Polskie Radio
Section05

Strefa Rodzica

Uzależnienie od cukru. Jak zapanować nad zachciankami i uwolnić się od słodyczy?

Pandemia koronawirusa przyczyniła się do wzrostu liczby osób, które utraciły kontrolę nad tym, co jedzą. Cukier w postaci glukozy jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego trudno go ograniczyć. Po zjedzeniu czegoś słodkiego pojawia się pobudzenie i chwilowa euforia, ale niedługo później następuje spadek. Po czym poznać, że mamy do czynienia z uzależnieniem od cukru? Jak sobie z nim radzić? Na te i inne pytania odpowiedział w Strefie Rodzica dietetyk, psychodietetyk i autor książek dotyczących odżywiania, Mikołaj Choroszyński.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie dziecka zdrowie i dieta radio dla rodziców

Cierpliwość rodzicielska – można ją wyćwiczyć jak mięsień

Rodzice mają w swojej codzienności wiele sytuacji, w których emocje biorą górę. Zarówno cierpliwość można wyćwiczyć i można się ich nauczyć. Jest to długa, ale opłacalna droga. Można też zadbać o siebie w taki sposób, by cierpliwość nie była wysiłkiem, ale efektem ubocznym. Izabela Antosiewicz odkryła swoją drogę do cierpliwości poprzez połączenie różnych metod, które pojedynczo nie działały. Poszczególne metody specjalistka od pracy na mocnych stronach przedstawiła w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom. 
Zobacz więcej na temat:  Podcast Strefa rodzica rodzicielstwo wychowanie radio dla rodziców

Z uchodźcami pod jednym dachem. Jak wygląda życie?

Form pomocy uchodźcom jest bardzo wiele. Jedną z nich jest przyjęcie uciekających przed wojną pod swój dach. Między innymi na ten krok zdecydowali się: autorka książek dla dzieci - Justyna Bednarek, redaktor naczelna portalu Stacja7 - Aneta Liberacka, teolożka – Iwona Marciniak, lider Akademii Familijnej w Polsce - Janusz Wardak oraz doktor Jolanta Popińska. O tym, jak w obecnej sytuacji wygląda ich codzienne życie, opowiedzieli w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  uchodźcy wojna na Ukrainie Ukraina

Zdrowotne właściwości grzybów. Korzeniowiec sosnowy antidotum na nowotwór jelita grubego

Boczniaki posiadają właściwości obniżające cholesterol, borowiki są źródłem przeciwutleniaczy, a pieczarki działają przeciwgruźliczo. W ramach interdyscyplinarnej współpracy w Puszczy Białowieskiej udało się odkryć właściwości zdrowotne grzyba, który dotychczas nie budził pozytywnych skojarzeń. Korzeniowiec sosnowy może być wykorzystywany w terapii nowotworu jelita grubego. Zapraszamy do wysłuchania audycji.
Zobacz więcej na temat:  radio dla rodziców zdrowie nowotwory

Polskie babcie dla dzieci z Ukrainy. Jest aplikacja

Po zdaniu egzaminu z człowieczeństwa przyszedł czas na egzamin adaptacji – zarówno w kwestii administracyjnej, jak i emocjonalnej. Najsłynniejsza Babcia polskiego internetu angażuje się – a przy tym inne babcie – w pomoc Ukrainie. Akcja zorganizowana przez Mądrą Babcię opiera się na pomocy długofalowej i skupia się na zapewnieniu wsparcia tym, którzy potrzebują go najbardziej, czyli najmłodszym.  
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie psychologia dziecięca radio dla rodziców

Psychoterapia tańcem w procesie leczenia dzieci

Rodzajów psychoterapii jest wiele, a ich wspólnym elementem jest dążenie do wyleczenia zaburzeń i problemów natury psychicznej, a także poprawa umiejętności radzenia sobie z pewnymi emocjami. Jej metody mają na zadaniu również wsparcie pacjenta poprzez budowanie z nim relacji opierającej  się nie tylko na rozmowie, ale też mowie niewerbalnej, która jest szczególnie ważna w przypadku psychoterapii tańcem i ruchem, o której w "Strefie Rodzica" opowiedziała psychoterapeutka Ada Kaczan. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci psychoterapia psychologia dziecięca radio dla rodziców

Jak zadbać o finansową przyszłość dziecka? Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Co jest ważniejsze i o co należy zadbać myśląc o przyszłości dziecka? Czy będzie to kapitał czy ważniejsza jest odpowiednia edukacja dziecka tu i teraz? Zapraszamy do wysłuchania najnowszego podcastu Idy Nowakowskiej dla Polskiego Radia Dzieciom, w którym autorka rozmawia z Krzysztofem Dreslerem - członkiem Rady EFPA - europejskiego zrzeszenia ekspertów planowania finansowego. Podcast jest już dostępny na bezpłatnej platformie Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Ida Nowakowska

Z wizytą w pasiece. Korzyści płynące z miodu i innych produktów pszczelich

Produkty pszczele mają liczne właściwości zdrowotne. Mimo całego bogactwa leków syntetycznych, z roku na rok przybywa zwolenników metodami naturalnymi. O produktach pochodzących prosto z pasieki, a także o uloterapii opowiedziała w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Iwona Oleksiak, pasjonatka pszczół, która na rzecz pasieki porzuciła pracę w korporacji – i wyszło jej to na zdrowie.
Zobacz więcej na temat:  pszczoły zdrowe odżywianie zdrowie dziecka miód

Jak dbać o słuch na co dzień?

Dbając o swoje zdrowie często pomijamy słuch, a na pewno nie bierzemy go pod uwagę w pierwszej kolejności, o ile sam nie da o sobie znać. Mimo to warto dbać o swój słuch chociażby poprzez unikanie smogu dźwiękowego, czyli dbanie o to, by natężenie dźwięku w pomieszczeniu, w którym przebywamy było odpowiednie.  W miejscach, w których nie mamy na to wpływu i jesteśmy narażeni na hałas, powinniśmy nosić specjalne ochronniki słuchowe. 
Zobacz więcej na temat:  zdrowie słuch słuchawki rozwój dziecka radio dla rodziców

Problemy ginekologiczne dziewczynek, nastolatek i kobiet dorosłych

Jeszcze w okresie przed pokwitaniem mogą pojawić się problemy ginekologiczne. Wśród kłopotów, z jakimi zmagają się dziewczynki w młodym wieku pojawiają się zrośnięcie bądź sklejenie warg sromowych czy przerost warg sromowych mniejszych. Pierwsza miesiączka powinna pojawić się między ósmym a trzynastym rokiem życia. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.
Zobacz więcej na temat:  radio dla rodziców ginekolog zdrowie dziecka

Polska Akcja Humanitarna na granicy polsko-ukraińskiej

Strach o własne jutro, niepokój o swoich bliskich i niepewność dotycząca przyszłości kraju to emocje, które na granicy polsko-ukraińskiej mieszają się ze złością na zaistniałą sytuację. Masowo napływający do Polski uchodźcy potrzebują wielowymiarowej pomocy. O tym, jak ona wygląda opowiedziała na antenie Polskiego Radia Dzieciom Helena Krajewska z Polskiej Akcji Humanitarnej.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina radio dla rodziców PAH

Powrót do przeszłości. Jak poskładać się po trudnym dzieciństwie?

To, jak wygląda nasze obecne życie, jest ściśle związane z tym, jak przebiegało nasze dzieciństwo. To właśnie doświadczenia, które nabyliśmy we wczesnej fazie rozwoju mogą być źródłem problemów, z którymi zmagamy się teraz. Zarówno pierwsze lata życia, jak i kształtowanie się w wieku nastoletnim, ma wpływ na późniejsze relacje. Częstą przypadłością w tworzeniu relacji międzyludzkich jest lęk przed bliskością lub lęk przed odrzuceniem. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla rodziców DAB+ dzieciństwo psychologia rodzicielstwo

Polskie szkoły otwierają się na uchodźców z Ukrainy. Jak zmieni się codzienność uczniów?

Pierwszym krokiem w pomocy uciekającym przed  wojną jest pomoc humanitarna. Podstawowym celem jest bezpieczeństwo i swego rodzaju stabilizacja. Następnie przychodzi czas na wdrażanie się w nową codzienność. W przypadku dzieci i młodzieży jest to kontynuacja nauki w polskich szkołach. W sytuacji zgłaszania dziecka do szkoły rodzic musi jedynie zadeklarować, ile klas skończyło dziecko i na jakim jest etapie oraz wyrazić prośbę o przyjęcie dziecka do określonej klasy. Decyzję o przyjęciu dziecka podejmuje dyrektor danej placówki.
Zobacz więcej na temat:  Podcast Strefa rodzica Ukraina edukacja szkoła

Ukraina. Jak skutecznie pomagać?

Ostatnie dni są jak zły sen, który dzieje się na jawie. Trudna, tragiczna wręcz sytuacja pokazała, jak bardzo potrzebna jest pomoc. Wielu Polaków zaangażowało się w akcje mające na celu pomoc uciekającym z pogrążonej wojną Ukrainy – przede wszystkim kobietom i dzieciom. Wielu ludzi dobrej woli dało uchodźcom dach nad  głową. Organizowane są ponadto liczne zbiórki i transporty. Jak powinny wyglądać akcje pomocowe? W jaki sposób zracjonalizować pomoc, by była skuteczna? 
Zobacz więcej na temat:  Ukraina pomoc radio dla rodziców patronat Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci radio bez reklam słuchowisko dla dzieci

Rodzicielska pewność siebie. Jak rozmawiać z dzieckiem o tym co najważniejsze?

Dzieci mogą czuć się zagubione w świecie, w którym przyszło im funkcjonować. Podobnie jak my, nasze pociechy są narażone na trudne informacje, z którymi nie zawsze jest im łatwo się mierzyć. Wskazówkami na temat tego, jak prawidłowo rozmawiać z dzieckiem na wszelakie tematy podzielił się w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Marek Michalak, autor książki "Opowieści o tym, co w życiu ważne".
Zobacz więcej na temat:  Marcin Perfuński rodzicielstwo wychowanie