Polskie Radio
Section05
Szewach Weiss

"Order Orła Białego jest podsumowaniem mojego dzieła"

Były izraelski ambasador w Polsce profesor Szewach Weiss został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego. To najwyższe polskie wyróżnienie państwowe. Zostało wręczone w Jerozolimie w czasie trwającej wizyty polskiego prezydenta w Izraelu. – Jestem wzruszony i dumny. Order jest ważny dla mnie, jest symbolem, podsumowaniem realizowania jakiegoś celu, dzieła, wyzwania – mówił prof. Szewach Weiss w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania.
Zobacz więcej na temat:  Izrael Żydzi Szewach Weiss Andrzej Duda Order Orła Białego sprawiedliwi wśród narodów świata II wojna światowa POLSKA

"To miejsce pokazuje ogrom tragedii narodu żydowskiego"

- To miejsce pokazuje cały ogrom tragedii narodu żydowskiego – powiedział Andrzej Duda podczas swojej wizyty w instytucie Yad Vashem w Jerozolimie, jednym z najważniejszych na świecie miejsc poświęconych Holokaustowi. Prezydent złożył także m.in. wieniec w hołdzie Żydom, którzy zginęli w faszystowskich niemieckich obozach koncentracyjnych. O polsko-izraelskich relacjach mówił w Polskim Radiu 24 korespondent Wojciech Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Izrael Szewach Weiss prezydent Wojciech Cegielski

"Nie ma czegoś takiego jak polski antysemityzm"

Spotkaniem z prezydentem Reuvenem Rivlinem Andrzej Duda rozpoczął wizytę w Izraelu. Prezydenci rozmawiali m.in. o wspólnej historii i obecnej współpracy. W Debacie Poranka Polskiego Radia 24 o stosunkach polsko-żydowskich mówili dr Mateusz Szpytma, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej, dr Artur Markowski z Muzeum POLIN i Piotr Kadlčik z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Wróblewski judaizm Szewach Weiss Izrael Andrzej Duda Polskie Radio 24

Order Orła Białego dla Szewacha Weissa

Prezydent Andrzej Duda odznaczy Orderem Orła Białego Szewacha Weissa. Uroczystość odbędzie się podczas wizyty polskiego prezydenta w Jerozolimie w przyszłym tygodniu - poinformował minister w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski. Szewach Weiss to izraelski polityk, profesor nauk politycznych, przewodniczący Rady Instytutu Pamięci Yad Vashem i były ambasador Izraela w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Szewach Weiss prezydent Izrael Order Orła Białego Andrzej Duda POLSKA

"Pamiętajmy o tym, kto tworzył obozy, kto był oprawcą"

– Myślałem, że Holokaust będzie ostatnią wojną na świecie – mówił w Polskim Radiu24 Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce, który przeżył zagładę jako dziecko. – Zapomnieć o tym nie można, to będzie wieczne. Wybaczyć nie można, wybaczyć może tylko ofiara – zaznaczył w Międzynarodowym Dniu Pamięci Ofiar Holocaustu.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust historia Polski II wojna światowa Szewach Weiss Świadkowie Holokaustu