Polskie Radio
Section05

Ukraina

Wojna w Ukrainie. Szefowa KE przybyła do Kijowa

W drugą rocznicę rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę do Kijowa przybyli szefowa KE Ursula von der Leyen wraz z premierami Włoch, Kanady i Belgii. Wizyta ma pokazać solidarność z krajem, który od dwóch lat zmaga się z agresją wojsk Putina. Premierzy Włoch Giorgia Meloni, Kanady Justin Trudeau i Belgii Alexander De Croo oraz szefowa KE przyjechali razem do Kijowa pociągiem z Polski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa wojna na Ukrainie wojna 2024 Kijów

„Wędrujący Ptak”. Ojdana i Drevo

W przededniu drugiej rocznicy rosyjskiej eskalacji agresji na Ukrainę Muzyczne Spotkania poświęcimy polsko-ukraińskiemu spotkaniu. Album „Wędrujący Ptak” to wynik współpracy wokalistki i pedagożki Marii Ojdany, pianisty Łukasza Ojdany, znanego z tria RGG, współpracy z Tomaszem Stańko i solowej płyty Kurpian Songs & Meditations oraz słynnej ukraińskiej grupy Drevo, która na Ukrainie zapoczątkowała ruch odtwarzania wiejskiej muzyki tradycyjnej.
Zobacz więcej na temat:  folklor world music Nowa Tradycja folk Jazz Hanna Szczęśniak KULTURA MUZYKA

NASZ WYWIAD Była rzeczniczka NATO o 24 lutego 2022: byliśmy przygotowani

- To był mroczny dzień, ale NATO było przygotowane - wspomina 24 lutego 2022 roku, czyli rozpoczęcie przez Rosję pełnoskalowej inwazji na Ukrainę, była rzeczniczka NATO, obecnie ekspertka do spraw bezpieczeństwa i obrony w instytucie badawczym Royal United Services Institute Oana Lungescu. W rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką po raz pierwszy opowiada, czy Sojusz wierzył, że Ukraina się obroni, a także czy mógł szybciej dozbrajać Kijów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT NATO Beata Płomecka wojna na Ukrainie wojna 2024 Europa

NASZ WYWIAD "Wojna o niepodległość będzie długa, ale zbliża nas do NATO"

- Staramy się robić wszystko co możemy w imię zwycięstwa. Ukraina będzie walczyć niezależnie od tego, kiedy nadejdzie pomoc, i jaka ona będzie, bo rozumiemy, że jeśli przestaniemy stawiać opór, to Ukraina po prostu przestanie istnieć - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl ukraiński politolog, szef kijowskiego Instytutu Polityki Światowej Jewhen Mahda.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2024 wojna na Ukrainie wojsko ŚWIAT Europa Białoruś Rosja NASZ WYWIAD

NASZ WYWIAD "Ukraina skupia się na stabilizacji frontu". Czeka na pomoc

- Ukraina przetrwała jako niepodległe państwo, utrzymaliśmy naszą suwerenność. Część terytorium jest okupowana przez Rosję, ale przez te dwa lata zachowaliśmy ukraińską państwowość - przekazał portalowi polskieradio24.pl Ołeksandr Musijenko z Centrum Badań Wojskowych i Prawnych. Zaznaczył, że wprawdzie świat zjednoczył się wokół Ukrainy w "koalicji antyputinowskiej", jednak obecnie Kijów nie otrzymuje wystarczającej ilości uzbrojenia.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2024 wojna na Ukrainie wojsko ŚWIAT Europa Białoruś Rosja NASZ WYWIAD

NASZ WYWIAD Łotewski dyplomata: Rosja może być groźna przez dekady

- Po 10 latach wojny i dwóch po pełnoskalowej inwazji, widzimy przepaść między oczekiwaniami i ciągle zmieniającą się rzeczywistością. Wojna trwa i wydaje się, że bardzo wielu europejskich sojuszników zaczyna teraz zdawać sobie sprawę, że szybko się nie skończy. Tak przynajmniej mówią - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl były łotewski dyplomata Gints Jegermanis, były ambasador w krajach europejskich, pytany o swoje wnioski w związku z drugą rocznicą inwazji Rosji na Ukrainę. 
Zobacz więcej na temat:  wojna 2024 wojna na Ukrainie wojsko ŚWIAT Europa Białoruś Rosja NASZ WYWIAD

Polacy z Ukrainy nie tracą wiary w zwycięstwo. Polka z Odessy: miasto nie może się poddać, bo go nie będzie

Skutki trwającej wojny ciągle są odczuwane przez mieszkańców południowej części Ukrainy. W Odessie przebywają Polacy, którzy udzielają pomocy swoim rodakom oraz żołnierzom walczącym na froncie. Związek Polaków na Ukrainie imienia Adama Mickiewicza jest jedną z organizacji nadal aktywnie działających w tym mieście.
Zobacz więcej na temat:  Odessa wojna na Ukrainie Rosja zbrodnie wojenne

Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie – od pomocy materialnej do eksperckiej

- Przed 2 lata nasza działalność bardzo ewoluowała. Centrum powstało jako organizacja skupiająca pomoc bardzo wielu organizacji krajowych i zagranicznych. Naszym najważniejszym zadaniem na początku była koordynacja tej pomocy. Następnie skupialiśmy się na potrzebach instytucji w Ukrainie, które z czasem też się zmieniały. Wraz z tym rozszerzała się nasza działalność. Od pomocy materialnej przeszliśmy do pomocy eksperckiej - mówiła w Dwójce prawniczka Aleksandra Brodowska.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Jamrozek wojna na Ukrainie zabytki dziedzictwo narodowe Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie KULTURA Dwójka Ukraina Aleksandra Brodowska UNESCO raport Narodowy Instytut Dziedzictwa