Polskie Radio
Section05
Stanisław Bareja

Serial "Alternatywy 4" Stanisława Barei: PRL-owska Polska i jej absurdy

Już 36 lat minęło od pierwszej emisji w Telewizji Polskiej serialu Stanisława Barei "Alternatywy 4". Losy niewielkiej społeczności mieszkańców nowo oddanego bloku, którym rządzi twardą ręką gospodarz domu, stały się metaforą ówczesnej Polski. Dzisiaj serial zyskał, podobnie jak inne dzieła Barei, status kultowego, a na budynku, który "zagrał" w tej produkcji, wisi pamiątkowa tabliczka.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TVP serial Stanisław Bareja PRL satyra Michał Żołądkowski Trójka

Alternatywy 4. Polska zamknięta w jednym bloku

Obecnie na warszawskim Ursynowie znajduje się ulica Alternatywy. – Z punktu widzenia autorów to już nie jest sukces, tylko coś większego, bo mieć ulicę swojego dzieła, to duża sprawa – mówił Maciej Rybiński, scenarzysta serialu, w reportażu Polskiego Radia. – Chociaż wolałbym, żeby to była ulica Barei. Myślę, że Staszkowi to się należy.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA PRL Stanisław Bareja telewizja serial Warszawa

"Zmiennicy". 35 lat temu wsiedliśmy do taksówki WPT 1313

- Mam sentyment do fiata 125p, mam sentyment do tego filmu i sentyment do Stanisława Barei. To wszystko są takie ciepłe wspomnienia - mówiła w audycji Polskiego Radia z 2021 roku Ewa Błaszczyk, która w "Zmiennikach" wcieliła się w główną rolę. 18 października 1987 roku ukazał się pierwszy odcinek kultowego serialu.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski PRL Stanisław Bareja Ewa Błaszczyk Jacek Janczarski

"Brunet wieczorową porą" Barei. Morderstwo w gęstym sosie absurdu

46 lat temu na ekranach polskich kin pojawiła się komedia kryminalna "Brunet wieczorową porą", dla Stanisława Barei dzieło przełomowe. Nie tylko zapowiadało nowy styl, z którym reżyser do dziś jest kojarzony, lecz także przełamało wcześniejszą niechęć krytyki do "bareizmów".
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Bareja Stanisław Tym Krzysztof Kowalewski Wiesław Gołas Jan Kobuszewski Jan Himilsbach Jonasz Kofta Anna Jantar Jacek Fedorowicz historia Polski historia PRL HISTORIA PRL Edward Gierek komunizm lata 70 1976 komedia kryminał film polski kino premiera

"Gdy nam Duduś grał" - reportaż o Jerzym Matuszkiewiczu [POSŁUCHAJ]

Jerzy "Duduś" Matuszkiewicz był pionierem, ojcem polskiego jazzu, współzałożycielem legendarnego zespołu Melomani. Zaczynał po wojnie, grał w tzw. okresie katakumbowym. Stał się jednym z muzyków, którzy podnieśli jazz do rangi sztuki (przez lata jazz był rodzajem muzyki rozrywkowej, tanecznej).
Zobacz więcej na temat:  reportaż Jerzy Matuszkiewicz Jakub Tarka MUZYKA reportaż w Jedynce Stanisław Bareja Krzysztof Komeda Jazz Jazz Jamboree Andrzej Trzaskowski

Stanisław Bareja widziany oczami swojej córki

15 czerwca minęło 35 lat od śmierci Stanisława Barei, jednego z najpopularniejszych polskich reżyserów. Jego komedie bawią i uczą kolejne generacje Polaków, a on sam doczekał się licznych publikacji na swój temat, kilku prac magisterskich i dwóch biografii: Macieja Łuczaka "Miś, czyli świat według Barei" oraz Macieja Replewicza "Król krzywego zwierciadła". Z kolei o jego ulubionych aktorach w dwóch tomach "Jak u Barei" opowiedział Rafał Dajbór, a kilka tygodni temu ukazała się książka "Żaby w śmietanie, czyli Bareja i bliscy", w której córka twórcy "Misia" ukazuje go od najmniej znanej strony - życia rodzinnego. I właśnie z Katarzyną Bareją rozmawiał w "Klubie Trójki" Tomasz Zapert.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Zapert Stanisław Bareja KULTURA wspomnienie KSIĄŻKA Klub Trójki Trójka

"Żaby w śmietanie", czyli kuchnia i hołd dla filmu, który nie powstał

Katarzyna Bareja jest filmoznawczynią, psychoterapeutką, ale też córką "tego" Stanisława Barei. Właśnie ukazała się jej książka "Żaby w śmietanie, czyli Stanisław Bareja i bliscy" w której – sięgając po niepublikowane fragmenty rodzinnych pamiętników i prywatne listy – ukazuje rodzinne życie "od kuchni". I to także w dosłownym tego słowa znaczeniu, gdyż było to miejsce, gdzie jej ojca można było spotkać najczęściej.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM komedia KSIĄŻKA Stanisław Bareja wspomnienie Anna Popek Trójka

Piosenki na Święto Pracy. Henri Salvador, Alain Bashung i John Lennon w Trójce

Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, zwany w skrócie Świętem Pracy, obchodzony jest od 1890 roku. Wprowadzono go w USA dla upamiętnienia wydarzeń w Chicago, kiedy robotnicy wystąpili przeciwko fatalnym warunkom pracy, przedłużanej nieraz do 12 godzin na dobę oraz niskim płacom. Pierwszy pochód przeciwko wyzyskowi odbył się 1 maja 1886 w Chicago. Wówczas w wydarzeniu udział wzięło kilkadziesiąt tysięcy osób – co świadczy o skali protestu. Święto Pracy. Co to znaczy?
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA muzyka hp Monika Małkowska Trójka John Lennon Alan Price Henri Salvador Stanisław Bareja Elektryczne Gitary Alain Bashung praca święto pracy