Polskie Radio
Section05
Sąd Najwyższy

Wiceminister sprawiedliwości o uniewinnieniu sędziego Topyły

– To zasmucające i bolesne (…). Ten wyrok jest absolutnie zdumiewający – mówił w Rozmowie PR24 Michał Woś. Wiceminister sprawiedliwości w ten sposób odniósł się do sprawy uniewinnienia sędziego Mirosława Topyły, oskarżonego o kradzież 50 złotych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ministerstwo Sprawiedliwości reforma sądownictwa sądownictwo Sąd Najwyższy Adrian Klarenbach PiS Prawo i Sprawiedliwość POLSKA

Operacja "Vesper". Czy była korupcja w Sądzie Najwyższym?

Operacja "Vesper" – prowadzona przez wrocławski oddział Centralnego Biura Antykorupcyjnego – miała na celu sprawdzenie, czy za łapówkę można „kupić” wyrok sądu. Choć od początku akcji minęło już prawie 10 lat, nikomu nie postawiono zarzutów. W Kulisach Spraw rozmowa z Marcinem Rybakiem, dziennikarzem "Gazety Wrocławskiej", który opisywał operację.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 korupcja Sąd Najwyższy

Paweł Mucha: jestem zaskoczony orzeczeniem SN

- Jestem zaskoczony orzeczeniem Sądu Najwyższego, żeby nie powiedzieć zbulwersowany. Tego rodzaju sytuacje nie budzą zaufania do obiektywizmu środowiska – powiedział w Rozmowie Polskiego Radia 24 zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Sąd Najwyższy uniewinnił we wtorek w sprawie dyscyplinarnej sędziego Mirosława Topyłę od zarzutu kradzieży 50 zł.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 reforma sądownictwa Sąd Najwyższy POLSKA

Kradzież za 50 złotych. Sąd Najwyższy uniewinnił sędziego

Sąd Najwyższy uniewinnił we wtorek w sprawie dyscyplinarnej wiceprezesa Sądu Rejonowego w Żyrardowie, sędziego Mirosława Topyłę od zarzutu kradzieży 50 zł. Tym samym zmienił wyrok sądu dyscyplinarnego I instancji, który usunął Topyłę ze stanu sędziowskiego. O sprawie mówił w audycji Gorący Temat Piotr Nisztor z Gazety Polskiej Codziennie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sąd Najwyższy reforma sądownictwa

Polska przeciwna wiązaniu funduszy UE z praworządnością

Minister inwestycji i rozwoju powiedział, że Polska jest przeciwna wiązaniu wypłaty unijnych funduszy z praworządnością. Jerzy Kwieciński powtórzył stanowisko polskiego rządu w Brukseli, podczas spotkania z dziennikarzami. Podkreślił, że takie pomysły są niesłuszne i mają wątpliwe podstawy traktatowe. Jego słowa komentował w Polskim Radiu 24 europeista dr Kamil Zajączkowski z Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  pieniądze fundusze unijne Unia Europejska Prawo i Sprawiedliwość krs Sąd Najwyższy

„Prowadzenie pracy naukowej nie zawsze oznacza, że jest się dobrym sędzią”

- Sędzia Sądu Najwyższego, a zwłaszcza I prezes, powinien odbyć długą i męczącą drogę poprzez różne szczeble kariery. Nie wiążę tego tylko z możliwością bycia sędzia. Przez tę drogę rozumiem rozstrzyganie i prowadzenie spraw obywateli. Wydawanie wyroków to obowiązek ciągłej rozwagi, namysłu i wypowiadania opinii ugruntowanych. Sędzia nie może się wahać i prezentować w tej samej kwestii różnych poglądów – mówiła była minister sprawiedliwości Barbara Piwnik.
Zobacz więcej na temat:  reforma sądownictwa Sąd Najwyższy

"Środowisko sędziowskie nie przecięło więzów z PRL"

Sędziowie Sądu Okręgowego w Łodzi w podjętych uchwałach zaapelowali do wszystkich sędziów orzekających w nim oraz podległych sądach rejonowych o niekandydowanie do Krajowej Rady Sądownictwa w trybie przewidzianym nową ustawą, a także niepodpisywanie list poparcia dla kandydatów do KRS. O reformie wymiaru sprawiedliwości mówili w audycji Debata Poranka Eliza Olczyk („Wprost”) i Ryszard Gromadzki (TV Republika).
Zobacz więcej na temat:  Sąd Najwyższy krs Krajowa Rada Sądownictwa reforma sądownictwa Waldemar Żurek Eliza Olczyk