Polskie Radio
Section05

Prawo i Sprawiedliwość

"Jest wola spotkania, m.in. ze strony PSL". Bartłomiej Wróblewski zabiega o poparcie senatorów opozycji

- Jest wola spotkania m.in. ze strony senatorów PSL oraz niezależnych - mówił wybrany na RPO przez Sejm poseł PiS Bartłomiej Wróblewski. Dodał, że jeśli nie dojdzie do porozumienia z żadnym z klubów czy kół, liczy na to, że poszczególni senatorowie zagłosują "zgodnie z sumieniem".
Zobacz więcej na temat:  Bartłomiej Wróblewski Rzecznik Praw Obywatelskich Polskie Stronnictwo Ludowe Senat polityka POLSKA

Za włamaniami na konta polityków PiS stali hakerzy. "Narracja zbieżna z interesami Rosji"

Za włamaniami na konta w mediach społecznościowych polityków Prawa i Sprawiedliwości stoi grupa hakerów prowadząca kampanię dezinformacji w Polsce, na Litwie i na Łotwie, a także podejmująca działania wymierzone w NATO. Taka konkluzja znalazła się w raporcie amerykańskiej firmy Mandiant zajmującej się cyberbezpieczeństwem.
Zobacz więcej na temat:  haker hakerzy cyberbezpieczeństwo cyberprzestępczość media społecznościowe internet Marek Wałkuski USA Stany Zjednoczone Ameryka Rosja ŚWIAT

Marek Suski o sytuacji w Zjednoczonej Prawicy: po dyskusjach zawsze dochodzi do porozumienia

- Zawsze były różne kombinacje i koncepcje. Po tych dyskusjach jednak zawsze dochodzi do porozumienia i głosowania. Wtedy wybierany jest najlepszy wariant, a kilka osób jest niezadowolonych. W polityce jest tak, że szuka się kompromisu - powiedział o nastrojach w koalicji rządzącej Marek Suski z Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  zjednoczona prawica Solidarna Polska Porozumienie Jarosława Gowina Sejm koalicja rząd POLSKA polityka Polskie Radio 24

"Platforma rozbiła opozycję". Dr Wojtas o reakcjach PO na porozumienie PiS z Lewicą

- Platforma w tej sprawie popełniła błędy na wielu polach. Po pierwsze rozbiła opozycję. Doprowadziła do sytuacji, w której bardzo ciężko będzie jej rozmawiać z Lewicą. Po drugie podważyła zaufanie obywateli, którzy popierają członkostwo Polski w Unii Europejskiej - powiedział w Polskim Radiu 24 politolog dr Jarosław Wojtas. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA fundusze unijne fundusze europejskie lewica Platforma Obywatelska polityka

Krajowy Plan Odbudowy. Bogumił Łoziński: decyzja PO jest całkowicie niezrozumiała dla odbiorcy

- Lewica postąpiła konsekwentnie, jeśli chodzi o swój program. Postawiła warunki, stwierdziła, że PiS je spełni i poparła Fundusz Odbudowy - powiedział o poparciu dla przyjęcia Funduszu Odbudowy Bogumił Łoziński, publicysta "Gościa Niedzielnego". Gośćmi "Debaty poranka" był także Marcin Piasecki i Łukasz Kobeszko.
Zobacz więcej na temat:  Krajowy Plan Odbudowy Unia Europejska pandemia pieniądze fundusze unijne lewica POLSKA polityka Polskie Radio 24

Fogiel o porozumieniu z Lewicą: przypomnijmy, o co idzie gra, to ponad 770 mld złotych

- To jest polityka, więc nie ma w tym nic nadzwyczajnego, że się negocjuje, rozmawia, szuka wspólnych punktów - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wicerzecznik PiS Radosław Fogiel, odnosząc się do porozumienia ws. Krajowego Planu Odbudowy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PiS Radosław Fogiel polityka społeczeństwo fundusze unijne fundusze europejskie Krajowy Plan Odbudowy lewica pieniądze Grzegorz Jankowski

2 mld euro na programy promujące praworządność i demokrację. Jest decyzja PE

Parlament Europejski zatwierdził 2 miliardy euro z obecnego unijnego budżetu na programy promujące praworządność, demokrację i prawa podstawowe. Jeden z nich o nazwie "Obywatele, równość, prawa i wartości" stawia na niedyskryminację, równość płci i przeciwdziałanie wszelkim formom przemocy. Europosłowie Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej podzielili się w opiniach na ten temat.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Parlament Europejski Unia Europejska Platforma Obywatelska demokracja prawa człowieka

Premier: polską racją stanu jest jak najszybsze przyjęcie ustawy o zasobach własnych UE

- Na posiedzeniu Rady Ministrów przyjęliśmy projekt ustawy o ratyfikacji zasobów własnych UE, teraz przekazujemy ten akt do parlamentu. Polska racja stanu to jak najszybsze wykorzystanie maksymalnej puli środków, dla dobra polskiej gospodarki - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  premier Mateusz Morawiecki polityka Krajowy Plan Odbudowy Unia Europejska fundusze ue pomoc infografika POLSKA GOSPODARKA

"Jesteśmy na dobrej drodze do porozumienia na najbliższe 2-2,5 roku". Buda o sytuacji w Zjednoczonej Prawicy

- Prezes PiS Jarosław Kaczyński wykazuje się niemiłosiernie dużą elastycznością, w związku z tym myślę, że jesteśmy na dobrej drodze do porozumienia na najbliższe 2-2,5 roku - ocenił wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda, komentując sytuację w Zjednoczonej Prawicy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA zjednoczona prawica Jarosław Kaczyński Waldemar Buda PiS Porozumienie Jarosława Gowina Solidarna Polska polityka

Lisicki: żadna ze stron Zjednoczonej Prawicy nie ma interesu w jej rozpadzie

- Nie widzę żadnego sensownego pomysłu i dobrego wytłumaczenia, dlaczego Zjednoczona Prawica miałaby się rozpaść. Bardzo trudno byłoby to wyjaśnić wyborcom. Przedterminowe wybory mogłyby się też wiązać z dużą niechęcią i frustracją po ich stronie, gdyż nie rozumieją do końca zachodzących w koalicji waśni oraz sporów - powiedział Paweł Lisicki, redaktor naczelny "Do Rzeczy".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Paweł Lisicki zjednoczona prawica Porozumienie Jarosława Gowina Solidarna Polska

Zakończyło się spotkanie liderów Zjednoczonej Prawicy. "Wyrażono wolę zawarcia porozumienia"

"Po spotkaniu przywódców Zjednoczonej Prawicy wszystkie strony wyrażają wolę zawarcia porozumienia programowego na lata 2021-23. Odpowiednie kroki zostaną podjęte w najbliższych dniach" - komunikat takiej treści zamieścili na Twitterze: Krzysztof Sobolewski (PiS) i Jan Strzeżek (Porozumienie).
Zobacz więcej na temat:  Solidarna Polska Porozumienie Jarosława Gowina zjednoczona prawica Krzysztof Sobolewski Jarosław Kaczyński Jarosław Gowin Zbigniew Ziobro polityka POLSKA

Sytuacja w Zjednoczonej Prawicy. Antoni Macierewicz: sprawa jedności jest poza wszelką dyskusją

- Napięta sytuacja w Zjednoczonej Prawicy jest tylko produktem medialnym. Dyskusja dotyczy problemów z UE i strukturą działania ws. nowego ładu. Nie jest przedmiotem dyskusji utrzymanie jedności w Zjednoczonej Prawicy. Sprawa jest poza jakąkolwiek dyskusją - powiedział o sytuacji w koalicji rządzącej Antoni Macierewicz.
Zobacz więcej na temat:  zjednoczona prawica Solidarna Polska Porozumienie Jarosława Gowina rząd POLSKA polityka Polskie Radio 24 Antoni Macierewicz