Polskie Radio
Section05

Watykan

Papież Franciszek w tym tygodniu uda się do Mongolii. To jedna z najciekawszych pielgrzymek w dziejach

Papież Franciszek wyruszy w czwartek w jedną z najciekawszych podróży w dziejach wszystkich pielgrzymek. Uda się do Mongolii, gdzie nie był żaden z jego poprzedników. Dwadzieścia la temu zaproszony tam został Jan Paweł II, ale wizyta nie doszła do skutku z powodu jego stanu zdrowia. Obecna podróż do kraju, położonego między Rosją i Chinami, w którym przez dekady panował komunizm, odbędzie się w złożonym kontekście geopolitycznym.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja papież Franciszek Kościół Kościół katolicki wiara religia chrześcijaństwo katolicyzm Mongolia ułan bator papież

Papież modlił się z wiernymi o pokój na Ukrainie. "Prawo siły przeważa nad siłą prawa, ale nie dajmy się zniechęcić"

Papież Franciszek w obchodzoną dziś w Kościele uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wezwał wiernych, by za jej pośrednictwem prosili o pokój na świecie, szczególnie na Ukrainie. Franciszek na placu św. Piotra odmówił południową modlitwę Anioł Pański.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa papież Franciszek Kościół katolicki Kościół wiara religia chrześcijaństwo katolicyzm wojna na Ukrainie wojna 2023 Ukraina

"Zaśnięcie Matki Bożej". Dziś w kościele katolickim Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny obchodzono w Kościele od przełomu V i VI wieku pod nazwą Zaśnięcia Bogurodzicy, czyli Koimesis. Wielowiekową wiarę Kościoła w formie dogmatu ogłosił dopiero papież Pius XII w 1950 r.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół Kościół katolicki chrześcijaństwo wiara Jezus Chrystus religia tradycja Jan Paweł II katolicyzm Pius_XII papież

Audiencja w Watykanie. Papież do pielgrzymów z Polski: wypraszajcie pokój u Maryi

Ojciec Święty Franciszek zwrócił się do Polaków podczas audiencji ogólnej w Watykanie. Nawiązał do trwających w Polsce wielu pielgrzymek do sanktuariów maryjnych. - Powierzam wam pragnienie, które noszę w sercu: pragnienie pokoju dla świata. Przedstawcie je Tej, która jest Królową Pokoju. Proście o ten bezcenny dar zwłaszcza dla drogiej i umęczonej Ukrainy - mówił.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT papież Światowe Dni Młodzieży aktualności katolickie papież Franciszek Kościół katolicki Europa

Joe Biden spotkał się z wysłannikiem papieża Franciszka ds. Ukrainy. Tematem rozmów przymusowo deportowane dzieci

Prezydent USA Joe Biden spotkał się we wtorek w Waszyngtonie z kardynałem Matteo Zuppim, papieskim wysłannikiem do spraw Ukrainy. Biden miał omówić z kardynałem m.in. pomoc humanitarną dla Ukrainy oraz starania Stolicy Apostolskiej dotyczące powrotu wywiezionych przez Rosję ukraińskich dzieci.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Rosja Ukraina ŚWIAT Europa wojna na Ukrainie USA Joe Biden papież Franciszek papież Kościół wiara

Spalenie Koranu w Sztokholmie. Papież: kiedyś młodzi ludzie osądzą, czy daliśmy im coś oprócz złudzeń

Papież Franciszek wyraził oburzenie z powodu niedawnego spalenia Koranu w Sztokholmie. Mówił o tym w wywiadzie dla dziennika "Al Ittihad", wydawanego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Powiedział również, że nie należy zostawiać młodzieży samej wobec pokusy nienawiści i uprzedzeń.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy papież papież Franciszek Sztokholm koran młodzież