Polskie Radio
Section05
ONZ

Andrzej Duda w USA. "Promowanie Polski jest niezbędne"

Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w rozpoczęciu debaty generalnej 72. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, gdzie będzie miał swoje wystąpienie. Następnie będzie miał spotkania bilateralne z przywódcami. W programie wizyty są także rozmowy z prezydentem Donaldem Trumpem, sekretarzem generalnym ONZ oraz spotkanie z Polonią. O wizycie prezydenta Dudy w USA mówili w Polskim Radiu 24 Roman Rewald z Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej oraz w audycji Północ-Południe Witold Jurasz z Ośrodka Analiz Strategicznych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Andrzej Duda Donald Trump USA ONZ

Czy Rada Bezpieczeństwa ONZ spełnia swoje zadania?

W Nowym Jorku odbywa się 72. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ, podczas której prezydent Stanów Zjednoczonych, częsty krytyk ONZ, zabiega o poparcie dla swoich planów zreformowania tej globalnej instytucji. "ONZ wymaga reform, aby efektywnie działać na rzecz pokoju" – powiedział Donald Trump. Dodał, że Stany Zjednoczone jako jeden z założycieli i głównych fundatorów, chcą lepszego zwrotu tej inwestycji. Gościem audycji Świat w Powiększeniu był korespondent Polskiego Radia w Stanach Zjednoczonych Jan Pachlowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ONZ Donald Trump USA

"Donald Trump może wprowadzić zmiany w ONZ"

Podczas tygodniowego pobytu za oceanem szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski weźmie udział w ministerialnym szczycie Wspólnoty Demokracji, debacie generalnej Zgromadzenia Ogólnego ONZ oraz konferencji na temat reformy tej organizacji pod przewodnictwem prezydenta USA Donalda Trumpa. O reformie ONZ mówił w Polskim Radiu 24 amerykanista Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump ONZ USA Witold Waszczykowski

Chiński rurociąg do Korei Płn. poza sankcjami ONZ

Chiński rurociąg, który zabezpiecza 90 proc. dostaw ropy do Korei Północnej, wyjęty spod sankcji ONZ – podaje hongkoński dziennik “South China Morning Post”. Rada Bezpieczeństwa ONZ, w odpowiedzi na północnokoreańską próbę nuklearną, wprowadziła dodatkowe ograniczenia w eksporcie paliw do komunistycznej Korei. Przeciwne całkowitemu embargu na dostawy paliw były Rosja i Chiny. Sytuację relacjonował korespondent Polskiego Radia w Chinach.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Korea Północna Chiny ONZ Kim Dzong Un sankcje Tomasz Sajewicz