Polskie Radio
Section05

Powstanie Warszawskie

Publicyści: prawda o Powstaniu Warszawskim była zakłamywana

- Przez lata prawda o Powstaniu Warszawskim była zakłamywana. Najpierw przez Niemców, później przez komunistów. Z kolei w III RP nie było wielkiej dyskusji na ten temat - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Dmitrowicz, historyk i publicysta. Zdaniem innego historyka, Mariusza Olczaka, w czasach komunizmu Powstanie było zepchnięte na margines historii.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia warszawy Polskie Radio 24

Rola Lecha Kaczyńskiego w przywracaniu pamięci o Powstaniu Warszawskim

W 2002 roku, kiedy Lech Kaczyński został prezydentem Warszawy, obiecał powstańcom, że na 60. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego zostanie wybudowane Muzeum. Dzięki olbrzymiemu wysiłkowi i poświęceniu ludzi zaangażowanych w realizację projektu 31 lipca 2004 - dzień przed 60. rocznicą Powstania Warszawskiego - Muzeum zostało otwarte. O okolicznościach jego powstawania mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Roszkowski, osoba zanagażowana w projekt od samego początku oraz pierwszy rzecznik Muzeum Powstania Warszawskiego. Gościem Polskiego Radia 24 był również Maciej Łopiński, minister w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego w latach 2005-2010.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Lech Kaczyński Muzeum Powstania Warszawskiego

Najstarsze upamiętnienia Powstania Warszawskiego

- W Warszawie powstało mnóstwo upamiętnień, już zaraz po Powstaniu Warszawskim. O większości z nich nic nie wiemy, bo były one szybko usuwane przez władze komunistyczne. Nie wolno było czcić Powstania Warszawskiego - mówił dr Wojciech Brojer, historyk. W Polskim Radiu 24 także relacje reporterów z wydarzeń pod pomnikami Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego oraz Gloria Victis.
Zobacz więcej na temat:  Fakty wydarzenia opinie Polskie Radio 24 pomniki

Miłość w czasach Powstania Warszawskiego

Jak się okazuje chęć walki o wolność ojczyzny w czasie Powstania Warszawskiego bywała tak silna jak miłość, która rodziła się w tym czasie między młodymi powstańcami. Średnio odbywały się cztery śluby dziennie. Jak wyglądała ceremonia? Skąd para młoda miała obrączki? Zdradził Adrian Sobieszczański, przewodnik warszawski i historyk, z którym rozmawiała Agnieszka Ciecierska.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Ciecierska małżeństwo II wojna światowa historia Polski HISTORIA

"Biblia" Powstania Warszawskiego. Niezwykła książka płk. Borkiewicza

- Zwracamy się do rodzin uczestników Powstania Warszawskiego, by zgłaszali się do nas, uzupełniali dane Powstańców. Prosimy o przekazywanie dokumentów, zdjęć. Bardzo nam na tym zależy - apelowała w Polskim Radiu 24 Katarzyna Utracka z Muzeum Powstania Warszawskiego. 61 lat po premierze i prawie 50 lat od ostatniego wznowienia na rynku ukazała się książka "Powstanie Warszawskie 1944. Zarys działań natury wojskowej" autorstwa Adama Borkiewicza, uczestnika Powstania. 
Zobacz więcej na temat:  Fakty wydarzenia opinie Polskie Radio 24 Muzeum Powstania Warszawskiego

Wicedyrektor Muzeum PW: każdy ma w rodzinie kogoś związanego z Powstaniem

- W Warszawie w czasie Powstania przebywało niemal milion osób. W dzisiejszej Polsce właściwie każdy w rodzinie ma kogoś, kto z tym Powstaniem taki czy inny związek ma. To wydarzenie jest wciąż na tyle niedawne, że pamięć ciągle jest niezwykle żywa - podkreślił dr Paweł Ukielski, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski historia warszawy Polskie Radio 24