Polskie Radio
Section05
Eliza Olczyk

"Trzeba rozwiać wątpliwości". Marta Kubiak o nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym

- Kiedy przewodnicząca KE Ursula von der Leyen przyjechała do Polski, powiedziała, że wszystkie kwestie, które powinny być spełnione, są spełnione, a pieniądze zostaną wypłacone. Po powrocie do Brukseli nagle okazało się, że są kolejne warunki, które należy spełniać - mówiła w Polskim Radiu 24 Marta Kubiak (PiS), która dyskutowała z Andrzejem Rozenkiem (PPS).  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Komisja Europejska POLSKA Polska w Unii Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy polityka Małgorzata Raczyńska-Weinsberg Sąd Najwyższy Eliza Olczyk

"Prezydent stara się wetować ustawy, które wywołują skrajne emocje". Politolog o nowelizacji prawa oświatowego

- Często mówi się, że pierwsza kadencja służy reelekcji, a druga historii. Pytanie, czy Andrzej Duda zmaga się z chęcią wykreowania wizerunku prezydentury odmiennego od poprzedniej kadencji, a z drugiej strony przyświecają mu idee, którym stara się być wierny - mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. Łukasz Młyńczyk, politolog (Uniwersytet Warszawski).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA rodzina Eliza Olczyk szkoła

Afera korupcyjna w PE. Balt: Rosja może wywierać naciski przez swoje służby

- Jeżeli słyszymy, że ta sprawa dotyczyła kilku krajów, to może być działalność, która oprócz korupcyjnego miała kontekst polityczny - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł Marek Balt (Lewica), komentując zatrzymanie wiceprzewodniczącej europarlamentu Evy Kaili.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Ukraina Unia Europejska Krajowy Plan Odbudowy Eliza Olczyk Zbigniew Kuźmiuk Trybunał Sprawiedliwości UE

PR24 Afera korupcyjna w PE. Komentarz publicystów

Parlament Europejski odwołał z funkcji wiceprzewodniczącą izby Evę Kaili - grecką polityk zamieszaną w skandal korupcyjny. Chodzi o sprawę kupowania wpływów przez Katar, państwo-gospodarza mundialu. Za odwołaniem Evy Kaili europosłowie zagłosowali niemalże jednomyślnie - 625 osób było za, 1 przeciw, 2 wstrzymały się od głosu. Do przedwczesnego zakończenia jej kadencji konieczna była większość 2/3.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Eliza Olczyk Europa ŚWIAT Parlament Europejski korupcja

Afera korupcyjna w PE. Rzońca: proceder dotyczy socjalistów, to trwało miesiącami

- Trzeba zwrócić uwagę, że ten cały proceder korupcyjny dotyczy partii czy grupy politycznej, która odgrywa ogromną rolę w Europie i w Parlamencie Europejskim. Bo wszystkie te osoby, które miały przeszukania w swoich domach, które są w areszcie, to osoby powiązane z socjalistami - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Bogdan Rzońca, odnosząc się do afery korupcyjnej w Parlamencie Europejskim.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Eliza Olczyk PiS Parlament Europejski korupcja Unia Europejska Europa Bruksela

"To był czas trudnych decyzji". Poseł PiS o abolicji dla samorządowców ws. organizacji wyborów

- Dziś łatwo krytykować pewne decyzje, ale myślę, że rząd Prawa i Sprawiedliwości wybrał w wielu sytuacjach optymalne działania - mówiła w Polski Radiu 24 Katarzyna Sójka (PiS), która dyskutowała ze Stefanem Krajewskim (PSL) o wyborach prezydenckich 2020 r. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA ordynacja wyborcza Sejm wybory w Polsce Eliza Olczyk wybory prezydenckie polityka

Votum nieufności wobec Zbigniewa Ziobro. Dr Kawęcki o szansach opozycji na odwołanie szefa MS

We wtorek do Sejmu złożony został wniosek o votum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro. - Koalicja rządowa z pewnością obroni ministra Zbigniewa Ziobro - ocenił w Polskim Radiu 24 politolog dr Krzysztof Kawęcki komentując wniosek podpisany przez posłów Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Polski 2050.
Zobacz więcej na temat:  Eliza Olczyk polityka Zbigniew Ziobro Solidarna Polska

Rosja krajem "sponsorującym terroryzm". Burzyńska: nikt zdrowo myślący nie powinien mieć wątpliwości

- Dzisiaj już nikt zdrowo myślący nie powinien mieć co do tego wątpliwości i tutaj UE powinna mówić jednym głosem - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 poseł Lidia Burzyńska (PiS) o rezolucji PE określającej Rosję jako państwo "sponsorujące terroryzm". Gościem audycji był także Zdzisław Wolski (Lewica).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Parlament Europejski Rosja Smoleńsk Eliza Olczyk

Zgrzyty w relacjach polsko-ukraińskich po wybuchu w Przewodowie? Sellin: nie ma do tego powodu

- Ten incydent, który, niestety, dotknął Polskę i spowodował dwie ofiary śmiertelne, był efektem zmasowanego ataku terrorystycznego Rosji na Ukrainę i próby obrony przed tym atakiem ze strony Ukrainy - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister kultury Jarosław Sellin o wybuchu w Przewodowie. - Ten atak przeprowadzany był w pobliżu polskich granic, w związku z tym, jedna z rakiet obronnych dotarła do Polski - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jarosław Sellin Eliza Olczyk wybuch w Przewodowie relacje polsko-ukraińskie

Rząd będzie oszczędzać w dobie kryzysu? Publicyści komentują doniesienia mediów

Jak wynika z nieoficjalnych doniesień po wtorkowym spotkaniu władz PiS, ministerstwa będą musiały poszukać oszczędności. Najłatwiej ograniczyć wydatki na kulturę, ale możliwe są też redukcje kosztów w innych dziedzinach, choć programy społeczne zostaną najprawdopodobniej utrzymane - oceniali w Polskim radiu 24 Stefan Sękowski z "Nowej Konfederacji", Adam Jakuć z "Kuriera Porannego" i "Gazety Współczesnej" oraz Bogumił Łoziński z "Gościa Niedzielnego".
Zobacz więcej na temat:  Eliza Olczyk polityka budżet Polski

Kiedy środki z UE dla Polski? Zbigniew Kuźmiuk: spór z KE ma charakter polityczny

- Z porozumienia, które zostało zawarte m.in. przez prezydenta z przewodniczącą Ursulą von der Leyen, Polska wywiązała się w 100 proc. Mimo tego, pomimo zapowiedzi samej przewodniczącej, że pieniądze z KPO zostaną przekazane, niestety tak się nie stało - powiedział w Polskim Radiu 24 Zbigniew Kuźmiuk, europoseł (PiS).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Ukraina Unia Europejska Krajowy Plan Odbudowy Eliza Olczyk Zbigniew Kuźmiuk Trybunał Sprawiedliwości UE

Lubnauer: w KPO jest dużo o energetyce, dlatego potrzebujemy tych pieniędzy

- Cała opozycja jest za energetyką atomową. Problem polega na tym, że ja już słyszę, że się nie dogadaliśmy z Amerykanami, bo my myśleliśmy, że oni pokryją 49 proc. kosztów, a oni, że 10 proc. - powiedziała w Polskim Radiu 24 Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej. - Koszt jednej elektrowni atomowej to ok. 100 mld złotych według obecnych cen. W KPO jest bardzo dużo o energetyce i są pieniądze na to. Właśnie dlatego potrzebujemy tych pieniędzy - dodała.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Katarzyna Lubnauer Eliza Olczyk Krajowy Plan Odbudowy energia atomowa energetyka bezpieczeństwo energetyczne

Kiedy środki z UE dla Polski? Dr Herudziński: jest granica ustępstw wobec UE

- Pytanie, czy kolejne ustępstwa rządu polskiego wobec UE są tym, na co czekają wszyscy Polacy. Do zdecydowanej większości społeczeństwa trafia narracja, że urzędnicy UE są Polsce nieprzychylni i właściwie nie ma większego znaczenia strategia, która polegałaby na kolejnych ustępstwach rządu - mówił w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Herudziński, socjolog (SGGW).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Ukraina Unia Europejska Krajowy Plan Odbudowy Eliza Olczyk

"Bardzo antyunijne działanie". Paweł Kowal krytykuje Olafa Scholza

- Ogromnym błędem kanclerza Scholza, za słabo krytykowanym przez polski rząd (…) są zbyt duże subwencje dla niemieckiej energetyki, to będzie powodowało długofalowo bardzo poważne skutki dla konkurencji w UE, to bardzo antyunijne działanie - powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Ukraina Unia Europejska Eliza Olczyk Paweł Kowal