Polskie Radio
Section05

NBP

Przewozy Regionalne mają plan i pieniądze. Brakuje zgody

To jest trudna jesień dla Przewozów Regionalnych. Prowadzone są teraz rozmowy z dotychczasowymi właścicielami, czyli samorządami na temat oddłużenia spółki. Plan naprawczy akceptuje na razie tylko 7 z 16 województw. Jednocześnie władze firmy starają się przekonać związkowców, by nie rozpoczynali protestu. Ponieważ oddłużenie spółki jest konieczne nie tylko ze względu na szczególną misję przewoźnika, ale i na otwarcie unijnego rynku kolejowego za kilka lat.
Zobacz więcej na temat:  PKP PKP Cargo przewozy regionalne

Pociąg z Chin do Polski wraca do Państwa Środka pusty

To już ostatni dzwonek dla polskich firm, które chcą zaistnieć na chińskim rynku. Tamtejsza gospodarka staje się właśnie największą na świecie, a sama klasa średnia liczy 300 mln osób. Szczególnie małe i średnie spółki powinny razem szukać partnerów w Chinach. I wybrać konkretne regiony, w których chciałyby sprzedawać swoje towary. Szanse mają przedsiębiorstwa z sektora spożywczego. Ale także z (około) węglowego oraz IT.
Zobacz więcej na temat:  Chiny eksport innowacyjna gospodarka reformy

Zamiast oskładkowanych umów-zleceń, lepszy kontrakt o pracę

Gdy parlamentarzyści zajmują się oskładkowaniem umów-zleceń, eksperci proponują: rozwiążmy problem tzw. umów śmieciowych wprowadzając jeden kontrakt o pracę. Dzięki temu osoby zatrudnione dotychczas na podstawie umów cywilnoprawnych będą miały opłacane składki. Firmy zaś zachowałyby przez pierwsze lata elastyczność, bo kontrakt zakłada wzrost ochrony zatrudnienia wraz z rosnącym stażem.
Zobacz więcej na temat:  pracownik umowa o dzieło umowa zlecenie umowa zlecenie a ubezpieczenie zus składki

Układ zbiorowy bardzo pożądany. I nowy Kodeks pracy

Układy zbiorowe pracy w Polsce w dotychczasowej formule to przeżytek – mówią pracodawcy. Dlatego coraz więcej firm albo je wypowiada, albo zmienia. Choć ich podstawową zaletę, którą jest właśnie zbiorowy charakter, należy docenić. Główną zaś wadą zakładowych układów zbiorowych jest to, że gwarantują one jednakowe przywileje wszystkim pracownikom danej firmy, bez względu na osiągane przez nich wyniki.
Zobacz więcej na temat:  kodeks pracy praca pracownik przedsiębiorca

Polskiej żywności potrzebna jest marka i plan działania

Nasz sektor spożywczy potrzebuje strategii. Mówili o tym też przedsiębiorcy, na odbywającym się w Warszawie VII. Forum Rynku Spożywczego i Handlu. Bez takiego dokumentu trudno bowiem wyobrazić sobie kolejne sukcesy tego sektora, a w 2013 roku wysłaliśmy za granicę towary za ok. 20 mld euro. Podobny wynik będzie w tym roku, i to pomimo rosyjskiego embarga i ASF.
Zobacz więcej na temat:  eksport przedsiębiorca rosyjskie embargo Unia Europejska żywność