Polskie Radio
Section05
Olsztyn

Wiceminister sprawiedliwości: próba anarchizowania ze strony sądu w Olsztynie została zablokowana

- Izba Dyscyplinarna zadziałała szybko i w porę. (…) Obywatele mogą być spokojni. Sąd Rejonowy w Olsztynie będzie działał sprawnie i bez przeszkód - powiedział Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości. - Kroki podjęte wobec sędziego Juszczyszyna były dobrym rozwiązaniem. Każda inna, łagodniejsza kara byłaby nieadekwatna - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 sądownictwo POLSKA reforma sądownictwa Adrian Klarenbach sąd Paweł Juszczyszyn Olsztyn

Zawieszony sędzia Juszczyszyn przyszedł do sądu. Jego sprawa zdjęta z wokandy

Sędzia Paweł Juszczyszyn, którego Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego zawiesiła we wtorek w czynnościach, przyszedł w środę do olsztyńskiego sądu. Powiedział, że jest gotowy do orzekania. Z kolei rzecznik olsztyńskiego sądu poinformował, że sprawa, w której uczestniczy Juszczyszyn, została zdjęta z wokandy, ponieważ inny sędzia jest chory.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo Sąd Najwyższy Olsztyn

"Niedopuszczalna ingerencja". Z. Ziobro o odwołaniu sędziego

- Rolą sądu jest sprawiedliwie i uczciwie sądzić, a nie bawić się w politykę i podważać status innych sędziów oraz fundamenty ustrojowe Rzeczpospolitej Polskiej, w tym uprawnień organów, takich jak Sejm, Krajowa Rada Sądownictwa czy Prezydent - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, odnosząc się do odwołania z delegacji sędziego Pawła Juszczyszyna.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro sądownictwo reforma sądownictwa polityka Olsztyn

Michał Wójcik o postanowieniu olsztyńskiego sądu: to prowadzi do anarchii

- Takie działania prowadzą do anarchii. Wszelkie głosy, które mówią, że można podważać status sędziów, są niedopuszczalne. To ingerencja w działania konstytucyjnych organów - ocenił wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, pytany o postanowienie Sądu Okręgowego w Olsztynie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Michał Wójcik sądownictwo Krajowa Rada Sądownictwa Olsztyn Trybunał Sprawiedliwości UE