi Hołowni bezprawne stwierdzenie wygaśnięcia mandatów poselskich Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Zawiadomili też prokuraturę o "podejrzeniu popełnienia przestępstwa", o czym poinformowali we wpisie na X.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PiS Krzysztof Szczucki Paweł Jabłoński Szymon Hołownia Mariusz Kamiński