Polskie Radio
Section05

Niemcy

Wojna na Ukrainie. Szef BBN: Niemcy powinny zająć jasne stanowisko

- Niemcy są bardzo ważnym krajem, najważniejszym dla nas w Europie partnerem gospodarczym (...) należałoby życzyć sobie, aby zajęły jasne, zdecydowane stanowisko w tej wojnie - ocenił w rozmowie szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. Jak dodał w kwestii pomocy Ukrainie Berlin ma "jeszcze dużo do zrobienia".   
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Paweł Soloch

Mikropłatności przyszłością motoryzacji?

Klimatyzacja, czujniki parkowania lub usługi multimedialne w ramach abonamentu? Motoryzacja zmienia się na naszych oczach, a potwierdza to ostatnia decyzja jednego z niemieckich koncernów.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 bmw subskrypcja subskrypcje abonament leasing leasing samochodu

Susza, stan wód, zmiany klimatyczne… kiedyś i dziś

Zmiany klimatyczne mają wpływ na zmienność ekosystemów, susze powodują pożary, obniżanie poziomu wód wzmaga ich zanieczyszczenie. W czasach najdawniejszych kroniki, a obecnie badania hydrologiczne gromadzą dane dotyczące stanu wód oraz okoliczności i powodów, które wpływają na obniżenie ich poziomu. Badania stanu wody prowadzono już od średniowiecza. Obecnie w Niemczech i Czechach odsłaniają się tzw. kamienie głodu. "Jeżeli to widzisz, to znaczy, że możesz płakać, ponieważ stan wody jest bardzo niski" - można było przeczytać na głazach, na których oznaczono niski stan rzeki. M.in. o tym opowiedział w audycji "Eureka" Grzegorz Walijewski, hydrolog z IMGW.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST ekologia przyroda woda susza IMGW rolnictwo rolnicy Wisła powódź

Raport o stratach wojennych. Prof. Kłusek: Polska może, i powinna ubiegać się o zwrot utraconego majątku

- Raport starał się ująć całokształt strat wojennych, które poniosła Polska w wyniku napaści Niemiec w 1939 roku, czyli w czasie działań wojennych, ale również w czasie okupacji niemieckiej, czyli do 1945 roku - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Mirosław Kłusek, dyrektor Instytutu Strat Wojennych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA reparacje wojenne społeczeństwo II wojna światowa Mirosław Kłusek Instytut Strat Wojennych Krzysztof Świątek Bez Przedawnienia

Anna Moskwa w liście do niemieckich ministrów: rząd dba o transparentność działań ws. Odry

Prace nad ustaleniem przyczyn katastrofy ekologicznej w Odrze trwają nieprzerwanie, a wyniki badań są dostępne publiczne - zapewniła minister klimatu i środowiska Anna Moskawa w liście do niemieckich ministrów. Podkreśliła tez, że rząd Polski stara się w mozliwie teransparentny sposób odpowiadać na kryzys w Odrze.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Anna Moskwa Odra środowisko infografika

W 1953 roku rząd PRL zrzekł się reparacji wojennych. Co na to prawo?

Komunistyczny rząd PRL w 1953 roku złożył NRD deklarację, zgodnie z którą zrzekł się wszelkich roszczeń z tytułu strat poniesionych przez Polskę w czasie drugiej wojny światowej. Czy dziś ta deklaracja nadal ma moc prawną? Czy w związku z tym roszczenia Polski wobec Niemiec o rekompensatę są w pełni uzasadnione? O tym w "Klubie Trójki" mówili dr Justyna Schulz, dyrektor Instytutu Zachodniego w Poznaniu, oraz prof. Grzegorz Kucharczyk z Instytutu Historii PAN.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Klub Trójki Magdalena Drohomirecka PRL reparacje wojenne II wojna światowa okupacja niemiecka Bez Przedawnienia

Pakt Ribbentrop - Mołotow. "To lekcja, która stale nam grozi"

Dzień 23 sierpnia 1939 roku to złowroga data w historii Polski, ale i świata. W tym dniu przedstawiciele III Rzeszy i Związku Sowieckiego podpisali w Moskwie porozumienie o nieagresji, czyli pakt Ribbentrop - Mołotow. - Ta rocznica przypomina o stałym elemencie polityki imperialnej Rosji. To właśnie ta chęć dominacji nad całą Europą Wschodnią - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Andrzej Nowak, historyk i sowietolog.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Rosja Józef Stalin historia Polski Adolf Hitler pakt Ribbentrop-Mołotow

Pakt Ribbentrop – Mołotow. Minęła 83. rocznica czwartego rozbioru Polski

Minęły 83 lata, odkąd minister spraw zagranicznych III Rzeszy Joachim von Ribbentrop i ludowy komisarz spraw zagranicznych ZSRS Wiaczesław Mołotow podpisali sowiecko-niemiecki pakt o nieagresji wraz z tajnym protokołem dodatkowym, którego konsekwencją był czwarty rozbiór Polski. O przyczynach, skutkach i znaczeniu paktu z 23 sierpnia 1939 roku w "Klubie Trójki" mówili dr Tomasz Sudoł oraz Adam Stefan Lewandowski z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Klub Trójki pakt Ribbentrop-Mołotow Rosja historia Polski II wojna światowa Piotr Dmitrowicz Instytut Pamięci Narodowej Europa Wschodnia Europa społeczeństwo Związek Sowiecki Adolf Hitler