Polskie Radio
Section05
Strefa Rodzica

Witold Skupień o przezwyciężaniu słabości i sukcesach paraolimpijskich

Witold Skupień pochodzi z Podhala. Jako jedenastoletni chłopiec wybrał się z bratem na wycieczkę rowerową, podczas której wspiął się na transformator i został porażony prądem. Po wypadku konieczna była amputacja prawej i częściowo lewej dłoni. Mimo to, w wieku 23 lat, rozpoczął przygodę ze sportem. O igrzyskach paraolimpijskich usłyszał w telewizji i uznał, że chciałby spróbować swych sił.  
Zobacz więcej na temat:  paraolimpiada niepełnosprawność Strefa Rodzica radio dla rodziców radio cyfrowe Agata Puścikowska inne dyscypliny

Co włosy "mówią" o naszym zdrowiu?

W trychologii mówi się o trzech poziomach pielęgnacji. Część, którą widzimy codziennie w lustrze, tzw. łodyga to część martwa. Tutaj mogą pojawić się uszkodzenia mechaniczne. Kolejną kwestią jest skóra głowy i mogące się na niej pojawić problemy, do których należą łuszczyca i łojotokowe zapalenie skóry. Kolejną kwestią jest wypadanie włosów, które nie jest obojętne dla naszej psychiki. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica uroda zdrowie psychiczne zdrowie radio dla rodziców

Dlaczego warto przywrócić do szkół grę w palanta?

Niegdyś nazwa prestiżowej gry, której nie wypadało nie znać - dzisiaj określenie niezbyt sympatycznego człowieka. Tymczasem palant to nasz narodowy sport z pięciowiekową tradycją. Grywali w niego królowie, ludzie kultury i celebryci różnych epok. – Według historyków największym propagatorem gry w palanta był król Zygmunt August. Według niektórych kronik w palanta grano również na Wawelu – mówił na antenie Polskiego Radia Dzieciom Bartłomiej Długosz – Palant był sportem dostępnym dla wszystkich. Grali w niego królowie, szlachcice, chłopi, rzemieślnicy, później grały elity salonowe.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców baseball szkoła

Filozofia Game Thinking. Czego mogą nas nauczyć projektanci gier?

Gry już są wszędzie i będzie ich coraz więcej, ponieważ rynek gier ciągle się rozwija. Dzisiejsi rodzice w wielu przypadkach sami wychowali się na grach i coraz częściej grają ze swoimi dziećmi. Warto zaznaczyć na wstępie, że gry to nie tylko rozrywka, ale też nauka nowych rzeczy, narzędzie do przekazywania wartości i rozwijania naszej kreatywności. Książka "Game Thinking w Praktyce" prowadzi czytelników przez wszystkie etapy tworzenia gry i sprawia, że stworzenie własnej staje się możliwe.
Zobacz więcej na temat:  gaming programista gry komputerowe Strefa Rodzica radio dla dzieci

Languishing czy depresja - jak rozróżnić je od siebie?

"Languishing" – termin ukuty przez socjologa Coreya Keyesa – może być tłumaczony jako "wegetowanie", "osłabienie", "brak werwy" lub "marnienie". Miał on określać pewien stan psychiczny, który nie jest depresją (u pozbawionych werwy ludzi nie dostrzega się symptomów tej choroby), nie jest również pełnią zdrowia psychicznego. Czym zatem jest? Na to pytanie odpowiemy w dzisiejszej (24.02) "Strefie rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom po godzinie 21.00. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców depresja zdrowie

"Muralove bajki pełne dobra" pomocne w oswajaniu trudnych momentów

Siedmiu autorów i autorek bajek, a także Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku, wspólnie z Up To Date Festival i wydawnictwem Papierowy Motyl prezentują "Muralove bajki pełne dobra", których zadaniem jest zwrócenie uwagi na to, że już od najmłodszych lat w umyśle dziecka mogą pojawić się różne trudne doświadczenia związane ze szpitalem, rozłąką z rodzicami, wielomiesięcznymi terapiami, operacjami czy przyjmowaniem leków. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica bajki dla dzieci radio dla dzieci literatura dziecięca zdrowie dziecka

Cyfrowa autoagresja – powszechne zjawisko, o którym nie wiedzą rodzice

Kiedy myślimy o autoagresji, do głowy przychodzą nam czyny związane ze wszystkim, co fizyczne. Okazuje się jednak, że autoagresja może być nie tylko fizyczna, ale też cyfrowa. Jest to zjawisko, co do którego świadomość społeczna jest znikoma. Jego źródła możemy szukać w coraz częściej zacierającej się wśród młodych osób granicy między rzeczywistością a światem wirtualnym.  
Zobacz więcej na temat:  smarfon cyfrowa rewolucja Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców smartfony

Wsparcie dla dzieci i rodziców podczas pobytu w szpitalu i w procesie leczenia

Siedem lat temu urodziła się Jadzia, która na początku była książkowo zdrowym dzieckiem. Jak się okazało, źle zbadano długość nóg dziewczynki. – Pamiętam, że po dwóch tygodniach, którejś nocy przy pierwszych historiach kolkowych próbowałam podciągnąć kolanka do brzuszka i nagle się okazało, że jedno jest niżej, drugie wyżej – wspominała na antenie Polskiego Radia Dzieciom mama Jadzi. Reakcja była bardzo szybka, diagnoza: nierozwinięta we właściwy sposób lewa kość udowa.  
Zobacz więcej na temat:  szpital zdrowie dziecka radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica

Jak nauczyć dzieci dobrze jeść? Rozmowa z dietetyczką

Jak nauczyć dzieci dobrze jeść? Z pewnością niejeden rodzic chociaż raz zadał sobie to pytanie. Na pewnym etapie rozwojowym jego dziecko, które dotychczas jadło wszystko, co mu rodzic podsunął, zaczyna być coraz bardziej wybredne. Relację z jedzeniem człowiek ma od zawsze. Na przestrzeni wieków jedzenie spełniało różne funkcje. Gdy ludzie zaczęli łączyć się w grupy, wspólnie polowali, przechowywali jedzenie i dzielili się nim. Pojawiła się obróbka pożywienia i poszerzanie wiedzy na temat tego, co można jeść, a czego nie. A później i czym jest jedzenie z perspektywy dziecka? O tym poniżej. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców radio dla dzieci dieta zdrowie i dieta zdrowie dziecka Marcin Perfuński

Jak powinny wyglądać zajęcia wychowania fizycznego w szkołach?

Lekcje wychowania fizycznego na samym początku edukacyjnej ścieżki - w klasach I – III często bywają marginalizowane, odbywają się na szkolnych korytarzach, ale z drugiej strony - właśnie w tym wieku często są traktowane przez dzieci z ogromnym entuzjazmem i zaangażowaniem. Jak utrzymać ten zapał? Jak sprawić, żeby mimo czasem trudnych warunków zajęcia były atrakcyjne, a zarazem pokazywały dzieciom, czym jest sport wyczynowy, który może stać się ważnym i zdrowym hobby. Jak w sześcio- czy siedmioletnim dziecku rozpoznać potencjalnego sportowca, którego warto kształcić i rozwijać w tym kierunku?  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców szkoła Rodzinny W-F Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Rodzinna wyprawa na Wyspy Tonga. Marzenia się… spełnia!

Beata Piskadło i Marcin Szot to rodzice, którym zamarzyło się mieszkanie w lokalnej, organicznej społeczności ludzi żyjących w naturze, w zgodzie z jej rytmami i siłami. Swoje marzenia goście Strefy Rodzica zamienili w cel do realizacji. Jako docelowy punkt swojej podróży wybrali Wyspy Tonga. Planują  na bieżąco stamtąd pisać i nagrywać relacje o swoich doświadczeniach i odkryciach, dzieląc się nimi ze światem w mediach społecznościowych. Jeszcze w lutym Beata i Marcin wylecą na miesiąc do Indii, gdzie przeczekają porę deszczową, żeby pod koniec marca polecieć na Wyspy Tonga. Choć nie wiedzą dokładnie, ile potrwa pobyt, powrót szacują na lipiec - sierpień.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rodzina podróże psychologia motywacja Aleksandra Jasińska

Nudności i wymioty nieodłączną częścią ciąży? Niekoniecznie

Niemal osiemdziesiąt procent kobiet w pierwszym trymestrze ciąży odczuwa mdłości, a ponieważ z przekazów rodzinnych czy mediów społecznościowych wynika, że jest to nieodłączna część ciąży, którą trzeba jakoś przetrwać, to wydawać by się mogło, że tak ma właśnie być. Okazuje się jednak, że nie chodzi tu o przetrwanie, a o reagowanie i to jak najszybsze. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców ciąża zdrowie i dieta zdrowe odżywianie

Ferie zimowe – pomysły na czas spędzony z dzieckiem

Ferie zimowe to czas, na który czeka wielu uczniów. Czy przerwa od szkoły oznacza, że przez dwa tygodnie nie powinno się zaglądać do książek? A może dobrze byłoby powtórzyć materiał przed powrotem do zajęć? Lepiej odpoczywać w domu, czy spędzić wolny czas w sposób aktywny, decydując się na rozwijanie umiejętności sportowych?
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica radio dla rodziców Ferie zimowe czas wolny

Jak w rodzinie zmieniać złość w śmiech?

Z badań wynika, że w obecności innych ludzi śmiejemy się trzydzieści razy częściej niż będąc sami. To wyraźny znak, że śmiech jest zachowaniem społecznym. Już nawet w komunikacji z niemowlęciem, oprócz płaczu, bardzo istotny jest śmiech, który daje nam wyraźny sygnał, że wszystko jest w porządku. Śmiech stymuluje zarówno obszar zabawy, jak i buduje relację.
Zobacz więcej na temat:  emocje psychologia dziecięca psychologia rozwój dziecka rodzicielstwo wychowanie Strefa Rodzica Mikołaj Foks radio dla rodziców

Sezon alergiczny. Kiedy się zacznie?

Im cieplej na zewnątrz, tym szybciej rośliny wiatropylne, w tym przypadku drzewa, które zaczynają pylenie najwcześniej, wypuszczą swoje pyłki, co może być problematyczne dla dużej części społeczeństwa. Około 40 proc. Polaków to alergicy, którzy mają dodatnie testy. Jedna trzecia mieszkańców Polski to alergicy objawowi. To właśnie oni, zamiast cieszyć się wiosną, będą zmagać się z przykrymi objawami alergii. Więcej w treści artykułu i w załączonej audycji. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  alergia alergie u dzieci zdrowie dziecka zdrowie Strefa Rodzica Joanna Ficińska radio dla rodziców radio dla dzieci

Czy da się polubić łacinę? O nauczaniu łaciny w szkołach

Już od kilku lat w dokumentach programowych publikowanych co roku przez Ministerstwo Edukacji i Nauki powtarza się hasło edukacja klasyczna. Nie chodzi o nieunowocześnianie sposobu nauczania, pozostanie w ławkach i siatce godzinowej, ale oznacza to zaznajamianie uczniów z kulturą antyczną – łaciną, a kiedyś również starożytną greką. Od przyszłego roku język łaciński ma szansę stać się jednym z tzw. drugich języków obcych, których uczniowie uczą się w ostatnich klasach szkoły podstawowej i w liceum obok wiodącego języka obcego, którym jest zwykle język angielski. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców szkoła języki obce edukacja