Polskie Radio
Section05

Strefa Rodzica

Jak rozpoznać otyłość u malucha, jak jej zapobiegać? Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Ruch i dieta jest czymś niezwykle ważnym dla każdego z nas, a szczególnie dla dzieci. Kiedy nasz maluszek staje się otyły? Jak mądrze rozszerzać jego dietę, aby nie dopuścić do otyłości oraz wdrożyć u dziecka zdrowe nawyki żywieniowe? Opowiada doktor Joanna Neuhoff-Murawska, dietetyk - nasza radiowa Doktor Witaminka. Podcast jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl.
Zobacz więcej na temat:  Ida Nowakowska Podcast Strefa rodzica radio dla rodziców zdrowie i dieta

Kim jest asystent zdrowienia?

Asystent zdrowienia jest bardzo ważnym elementem psychiatrii i pełni istotną, choć dosyć nową, rolę w procesie zdrowienia psychicznego. Jest to ekspert, który dzięki swojemu własnemu przepracowanemu doświadczeniu kryzysu psychicznego pomaga zdrowieć innym i wspiera ich najbliższych. Rolą asystenta jest także edukowanie społeczeństwa w kwestii kryzysu psychicznego. W audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Krzysztof Henczak, asystent zdrowienia, opowiedział o swoim kryzysie psychicznym, który przyszedł niespodziewanie, gdy Krzysztof był młodym, zdrowym, ambitnym i pracowitym chłopakiem.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie zdrowie dziecka psychologia psychoterapia Podcast Strefa rodzica

"Wierszyki na dobranoc". Rozmowa z Kasią Huzar-Czub

"Wierszyki na dobranoc" autorstwa Kasi Huzar-Czub są pierwszą książką w serii wierszyków bliskościowych, którą autorka dedykowała swoim rodzicom. Wiodącym celem było oswajanie trudnych sytuacji, które wiążą się z wieczorną porą i pomoc najmłodszym w zasypianiu. Książka skierowana jest zarówno do dzieci, jak i towarzyszącym im dorosłym.  
Zobacz więcej na temat:  Podcast Strefa rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców literatura dziecięca

Miesiąc Świadomości Autyzmu. Świat dziecka w spektrum

Kwiecień uznawany jest za miesiąc związany ze świadomością autyzmu. Drugiego kwietnia, w Światowym Dniu Świadomości Autyzmu w Centrum Warszawy jeździł autobus edukacyjny z młodymi osobami w spektrum autyzmu oraz wolontariuszami, którzy mówili o życiu w spektrum. Celem było zwiększenie świadomości społeczeństwa w kwestii autyzmu. Właśnie o szerzeniu świadomości, a także o tym, z czym mierzą się rodzice dzieci w spektrum opowiedziała w Strefie Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Izabela Hindziuk-Machnica z fundacji Ale Klasa.
Zobacz więcej na temat:  autyzm rozwój dziecka radio dla dzieci radio dla rodziców

Jak zadbać o sen niemowlaka? Posłuchaj "Strefa rodzica"

Co zrobić, żeby niemowlak spokojnie zasypiał? Jak zadbać o to, by dziecko przesypiało odpowiednią liczbę godzin? Duży wpływ na to, jak dziecko będzie zasypiało, a także na to, co będzie się działo w ciągu nocy ma przebieg całego dnia. Istotna jest liczba i czas drzemek oraz dzienna aktywność. Im dzieci są starsze, tym więcej potrzebują aktywnego czasu w ciągu dnia. Równie istotna jest kwestia przygotowania dziecka do snu. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców niemowlę dziecko rozwój dziecka sen zdrowie dziecka

Jakie są najciekawsze trendy w świecie produktów dla dzieci?

Na przestrzeni ostatnich lat rynek produktów dla dzieci znacznie się rozwinął. Sposób podejścia twórców jest widoczny przede wszystkim w jakości gotowego produktu. Za nami dwudziesta edycja konkursu "Świat Przyjazny Dziecku". 4 kwietnia odbyła się gala finałowa, podczas której rozdano nagrody i wyróżnienia twórcom ponad setki produktów – książek, gier, zabawek, ale też teatrów, miejsc czy wydarzeń. Świat Przyjazny Dziecku tworzą bowiem nie tylko rzeczy, ale też inicjatywy, a przede wszystkim – ludzie. 
Zobacz więcej na temat:  zabawki zabawa z dzieckiem radio dla dzieci radio dla rodziców rozwój dziecka

Nauczanie języka polskiego a uczniowie z Ukrainy

Uczniowie Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim uczą się języka polskiego zgodnie z podstawą programową. Dodatkowo dla obcokrajowców organizowane są zajęcia pozalekcyjne, podczas których wplatane są elementy nauczania języka polskiego jako języka obcego. Wśród zadań związanych z nauką języka polskiego jest wskazywanie analogii między tym językiem, a językiem ojczystym uczniów.  
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Ukraina szkoła

Autyzm – jak rozpoznać w młodym wieku? Posłuchaj audycji PRD

Rozpoznanie autyzmu w młodym wieku daje możliwość wczesnego rozpoczęcia właściwego wsparcia zarówno dziecka, jak i rodziców. Jeszcze do niedawna znaczną część pacjentów w spektrum autyzmu stanowiły osoby z towarzyszącą dodatkowo niepełnosprawnością intelektualną. Teraz jest ich o połowę mniej, a wszystko zależy od tego, jak szybko autyzm zostanie zdiagnozowany.
Zobacz więcej na temat:  Podcast Strefa rodzica radio dla rodziców zdrowie dziecka autyzm

Edukacja polonistyczna. Jak powinna wyglądać? Czego wymaga podstawa programowa?

Dziecko od urodzenia, początkowo nieświadomie, uczy się języka. Świadomości językowej nabiera w domu, a to oznacza, że pierwszymi nauczycielami są rodzice. Polszczyzna, jaką posługuje się pierwotne otoczenie dziecka, ma duże znaczenie. Formalnie nauka rozpoczyna się w przedszkolu. To właśnie tam dziecko poznaje litery, wypowiada się na różne tematy, buduje zdania. Nie bez znaczenia jest także socjalizacja, która pozwala konfrontować język innych środowisk i tym samym poszerzać horyzonty swojej mowy. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców szkoła CKE literatura dziecięca

Ukraińscy uczniowie w polskich szkołach. Problemy i wyzwania

Do najważniejszych wyzwań z punktu widzenia nauczycieli i wychowawców należy sprawna integracja dzieci z zespołem klasowym, który zastaną. Właściwe przyjęcie jest gwarancją dobrego samopoczucia w klasie i może ułatwić chociażby poradzenie sobie z barierą językową. Dobrym rozwiązaniem są także oddziały przygotowawcze. Problem pojawia się wówczas gdy ukraińskie dziecko trafia do ostatniej klasy szkoły podstawowej czy liceum i lada moment musi napisać egzamin w języku polskim, w tym egzamin z języka polskiego. 
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Ukraina uchodźcy szkoła

Fazy pomocy uchodźcom z Ukrainy. Jak zapobiec wypaleniu?

Pierwsza faza pomocy nazywana jest heroiczną. Jest ona podsycona dużymi emocjami, a zaangażowanie jest efektywne. Mowa tu o uruchamianiu potencjału społeczności i mobilizacji sił. Następnie przychodzi faza miesiąca miodowego, która objawia się ufnością i nadzieją. Panuje wówczas przekonanie, że można realnie pomóc i uda się coś stworzyć.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców Podcast Strefa rodzica uchodźcy Ukraina

Jak zainteresować dzieci fizyką. Rozmowa o książce "Wielka księga eksperymentów"

Internet pokazał, że nie brakuje osób, które interesują się nauką. Kanały jej poświęcone cieszą się niemałą popularnością. Niektóre z nich zawierają elementy o charakterze rozrywkowym, ale nie jest to najważniejszy czynnik. Wiodącym celem jest obecność interesujących osób związanych ze światem nauki. Tego nie brakuje na kanale Wiktora Niedzickiego, gościa audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom. 
Zobacz więcej na temat:  Podcast Strefa rodzica radio dla rodziców radio dla dzieci rozwój dziecka gotowanie

W "Strefie rodzica" cała prawda o suplementach diety

Polacy bardzo cenią sobie zdrowie swoje i swojej rodziny, a producenci suplementów diety wychodzą im naprzeciw. W aptece mamy do wyboru całe spektrum specyfików na niemal każdą dolegliwość. Nie brakuje także reklam, które nie tylko zachęcają do zakupu suplementów diety, ale też wskazują konsumentom coraz to nowsze przypadłości. Opakowania suplementów diety do złudzenia przypominają opakowania leków. Różnią się jednak tym, że leki to substancje przebadane, a zadaniem suplementów jest jedynie uzupełnienie niedoborów w naszej diecie.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców zdrowe odżywianie zdrowie zdrowie i dieta

"Strefa rodzica". Jak ułożyć relacje w rodzinie patchworokowej?

Rodzina patchworkowa to rodzina  powstała z różnych elementów, które tworzą całkiem nowy wzór. W Polsce nazywana jest również rodziną zrekonstruowaną lub wielorodzinną. Takich rodzin funkcjonuje u nas ponad milion. Obecnie co trzecie małżeństwo rozstaje się. Do tego dochodzą osoby ze związków niesformalizowanych. O rodzinie patchworkowej mówimy wówczas, gdy choć jedno dziecko w rodzinie nie jest obojga rodziców.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci Podcast Strefa rodzica rodzicielstwo

Zwierzęta z Ukrainy w Polsce. Rozmowa z wolontariuszką

Wojna to sytuacja bez wątpienia tragiczna – nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt. W jednej chwili wali się cały świat, a mieszkańcy zmuszeni są do ucieczki ze swojego kraju. Niektórzy zostawiają wszystko, inni uciekają z jedną torbą, jeszcze inni – trzymają w rękach swoje zwierzę, które jest członkiem rodziny i przyjacielem. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Zarówno w Polsce, jak i w innych krajach jest wiele osób, organizacji i schronisk, które chcą pomagać zwierzętom z Ukrainy. O tej pomocy opowiedziała na antenie Polskiego Radia Dzieciom Roberta Łącka z Przytuliska w Głownie.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina zwierzęta domowe radio dla rodziców

Niezwykli wychowawcy. Jak budować u dziecka nastawienie na rozwój?

Dobry nauczyciel to taki, który jest świadomy siebie, swoich mocnych stron oraz tego, nad czym powinien popracować. Ma przy tym ogromny szacunek do wszystkich i jednocześnie pokorę, która wynika ze świadomości, że nie posiada monopolu na rację. Stosuje się przy tym do zasady, że nie ma edukacji bez relacji. Oprócz podstawy programowej nauczyciel ma realizować potrzeby uczniów oraz budować ich samoocenę i przygotować do świata, w którym liczą się kompetencje i umiejętność radzenia sobie z niepewnością.
Zobacz więcej na temat:  edukacja szkoła rozwój osobisty rozwój dziecka radio dla rodziców