Polskie Radio
Section05
USA

Szczyt Biden-Putin. Cywiński: Rosja chce, żeby USA odczepiły się od jej polityki

- Rosja chciałaby - i to jest to jedyne, główne oczekiwanie ze strony Moskwy - aby Stany Zjednoczone po prostu odczepiły się od jej polityki i od walki o odzyskanie dawnych wspływów w regionie. I to jest właściwie wszystko - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Cywiński, publicysta tygodnika "Sieci" i portalu wPolityce.pl, wieloletni korespondent polskich mediów w Niemczech.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński ŚWIAT Europa Rosja Ameryka USA Stany Zjednoczone Genewa Joe Biden Władimir Putin

Spotkanie Biden-Putin. Ekspert: można spodziewać się, że te rozmowy były napięte

Zakończyło się spotkanie prezydentów Stanów Zjednoczonych i Rosji, Joe Bidena i Władimira Putina. Przywódcy opuścili po godzinie 17:00 budynek willi La Grange w szwajcarskiej Genewie. - Można się spodziewać, że te rozmowy były napięte. Obie strony przekazały, to co miały do przekazania i uznano, że nie ma sensu by dalej ten dialog prowadzić - mówi w "Więcej świata" Mateusz Piotrowski z PISM. 
Zobacz więcej na temat:  Joe Biden Paweł Lekki Władimir Putin Genewa USA Rosja

"Niemcy chcą być mocarstwem suwerennym". Marek Wróbel o relacjach USA-Europa

- Niemcy zaczęły wstawać z kolan w pewnym sensie, chcą być mocarstwem suwerennym. Bo oni jednak zawsze byli, i pod pewnymi względami są do dziś, submocarstwem Stanów Zjednoczonych - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Wróbel, komentując relacje Stanów Zjednoczonych z Europą, w tym w szczególności z Niemcami.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel ŚWIAT Europa Niemcy USA Stany Zjednoczone Ameryka

Iwo Bender: prezydent USA będzie chciał przekonać Putina, by Rosja nie była zbyt blisko z Chinami

- Ważnym elementem przygotowań do tego spotkania były deklaracje odsądzające Chiny od czci i wiary. Biden i jego współpracownicy podkreślali, że cały świat cywilizowany występuje przeciwko chińskiej dyktaturze. To może być główny temat rozmów. Prezydent USA będzie chciał przekonać Putina, by Rosja nie była zbyt blisko z Chinami - powiedział w Polskim Radiu 24 dziennikarz Iwo Bender. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja USA polityka zagraniczna USA Joe Biden Władimir Putin

Rozpoczął się szczyt prezydentów USA i Rosji. To pierwsze spotkanie Biden-Putin

W Genewie rozpoczęło się spotkanie prezydentów Stanów Zjednoczonych i Rosji - Joe Bidena i Władimira Putina. Polityków przywitał w wilii nad jeziorem genewskim prezydent Szwajcarii, Guy Parmelin. Na początek spotkania planowane jest wspólne zdjęcie, później przywódcy udadzą się na rozmowę za zamkniętymi drzwiami, z udziałem delegacji z obu krajów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Szwajcaria USA Joe Biden Władimir Putin polityka

Saryusz-Wolski: nie można mieć dużych oczekiwań w kontekście rozmów Putin-Biden

- Im silniejsza wschodnia flanka NATO, wschodnia flanka UE, poczynając od militariów po gospodarkę, infrastrukturę, Trójmorze, tym większa zdolność odpierania presji ze wschodu - mówił w Programie 1 Polskiego Radia europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski, komentując sytuację w regionie w odniesieniu do spotkania Putin-Biden.
Zobacz więcej na temat:  Europa Sygnały Dnia polityka NATO bezpieczeństwo zagrożenie Rosja USA Andrzej Duda Joe Biden Grzegorz Jankowski Władimir Putin

Waszczykowski: Putin może żądać od Bidena dalszych koncesji, być może w naszej części Europy

– Zanim spotkał się z Władimirem Putinem, Joe Biden przyznał Rosji szereg koncesji ze strony USA, co może zostać uznane za oznakę słabości – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia były szef MSZ, obecnie europoseł PiS Witold Waszczykowski. – W związku z tym obawiam się, że Putin może żądać dalszych koncesji, być może w naszej części Europy – dodał Witold Waszczykowski.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Waszczykowski Bartłomiej Graczak polityka Rosja Władimir Putin Joe Biden polityka zagraniczna USA relacje polsko-amerykańskie ŚWIAT USA

"To nie będzie druga Jałta. Biden musi okazać stanowczość wobec Rosji". Amerykański dyplomata o spotkaniu Biden-Putin

- Szczyt Biden-Putin nie będzie żadną drugą Jałtą, ale może przynieść niespodzianki - powiedział wieloletni dyplomata i były ambasador USA w Polsce Daniel Fried. Jak dodał, Polska nie powinna obawiać się tego spotkania.
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream 2 USA polityka polityka zagraniczna USA Rosja Ukraina Stany Zjednoczone Białoruś Joe Biden Władimir Putin

NASZ WYWIAD Szczyt Biden-Putin. Marcel H. Van Herpen: Putin powie, że nie rozmawia o Białorusi i Ukrainie, bo to nie jego problem

- Należy mieć skromne oczekiwania, jeśli chodzi o spotkanie Joe Bidena z Władimirem Putinem. Joe Biden po prostu chce ustanowić kanał komunikacji z Kremlem. Nie sądzę, żeby Biden i Putin rozmawiali długo o Ukrainie ani o Białorusi. Putin powie, że Białoruś nie jest jego problemem, że to problem Białorusinów – mówi Marcel H. Van Herpen w wywiadzie dla portalu Polskiego Radia PolskieRadio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream 2 USA polityka polityka zagraniczna USA NASZ WYWIAD Rosja Ukraina Stany Zjednoczone Białoruś Joe Biden Władimir Putin Aleksander Łukaszenka Raport Białoruś