Polskie Radio
Section05
Marek Papała

Sprawa zabójstwa gen. Marka Papały. Prokuratura złożyła apelacje ws. uniewinnienia "Patyka"

Prokuratura Regionalna w Łodzi złożyła apelację od wyroku uniewinniającego Igora M., ps. Patyk, od zarzutu zabójstwa byłego szefa policji gen. Marka Papały. Miesiąc temu, sędzia Mariusz Iwaszko, przewodniczący składu orzekającego ukończył 65-stronicowe uzasadnienie wyroku w tej sprawie.
Zobacz więcej na temat:  Marek Papała zabójstwo przestępczość broń kradzież sąd prokuratura POLSKA sądownictwo

Przypadkowe zabójstwo gen. Papały? Pasztelański: stoję na stanowisku, że to był spisek

- Stoję także na stanowisku i sędziego, i prokuratury, która mówiła, że był spisek na życie Papały, ale zabrakło pewnych dowodów w tym wszystkim - powiedział w Polskim Radiu 24 dziennikarz kryminalny Rafał Pasztelański. Przyznał, że nie wierzy już w to, że osoby odpowiedzialne za tę zbrodnie kiedykolwiek odpowiedzą przed sądem.
Zobacz więcej na temat:  Marek Papała Polskie Radio 24 POLSKA policja służby i bezpieczeństwo

Śmierć Papały. Śledczy wiedzieli o związkach Mazura z SB?

Polonijny biznesmen jeszcze w 1998 roku w wywiadzie dla polskiej prasy powiedział, że nigdy nie miał kontaktów z wywiadem żadnego kraju. Edward Mazur mógł tak mówić, ponieważ jego akta były w zlikwidowanym dopiero w tym roku zbiorze zastrzeżonym IPN. Sławomir Cenckiewicz stwierdził, że Mazur kłamał, ponieważ do formalnego werbunku doszło 7 marca 1985 roku, a już wcześniej biznesmen miał niejasne kontakty z SB. - Musiało dojść do kontaktów ze służbami PRL, ponieważ miały one pakiet kontrolny nad sprawami wjazdu do kraju i prowadzeniem działalności gospodarczej – powiedział w Polskim Radiu 24 dr hab. Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sławomir Cenckiewicz edward mazur służba bezpieczeństwa komunizm historia PRL Marek Papała

Paweł Biedziak o instytucji świadka koronnego: dała efekty

W 1997 roku w polskim prawodawstwie pojawiła się instytucja świadka koronnego. Jej celem jest ujawnienie wszelkich przestępstw łapówkarskich lub popełnionych m.in. w zorganizowanej grupie przestępczej. Świadek koronny nie podlega karze za przestępstwa, w których uczestniczył i które ujawnił. – Ponad 1200 osób skazanych prawomocnie wskazuje, że to skuteczna instytucja – mówił w audycji Kulisy Spraw Paweł Biedziak, były rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji.
Zobacz więcej na temat:  policja sądownictwo prawo Paweł Biedziak Mafia przestępczość Marek Papała

Zadośćuczynienie dla Ryszarda Boguckiego. Komentarze

Warszawski sąd przyznał 264 tys. zł zadośćuczynienia Ryszardowi Boguckiemu, który w 2003 roku trafił do aresztu w związku z zarzutem nakłaniania do zabójstwa gen. Marka Papały. Bogucki domagał się 9 mln zł za to, że 9 lat spędził za kratami ze statusem więźnia niebezpiecznego. O sprawie mówił w programie Gorący Temat Dnia dziennikarz śledczy Krzysztof Wójcik.
Zobacz więcej na temat:  przestępczość Marek Papała sądownictwo odszkodowanie Piotr Kruszyński