Polskie Radio
Section05
Wilno

Litewska opozycja chce wspierać rozwój Wileńszczyzny

„Wileńszczyzna, w porównaniu z innymi rejonami kraju, jest najbardziej zaniedbanym rejonem. Tak nie powinno być, bo rejon ten znajduje się tuż obok stolicy” – powiedział podczas konferencji prasowej poseł konserwatywnej partii Związek Ojczyzny Litewscy Chrześcijańscy Demokraci Paulius Saudargas. Zdaniem litewskich posłów istnieje potrzeba powołania specjalnego Funduszu Rozwoju Wileńszczyzny. O przedsięwzięciu i sytuacji na Wileńszczyźnie mówił w programie Świat w Południe Romuald Mieczkowski, wileński dziennikarz i publicysta.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Renik Wilno Litwa Romuald Mieczkowski Polacy za granicą

"Cela Konrada" - Alicja Grembowicz

Klasztor Ojców Bazylianów w Wilnie to miejsce, gdzie w 1823 roku więziony był Adam Mickiewicz po procesie Filomatów i Filaretów. Tam też toczy się akcja III części „Dziadów”, tam następuje przemiana Gustawa w Konrada. W murach klasztoru więziono także uczestników Powstania 1830-1831, a w 1839 roku wyprowadzono stąd Szymona Konarskiego na stracenie. Dziś działa tu luksusowy hotel.
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz Alicja Grembowicz reportaż Wilno

Przedwojenne Wilno jako ośrodek myśli politycznej

- W Wilnie były reprezentowane wszystkie nurty polityczne. To było zwierciadło tego, co działo się w Polsce, choć miało to swoje specyficzne cechy. Niewątpliwie był to ważny ośrodek myśli politycznej i społecznej. Posiadał nie tylko Uniwersytet Wileński, a także ważną placówkę, która wykształciła całą plejadę sowietologów, czyli Instytut Naukowo-Badawczy Europy Wschodniej - ocenia Romuald Mieczkowski.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Kresy Krzysztof Renik Wilno