Polskie Radio
Section05
Marek Jędraszewski

"Mamy głęboką nadzieję, że ten czas minie". Abp Jędraszewski o pandemii

Metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski mówił w TVP Info, że tegoroczne Święta Wielkanocne są dla wielu z nas bardzo trudne, ponieważ nasz kraj zmaga się z pandemią koronawirusa. - Mamy głęboką nadzieję, że ten czas minie. Czas ograniczeń - mówił abp.
Zobacz więcej na temat:  Kościół Kościół katolicki wiara Wielkanoc Marek Jędraszewski chrześcijaństwo aktualności katolickie Koronawirus w Polsce POLSKA

Abp Jędraszewski: zmartwychwstały Chrystus przynosi nam dary - pokoju, radości, miłości

- Zdecydowana większość spośród nas nie może doświadczyć w sobie Chrystusa, który daje nam samego siebie w komunii św. Pozostaje nam komunia św. duchowa, a wraz z nią dary, które wszystkim przynosi zmartwychwstały Chrystus ciszą swej łaski "podążając do ludzi" – dary pokoju, radości i miłości - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas mszy św. w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół Wielkanoc Marek Jędraszewski Kraków religia chrześcijaństwo

Abp. Jędraszewski: narodowe pojednanie w pierwszych dniach po katastrofie robiło ogromne wrażenie

– W naszej pamięci narodowej ostatnich dziesięcioleci wpisały się dwa wydarzenia, które pamiętamy co do minuty: śmierć Jana Pawła II o godz. 21.37 2 kwietnia 2005 roku i godz. 8.41, gdy 10 kwietnia 2010 pod Smoleńskiem spadł samolot z delegacją lecącą na obchody w Katyniu – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia arcybiskup metropolita krakowski Marek Jędraszewski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka media POLSKA Marek Jędraszewski katastrofa smoleńska Wielkanoc

Abp Marek Jędraszewski zachęca do rodzinnego przeżycia transmisji mszy świętych

Arcybiskup Marek Jędraszewski powiedział, że ograniczenie uczestników Mszy Świętych do 50 osób jest dotkliwe, jednak wynika z zatroskania, by koronawirus się nie rozprzestrzeniał. Metropolita krakowski wygłosił przesłanie do wiernych na III Niedzielę Wielkiego Postu. Zaznaczył, że sytuacja wymaga od nas odpowiedzialności i zrozumienia dla siebie nawzajem i dla duszpasterzy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marek Jędraszewski Kościół katolicki

Abp Jędraszewski ogłosił decyzję o rozpoczęciu procesów kanonizacyjnych rodziców Jana Pawła II

Po pozytywnej opinii Konferencji Episkopatu Polski i otrzymaniu zgody Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski ogłosił decyzję o rozpoczęciu procesów kanonizacyjnych rodziców św. Jana Pawła II: Emilii Wojtyły z d. Kaczorowskiej oraz Karola Wojtyły - seniora.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marek Jędraszewski Jan Paweł II religia wiara katolicyzm

"Bądź wierny, idź". Abp Jędraszewski odprawił mszę w intencji gen. Fieldorfa "Nila"

- Dziś święta sprawa Rzeczpospolitej i jej przyszłości dotyka każdego z nas - powiedział w niedzielę abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski przewodniczył w niedzielę w Warszawie mszy św. w intencji żołnierzy niezłomnych oraz gen. Augusta Fieldorfa "Nila".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych Żołnierze Wyklęci Marek Jędraszewski Kościół

Abp Jędraszewski: Jan Paweł II przypominał, że pamięć tworzy tożsamość

Metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski zachęca do spotkania Polaków na Placu świętego Piotra w Rzymie z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły - świętego Jana Pawła II. W niedzielę w kościołach Archidiecezji Krakowskiej zostanie odczytane zaproszenie arcybiskupa do udziału w Narodowej Pielgrzymce do Rzymu.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Watykan Rzym Marek Jędraszewski Karol Wojtyła pielgrzymka POLSKA

"Nie uległ zastraszaniu". Abp Jędraszewski Człowiekiem Roku Klubów "Gazety Polskiej"

"Z wielką radością informujemy, że nagrodę Klubów "Gazety Polskiej" za rok 2019 otrzymał arcybiskup Marek Jędraszewski. Taki jest werdykt zdecydowanej większości naszych klubowiczów. Arcybiskup Jędraszewski dał się poznać jako niezłomny obrońca wiary i głosiciel prawdy. Nie uległ zastraszaniu i represjom" - czytamy w najnowszym tygodniku "Gazeta Polska".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marek Jędraszewski Kościół katolicki Gazeta Polska

"Ostracyzm, inwektywy, wulgaryzmy". Rośnie grono obrońców abp. Jędraszewskiego

Wyrażamy głęboki niepokój płynący z faktu, że w miejsce debaty czy polemiki w stosunku do poglądów i osoby abp. Marka Jędraszewskiego pojawiają się różne formy ostracyzmu, nie stroniące od inwektyw i wulgaryzmów. Nie możemy się na to zgodzić - napisali przewodniczący Akademickich Klubów Obywatelskich im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marek Jędraszewski Kościół wolność słowa

A. Kołakowski: środowiska zbudowane na kłamstwie atakują abpa Jędraszewskiego

- Arcybiskup Jędraszewski zwrócił uwagę na najważniejszą rzecz: że ideologia niszczy człowieka. Jeżeli podporządkujemy życie ideologii, to człowiek staje się nie podmiotem, a przedmiotem rzeczywistości - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 Andrzej Kołakowski. Gośćmi byli też inni działacze podziemia z czasów PRL: Andrzej Rozpłochowski i Wojciech Borowik.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Tadeusz Płużański ekologia Marek Jędraszewski Kościół katolicki