Polskie Radio
Section05

Ministerstwo Finansów

Wakacje kredytowe. Wiceminister finansów: nie stanowią zagrożenia dla sektora bankowego

- W interesie nas wszystkich, państwa i banków, jest utrzymanie spłacalności kredytów na wysokim poziomie, jaki jest obecnie, aby nie doszło do żadnych perturbacji dla kredytobiorców. To byłoby dużo bardziej ryzykowne dla banków niż forma pomocy, którą zaproponowaliśmy - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister finansów Artur Soboń. Wakacje kredytowe, nad którymi pracuje Sejm, mają pomóc osobom dotkniętym przez gwałtowny wzrost stóp procentowych wywołany wysoką inflacją.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy banki GOSPODARKA polityka

KPO poprawi pogarszającą się koniunkturę? Minister finansów nie ma wątpliwości

Realizacja KPO będzie miała istotny wpływ na poprawę pogarszającej się koniunktury - powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska. MF szacuje, że rozpoczęcie wydatkowania środków z KPO od IV kw. br. może zwiększyć dynamikę PKB do 0,1 pkt. proc. w 2022 r., o około 0,6 pkt. proc. w 2023 r. i do 1 pkt. proc. w kolejnych latach.
Zobacz więcej na temat:  Krajowy Plan Odbudowy GOSPODARKA finanse publiczne finanse Unia Europejska

Resort finansów chce ostrożnie podchodzić do nowych wydatków. Programy osłonowe pozostaną

Resort finansów zamierza bardzo ostrożnie podchodzić do nowych wydatków - powiedziała w poniedziałek minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Dodała, że planowane jest ograniczanie wydatków sektora publicznego w stosunku do PKB z 44,4 proc. w tym roku do 42,2 proc. w roku 2025.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Magdalena Rzeczkowska budżet Polski wydatki deficyt budżetowy społeczeństwo inflacja NBP POLSKA

"Oprócz zmian w PIT, pracujemy nad korektami CIT". Minister finansów o działaniach resortu

Oprócz planowanych zmian w podatku PIT, obejmujących m.in. usunięcie tzw. ulgi dla klasy średniej i obniżenie wysokości pierwszego progu podatkowego, pracujemy też nad pewnymi koniecznymi korektami w CIT, które jednak wymagają konsultacji z rynkiem - powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska dla "Pulsu Biznesu".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka społeczeństwo Magdalena Rzeczkowska pit cit podatki Podatki 2022 GOSPODARKA kwota wolna od podatku pkb wojna na Ukrainie inflacja ulga podatkowa

Zielone światło dla KPO. Minister finansów: te pieniądze trafią do portfeli wszystkich Polaków

- Napływ środków z KPO podniesie dynamikę inwestycji, a to przełoży się na większą liczbę zleceń i lepszą wydajność polskich przedsiębiorstw. Lepsza kondycja firm to z kolei lepsze warunki zatrudnienia pracowników - tłumaczyła minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Jak podkreśliła, "to oznacza, że środki z KPO ostatecznie trafią do portfeli wszystkich Polaków".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Krajowy Plan Odbudowy Magdalena Rzeczkowska GOSPODARKA

Minister finansów o wydłużeniu tarczy antyinflacyjnej: przyczyni się do stabilizacji cen

Rozwiązania zawarte w podpisanej przez prezydenta ustawie przedłużającej działania tarczy antyinflacyjnej mają na celu m.in. ograniczenie wzrostu cen paliw na stacjach - wskazała Magdalena Rzeczkowska. W ocenie minister finansów przyczyni się to również do stabilizacji cen w innych obszarach gospodarki, w tym cen żywności. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka społeczeństwo tarcza antyinflacyjna GOSPODARKA inflacja vat ceny żywności ceny paliw akcyza Magdalena Rzeczkowska prąd energia elektryczna Podatki 2022