Polskie Radio
Section05
USA

Bruksela: UE nie uzna Jerozolimy za stolicę Izraela

Premier Izraela Benjamin Netanjahu nie był w stanie przekonać ministrów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej, by, podobnie jak Stany Zjednoczone, uznały Jerozolimę za stolicę Izraela. – Czy Netanjahu spodziewał się tego, że kraje UE pójdą drogą USA? Raczej nie – komentował w Świecie w Powiększeniu Michał Wojnarowicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael USA Jerozolima

"Decyzja Trumpa policzkiem dla świata muzułmańskiego"

Sytuacja na Bliskim Wschodzie to jeden z głównych tematów poniedziałkowego spotkania szefów dyplomacji krajów Unii Europejskiej w Brukseli. Stany Zjednoczone oficjalnie uznały Jerozolimę jako stolicę Izraela. Decyzja ta spotkała się z krytycznym odbiorem wielu światowych przywódców, m.in. z Europy, ale także z Bliskiego Wschodu. Mówiła o tym w Polskim Radiu 24 dr Magdalena El Ghamari z Fundacji El Karama. O protestach na Bliskim Wschodzie opowiadał także korespondent Polskiego Radia Wojciech Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  Donald Trump USA Jerozolima Izrael

"Świat arabski zmęczony jest już sprawą Palestyny"

Od trzech dni niezadowoleni z decyzji Donalda Trumpa Arabowie wychodzą na ulice miast. Dochodzi do starć z policją i wojskiem. W ostrzałach prowadzonych przez Izrael w Strefie Gazy zginęły od czwartku cztery osoby, a w sumie na wszystkich terenach palestyńskich rannych zostało ponad 300 osób. O napiętej sytuacji na Zachodnim Brzegu mówiła w audycji „Świat w Powiększeniu” dr Agnieszka Bryc.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Izrael Jerozolima Agnieszka Bryc Palestyna Autonomia Palestyńska USA Donald Trump