Polskie Radio
Section05
Unia Europejska

"Kwestia kilku tygodni". Szef MSZ o unijnych certyfikatach szczepień na COVID-19

- Sprawa jest zatem otwarta, resorty się porozumiewają - powiedział w Łodzi szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau, pytany, czy Polska zniesie ograniczenia w podróżowaniu dla zaszczepionych Czechów i Węgrów. - Pamiętajmy, że to jest kwestia kilku tygodni i w wymiarze europejskim będzie po wszystkim - dodał szef polskiej dyplomacji. 
Zobacz więcej na temat:  COVID-19 koronawirus Unia Europejska pandemia epidemia POLSKA Zbigniew Rau

Związek Polaków na Białorusi: prokuratura przedłużyła areszt Andżeliki Borys o trzy miesiące

Prokuratura generalna Białorusi podjęła decyzję przedłużenia o trzy miesiące aresztu tymczasowego dla Andżeliki Borys, prezes Związku Polaków na Białorusi, podobnie postąpiono w przypadku Marii Tiszkowskiej. Informuje o tym portal internetowy Związku Polaków "znadniemna.pl". Na razie informacja ta nie została potwierdzona przez oficjalne źródła.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś sankcje Ministerstwo Spraw Zagranicznych polityka Unia Europejska Raport Białoruś Andżelika Borys Polacy na Białorusi

UE chce dokonać redefinicji rodzicielstwa? Instytut Ordo Iuris alarmuje

"Komisja Europejska zamierza wdrożyć rozporządzenie, które wymusi na państwach członkowskich akceptację dokonanych w innym kraju adopcji dzieci przez konkubinaty jednopłciowe" - informuje na swojej stronie Instytut na rzecz kultury prawnej Ordo Iuris. Jak dodano, międzynarodowa koalicja organizacji pozarządowych wystąpiła z apelem do KE o odstąpienie od tych planów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ordo Iuris Unia Europejska rodzice dzieci adopcja Europa

Senat zajmie się Funduszem Odbudowy pod koniec maja

– Skoro marszałek Grodzki chce mieć 30 dni na analizę dwóch artykułów, to sugerowanie, że prezydent powinien mieć na to kilka godzin jest nie do przyjęcia – powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Zbigniew Kuźmiuk z PiS. Drugim gościem "Pulsu Europy" był Andrzej Halicki z PO.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Beata Michniewicz polityka PiS Platforma Obywatelska Unia Europejska koronawirus Zbigniew Kuźmiuk Andrzej Halicki

Waldemar Buda o KPO: poprawki Senatu mogą doprowadzić do zarzutów naruszenia praworządności

- Krajowy Plan Obudowy jest dobrze przygotowany - zapewnia w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. Wiceminister funduszy i polityki regionalnej przestrzega też marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego: poprawki wprowadzone przez Senat do KPO mogą doprowadzić do formułowania wobec Polski zarzutów naruszenia praworządności.
Zobacz więcej na temat:  Krajowy Plan Odbudowy pieniądze fundusze unijne Senat Tomasz Grodzki Unia Europejska POLSKA polityka Waldemar Buda

"Sygnał dla obywateli, że opozycja ma ich w nosie". Senator PiS o działaniach izby wyższej ws. ratyfikacji

- Rozpatrywanie przez Senat ustawy ratyfikacyjnej dopiero pod koniec maja to sygnał dla obywateli, że większość opozycji ma ich w nosie, bo liczą się doraźne gierki polityczne, co uważam za podejście bardzo cyniczne - powiedział szef senackiego klubu PiS, senator Marek Martynowski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska Krajowy Plan Odbudowy Platforma Obywatelska Senat

KE podnosi prognozy dla Polski. W tym roku 4 proc. wzrostu PKB

Komisja Europejska podniosła prognozy gospodarcze dla Polski. Z danych opublikowanych w Brukseli wynika, że w tym roku polska gospodarka będzie się rozwijała w tempie 4 procent PKB. To wzrost o 0,9 punktu procentowego w porównaniu z przewidywaniami Komisji z lutego. Ten wynik plasuje Polskę w połowie stawki. Natomiast w przyszłym roku Polski PKB wyniesie 5,4 procent i będzie to siódmy wynik we Wspólnocie, powyżej średniej unijnej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb Komisja Europejska POLSKA wzrost gospodarczy infrastruktura Unia Europejska

Marek Pęk: marszałek Senatu musi liczyć się z konsekwencjami opóźniania prac nad Funduszem Odbudowy

Wicemarszałek Senatu Marek Pęk z Prawa i Sprawiedliwości powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że marszałek izby Tomasz Grodzki bierze na siebie odpowiedzialność za opóźnianie prac nad ustawą o ratyfikacji Funduszu Odbudowy. Senat ma zająć się nią 27 maja. Klub Prawa i Sprawiedliwości wnioskował na początku dzisiejszych obrad, aby nastąpiło to w tym tygodniu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marek Pęk Krajowy Program Odbudowy Senat Sejm Prawo i Sprawiedliwość Tomasz Grodzki Unia Europejska