Polskie Radio
Section05
Rafał Tomański

Środek od środka”. Dr Michał Zaręba o wizycie ministra spraw zagranicznych RP w Seulu i Hanoi.

W dniach 13-15 marca br. szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau złożył wizytę w Republice Korei. Celem kolejnej wizyty ministra jest Wietnam. Relacje Polski z Koreą Południową i Wietnamem komentował na antenie Polskiego Radia 24 dr Michał Zaręba (Katedra Studiów Azjatyckich Uniwersytetu Łódzkiego).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Korea Południowa Wietnam Rafał Tomański

"Polskę i Republikę Czeską łączą wysokie obroty gospodarcze" - komentarz po wizycie prezydenta Petra Pavela

Polska i Czechy idą ramię w ramię w Unii Europejskiej i w NATO - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z nowym prezydentem Czech. Petr Pavel przybył do Warszawy z oficjalną wizytą. Rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą oraz z szefem polskiego rządu. Podczas spotkania Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polskę i Czechy łączy podobne myślenie. Zwrócił uwagę na bliskie relacje między naszymi krajami.
Zobacz więcej na temat:  Rafał Tomański społeczeństwo ŚWIAT Czechy Petr Pavel Trójka

Bachmut. Dlaczego wciąż trwają tak zacięte walki o miasto?

Nie ustają walki o Bachmut. Wojska rosyjskie próbują zająć ukraińskie miasto od sierpnia 2022 roku. Trwają tam obecnie najcięższe i najkrwawsze działania zbrojne w wojnie Rosji z Ukrainą. Ostrzeliwane są wszystkie drogi do miasta, istnieje również ryzyko okrążenia aglomeracji. Ataki rosyjskiego agresora są wciąż odpierane przez ukraińską armię. "Nasze wojsko broni bohaterskiego miasta Bachmut, to jest nasza forteca" – przekazał na kanale Telegram sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Rafał Tomański Ukraina wojna na Ukrainie Waldemar Skrzypczak Rosja

Protesty w Mołdawii. Czy ten kraj będzie kolejnym celem ataku Putina?

We wtorek, 28 lutego, wielotysięczne tłumy protestujących zablokowały ulice Kiszyniowa, stolicy Mołdawii. Organizatorem protestu była promoskiewska Partia Szor, kierowana przez ukrywającego się przed mołdawskim wymiarem sprawiedliwości Ilana Szora. Ten niespełna 40-letni oligarcha próbuje w ten sposób oddziaływać na sytuację w kraju kierowanym przez prezydent Maię Sandu.
Zobacz więcej na temat:  Rafał Tomański Mołdawia protest demonstracje wojna na Ukrainie energia ceny wzrost

Prezydencja Indii w grupie G20. Jak chcą one wykorzystać ten czas?

 – Indie to jest ogromne państwo, cywilizacja, które ma własne, atrakcyjne wartości, które chce przekazać. Indie chcą się też wypromować zwyczajnie turystycznie, pokazać piękno swojego kraju. Na Zachodzie, jak ktoś nie jest ekspertem, to słyszy o G20 przy okazji szczytów, a trzeba pamiętać, że przewodnictwo trwa cały rok. Odbywają się setki spotkań, na różnych szczeblach – mówi Patryk Kugiel z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Rafał Tomański Trójka Indie G20 Polski Instytut Spraw Międzynarodowych

Chat GPT: czy sztuczna inteligencja już niedługo zastąpi człowieka?

Prawdziwie "gorącym tematem" ostatnich dni stał się Chat GPT – program oparty na sztucznej inteligencji, który właściwie prześcignął człowieka w kwestii pozyskiwania informacji i ich udzielania. Co więcej, robi to w sposób, który właściwie nie pozwala odróżnić go od prawdziwego człowieka. Czy to oznacza początek zmierzchu przewagi człowieka nad maszynami?
Zobacz więcej na temat:  Rafał Tomański STYL ŻYCIA sztuczna inteligencja chatbot Trójka