Polskie Radio
Section05
Wilno

Rocznica operacji Armii Krajowej „Ostra Brama"

Kilkudniowe zmagania żołnierzy Armii Krajowej prowadzone wspólnie z Armią Czerwoną doprowadziły do oswobodzenia miasta, w czym polscy żołnierze mieli znaczący udział. O operacji „Ostra Brama” mówili w audycji Nos Kleopatry historyk Michał Wołłejko z Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz Mariusz Olczak, zastępca dyrektora Archiwum Akt Nowych.
Zobacz więcej na temat:  Wilno Armia Krajowa II wojna światowa historia Polski Związek Radziecki

IPN: pamiętamy o Polakach żyjących za granicą

Trzy samochody pełne książek, albumów, gier oraz puzzli edukacyjnych dotarły do polskich szkół i bibliotek na Litwie. To efekt inicjatywy podjętej przez prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Dr Jarosław Szarek po rozmowie z polskim ambasadorem w Wilnie postanowił obdarować naszych rodaków materiałami, które pomogą im w kontakcie z językiem polskim, a także w utrzymaniu więzi z krajem przodków.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN Litwa Wilno Jarosław Szarek edukacja

Ponary – biała plama na ciemnych kartach historii

W Ponarach, kiedyś uroczej miejscowości wypoczynkowej, dzisiaj dzielnicy Wilna, w latach 1941-44 Niemcy wraz z Litwinami wymordowali i zakopali we wspólnych mogiłach ponad 100 tys. ludzi, z czego większość stanowili obywatele Polski - Żydzi i Polacy. O szczegółach zbrodni ponarskiej mówili w Polskim Radiu 24 prof. Jarosław Wołkonowski, historyk i Piotr Zychowicz, redaktor naczelny „Historia Do Rzeczy”.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy II wojna światowa zbrodnie wojenne Wilno Litwa Żydzi