Polskie Radio
Section05
aglomeracja warszawska

PiS przekłada dwukadencyjność. "To bardzo dobra decyzja"

Prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował, że partia rządząca w dalszym ciągu opowiada się za wprowadzeniem zasady dwukadencyjności dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, jednak nie wejdzie ona w życie przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi. Decyzję skomentował w audycji Gorący Temat publicysta Nowej Konfederacji Stefan Sękowski.
Zobacz więcej na temat:  wybory samorządowe samorząd Prawo i Sprawiedliwość aglomeracja warszawska Jarosław Kaczyński

Andrzej Dera: jest potrzeba głębokiej zmiany w sądownictwie

– Stan polskiego sądownictwa jest bardzo zły. Świadczą o tym też ostatnie przypadki sędziów, którzy zostali przyłapani na drobnych kradzieżach. To jest dla mnie rzecz niebywała i kuriozalna – powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Dera, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
Zobacz więcej na temat:  Prawo i Sprawiedliwość Andrzej Dera Ministerstwo Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro krs sądownictwo Warszawa metropolia aglomeracja warszawska

Paweł Lisiecki: zmiana ustroju Warszawy jest potrzebna

Z sondażu przygotowanego dla Polskiego Radia wynika, że jedynie 8 proc. badanych zdecydowanie chciałoby zmiany ustroju Warszawy i przyłączenia do niej otaczających ją gmin i powiatów tworząc w ten sposób obszary metropolitalne. Zdecydowane "nie" dla pomysłu wyraziło natomiast 31 proc. ankietowanych. O wyniku sondażu, a także o  komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji, mówił w programie 24 Pytania Paweł Lisiecki z PiS.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka reprywatyzacja Warszawa aglomeracja aglomeracja warszawska Prawo i Sprawiedliwość PiS Komisja Weryfikacyjna Platforma Obywatelska

Reprywatyzacja. "Wyjaśnić wszystkie nieprawidłowości"

Prokuratura postawiła zarzuty trzem osobom zatrzymanym w poniedziałek, w związku ze śledztwem dotyczącym reprywatyzacji w Warszawie. Dotyczą one niedopełnienia obowiązków, dla dwójki z nich - także działania w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. – Każda osoba, która popełniła błędy, powinna za te czyny odpowiedzieć. Większość czynności, które wykonują organy ścigania, są na wniosek stołecznego ratusza – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Marcin Kierwiński z Platformy Obywatelskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka reprywatyzacja Warszawa Hanna Gronkiewicz-Waltz aglomeracja warszawska Platforma Obywatelska Marcin Kierwiński

"Atmosfera wokół prezydent Warszawy coraz gęstsza"

– Powstaje wrażenie, że w ostatnich latach nad głową Hanny Gronkiewicz-Waltz działał parasol ochronny w kwestii reprywatyzacji – mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Guział. Warszawski radny w Rozmowie Poranka mówił również o propozycji zmian dotyczących ustroju stolicy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Guział Warszawa Hanna Gronkiewicz-Waltz aglomeracja warszawska Platforma Obywatelska CBA reprywatyzacja POLSKA

Nadzwyczajne sesje Rady Warszawy. Prezydent na urlopie

Pierwsza sesja rozpoczęła się o godzinie 12. Zwołana na wniosek radnych Platformy Obywatelskiej dotyczy ustawy metropolitalnej. Projekt autorstwa Prawa i Sprawiedliwości zakłada powiększenie Warszawy o 32 gminy. O godzinie 13 rozpoczęła się druga sesja, poświęcona nieprawidłowościom przy reprywatyzacji gruntów w stolicy. O jej zwołanie wnioskowali radni Prawa i Sprawiedliwości. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz - Waltz zapowiedziała, że nie weźmie udziału w sesji. Gościem Polskiego Radia 24 był prawnik Sebastian Gajewski z Centrum im. I. Daszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Hanna Gronkiewicz-Waltz reprywatyzacja aglomeracja warszawska aglomeracja

Ustawa metropolitalna. "Ewidentny kontekst polityczny"

Miniony tydzień upłynął pod znakiem dyskusji nad projektem ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy. - Prawo i Sprawiedliwość głosem Jacka Sasina próbuje narzucić przekaz, że partia rządząca realizuje projekt Platformy Obywatelskiej, czyli ustawę metropolitalną, którą PO forsowała w 2015 roku, tylko w sposób ulepszony. Podstawową różnicą jest to, że PO nie ingerowała w wybór prezydenta Warszawy, a gminy musiały się zgodzić na te rozwiązania – mówił Michał Wróblewski, "Fakt". Gościem Polskiego Radia 24 był również Jakub Jałowiczor, "Gość Niedzielny".
Zobacz więcej na temat:  Prawo i Sprawiedliwość Warszawa aglomeracja aglomeracja warszawska

Ustawa o ustroju Warszawy. Metropolia większa niż Paryż?

- W Warszawie będą dzielnice, a poza granicami Warszawy - gminy ze swoimi budżetami, burmistrzem, radami gmin. Te kompetencje nie zostaną ograniczone. Konstytucyjna gwarancja niezależności gmin obowiązuje – mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Uściński, poseł PiS, były starosta wołomiński. O planach stworzenia metropolii warszawskiej mówił także Krzysztof Turek, wójt podwarszawskiej gminy Stare Babice.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Wołomin Legionowo aglomeracja warszawska PiS