Polskie Radio
Section05
Marek Papała

Wyrok ws. zabójstwa gen. Marka Papały. Igor M., ps. "Patyk", prawomocnie uniewinniony

Sąd Apelacyjny w Warszawie prawomocnie uniewinnił Igora M., ps. "Patyk", z zarzutu zabójstwa byłego szefa policji Marka Papały. Zbrodnia sprzed ćwierć wieku, która jest jedną z najgłośniejszych w historii III RP, nadal pozostaje niewyjaśniona.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA policja policja polska Marek Papała służby i bezpieczeństwo sąd sądownictwo prawo prokuratura zabójstwo świadek koronny III RP

Sprawa zabójstwa gen. Marka Papały. Sąd Apelacyjny w Warszawie po raz kolejny odroczył rozprawę

We wtorek Sąd Apelacyjny w Warszawie odroczył do 5 czerwca rozprawę ws. zabójstwa byłego szefa policji Marka Papały, do którego doszło w czerwcu 1998 r. We wrześniu 2022 r. sprawę odroczono z powodu potrzeby uzupełnienia opinii biegłego. We wtorek po raz kolejny brakowało zaś jednego z obrońców.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marek Papała policja sąd sądownictwo zabójstwo

Sprawa zabójstwa gen. Marka Papały. Prokuratura złożyła apelacje ws. uniewinnienia "Patyka"

Prokuratura Regionalna w Łodzi złożyła apelację od wyroku uniewinniającego Igora M., ps. Patyk, od zarzutu zabójstwa byłego szefa policji gen. Marka Papały. Miesiąc temu, sędzia Mariusz Iwaszko, przewodniczący składu orzekającego ukończył 65-stronicowe uzasadnienie wyroku w tej sprawie.
Zobacz więcej na temat:  Marek Papała zabójstwo przestępczość broń kradzież sąd prokuratura POLSKA sądownictwo

Śmierć Papały. Śledczy wiedzieli o związkach Mazura z SB?

Polonijny biznesmen jeszcze w 1998 roku w wywiadzie dla polskiej prasy powiedział, że nigdy nie miał kontaktów z wywiadem żadnego kraju. Edward Mazur mógł tak mówić, ponieważ jego akta były w zlikwidowanym dopiero w tym roku zbiorze zastrzeżonym IPN. Sławomir Cenckiewicz stwierdził, że Mazur kłamał, ponieważ do formalnego werbunku doszło 7 marca 1985 roku, a już wcześniej biznesmen miał niejasne kontakty z SB. - Musiało dojść do kontaktów ze służbami PRL, ponieważ miały one pakiet kontrolny nad sprawami wjazdu do kraju i prowadzeniem działalności gospodarczej – powiedział w Polskim Radiu 24 dr hab. Sławomir Cenckiewicz, dyrektor Wojskowego Biura Historycznego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sławomir Cenckiewicz edward mazur służba bezpieczeństwa komunizm historia PRL Marek Papała

Paweł Biedziak o instytucji świadka koronnego: dała efekty

W 1997 roku w polskim prawodawstwie pojawiła się instytucja świadka koronnego. Jej celem jest ujawnienie wszelkich przestępstw łapówkarskich lub popełnionych m.in. w zorganizowanej grupie przestępczej. Świadek koronny nie podlega karze za przestępstwa, w których uczestniczył i które ujawnił. – Ponad 1200 osób skazanych prawomocnie wskazuje, że to skuteczna instytucja – mówił w audycji Kulisy Spraw Paweł Biedziak, były rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji.
Zobacz więcej na temat:  policja sądownictwo prawo Paweł Biedziak Mafia przestępczość Marek Papała

Zadośćuczynienie dla Ryszarda Boguckiego. Komentarze

Warszawski sąd przyznał 264 tys. zł zadośćuczynienia Ryszardowi Boguckiemu, który w 2003 roku trafił do aresztu w związku z zarzutem nakłaniania do zabójstwa gen. Marka Papały. Bogucki domagał się 9 mln zł za to, że 9 lat spędził za kratami ze statusem więźnia niebezpiecznego. O sprawie mówił w programie Gorący Temat Dnia dziennikarz śledczy Krzysztof Wójcik.
Zobacz więcej na temat:  przestępczość Marek Papała sądownictwo odszkodowanie Piotr Kruszyński