Polskie Radio
Section05
Stanisław Gądecki

Polska prezentacja papieskiej encykliki "Fratelli tutti". Komentarze biskupów

Postać dobrego Samarytanina - w wymiarze uniwersalnym - jest symbolem encykliki papieża Franciszka "Fratelli tutti" - podkreślił arcybiskup Stanisław Gądecki podczas prezentacji encykliki, która odbyła się w Łodzi tuż przed 387. zebraniem plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Stanisław Gądecki papież Franciszek Watykan Kościół religia wiara duchowieństwo społeczeństwo

"Pokażmy szlachetne polskie serca". Abp Gądecki apeluje o solidarność z Bejrutem

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zaapelował, by niedziela 16 sierpnia była dniem solidarności z mieszkańcami Bejrutu. We wszystkich kościołach i kaplicach wierni będą modlić się za ofiary tragedii, która 4 sierpnia dotknęła stolicę Libanu. Po mszach zbierane będą datki na rzec pomocy poszkodowanym w wybuchu w bejruckim porcie.
Zobacz więcej na temat:  Bejrut Liban Bliski Wschód wybuch Stanisław Gądecki Episkopat Polski Kościół POLSKA

"W kościołach ściśle przestrzegajmy zaleceń sanitarnych". Apel przewodniczącego KEP

O ścisłe przestrzeganie zaleceń służb sanitarnych, a zwłaszcza o zakrywanie ust i nosa podczas nabożeństw, zaapelował przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki. Apel odnosi się także do kapłanów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo aktualności katolickie pandemia koronawirus Koronawirus w Polsce COVID-19 Kościół katolicyzm Episkopat Polski Stanisław Gądecki

Abp Gądecki: służebny charakter władzy zobowiązuje do dbania o jedność narodu

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki podczas mszy świętej w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie mówił o służebnym charakterze władzy, który zobowiązuje do dbania o jedność narodu. Liturgia w intencji Ojczyzny i prezydenta była częścią uroczystości zaprzysiężenia Andrzeja Dudy na kolejną kadencję. Arcybiskup zaznaczył, że nie da się uleczyć narodu i państwa bez moralności w polityce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda prezydent Zgromadzenie Narodowe Stanisław Gądecki

"Orędownik polskich spraw". Hierarchowie wspominają kard. Zenona Grocholewskiego

- Był głosicielem prawdy i ciągłości życia Kościoła bez rewolucyjnych zmian - wspomina abp Henryk Hoser. - Był chodzącym “vademecum” w dziedzinie prawa i wychowania katolickiego, a przy tym wspaniałym człowiekiem - mówi kard. Kazimierz Nycz. Kardynał Zenon Grocholewski zmarł w Rzymie w wieku 81 lat.
Zobacz więcej na temat:  aktualności katolickie Kościół Watykan Kościół katolicki POLSKA Henryk Hoser Kazimierz Nycz Stanisław Gądecki Zenon Grocholewski

"Zachęcam biskupów do odwoływania dyspens od uczestnictwa w mszach św.". Apel abp. Gądeckiego

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zachęca biskupów do odwoływania ogólnych dyspens od uczestnictwa w niedzielnych mszach św. Sugeruje, aby utrzymać dyspensę dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji i osób, które czują obawę przed zarażeniem - podano w wydanym komunikacie przewodniczącego KEP.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Stanisław Gądecki Kościół Kościół katolicki Msza święta aktualności katolickie

Abp Gądecki: zachęcam do inicjatywy #ThankYouJohnPaul2

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki, zachęca do wzięcia udziału w inicjatywie z hasztagiem #ThankYouJohnPaul2. Polega ona na publikacji w mediach społecznościowych wpisów, zdjęć czy krótkich filmików z podziękowaniami dla świętego Jana Pawła II. Akcja związana jest z setną rocznicą urodzin Karola Wojtyły, która przypada 18 maja.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II POLSKA aktualności katolickie Stanisław Gądecki Kościół religia

75. rocznica wyzwolenia Dachau. Przewodniczący KEP: to dzień pamięci i modlitwy o pokój i pojednanie

Pamiętajmy w naszych modlitwach o tych, którzy doświadczyli cierpienia. Niech to będzie wyraz naszej czci i solidarności wobec męczenników oraz prośba do Boga o pokój i pojednanie dla wszystkich - zaapelował przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki w 75. rocznicę wyzwolenia obozu w Dachau.
Zobacz więcej na temat:  Dachau II wojna światowa nazizm III Rzesza zbrodnie wojenne historia Polski Stanisław Gądecki Episkopat Polski aktualności katolickie Kościół POLSKA

"Susza uderza w setki tysięcy rolników". Apel abp. Gądeckiego o modlitwę o deszcz

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki zaapelował do wiernych i ludzi dobrej woli o wytrwałą i żarliwą modlitwę błagalną o deszcz. "Proszę, aby w sanktuariach, parafiach, domach zakonnych i rodzinach włączyć tę intencję do naszych modlitw, ufając, że Pan Bóg usłyszy nasze prośby" - napisał w apelu przewodniczący Episkopatu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Stanisław Gądecki susza rolnictwo

Transmisje nabożeństw. Cezary Kościelniak: ludzie tęsknią za kościołem

- Trwa dyskusja, czy po pandemii ludzie wrócą do kościołów w Polsce tak licznie, jak zwykle. Może będzie spadek ilości wiernych, ale za to wzrost jakości. Na pewno wrócą ci, którzy czują głód kościoła - ocenił w rozmowie z Polskim Radiem 24 dr Cezary Kościelniak, filozof antropolog (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu).
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki Kościół Tomasz Terlikowski społeczeństwo papież Franciszek Stanisław Gądecki