Polskie Radio
Section05
Witold Pilecki

Rotmistrz Witold Pilecki. "Historia zwraca mu pamięć"

W sobotę w Warszawie przy Alei Wojska Polskiego odsłonięto pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego. Był żołnierzem Armii Krajowej oraz dobrowolnym więźniem i organizatorem ruchu oporu w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Aresztowany przez bezpiekę w 1947 roku, został oskarżony o działalność szpiegowską, a następnie w pokazowym procesie skazany na śmierć i stracony 25 maja 1948 roku. O rotmistrzu w audycji Historia na Dziś mówił dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Witold Pilecki PRL komunizm Auschwitz

W Warszawie odsłonięto pomnik rtm. Witolda Pileckiego

Na warszawskim Żoliborzu odsłonięto w sobotę pomnik ku czci rtm. Witolda Pileckiego. Jest to wyraz hołdu dla człowieka będącego symbolem patriotyzmu i bezgranicznego poświęcenia się dla ojczyzny. W Polskim Radiu 24 osobę rotmistrza wspominali historyk Wiesław Wysocki, prezes Fundacji Łączka Tadeusz Płużański oraz wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk.
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki historia Polski IPN Instytut Pamięci Narodowej

Wręczono nagrody za upamiętnianie rtm. Pileckiego

W sobotę w Belwederze wręczono odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej” osobom zaangażowanym w projekty związane z Witoldem Pileckim oraz nagrody w konkursach poświęconych postaci rotmistrza. Uroczystość była częścią projektu poświęconego Pileckiemu. Celem projektu "Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony" jest przybliżenie postaci rotmistrza, zwłaszcza osobom młodym.
Zobacz więcej na temat:  Witold Pilecki II wojna światowa Niemcy HISTORIA

"Wierzę, że znajdziemy szczątki gen. Nila i Pileckiego"

- Nie można dziś ekshumować grobu masowego, postawić obelisku z napisem „ofiarom terroru” i na tym zakończyć swojej pracy. Każdemu z osobna musimy przywrócić imiona i nazwiska - powiedział w Polskim Radiu 24 kierujący zespołem poszukiwań tajnych miejsc pochówków ofiar reżimu komunistycznego prof. Krzysztof Szwagrzyk z Instytutu Pamięci Narodowej. Odniósł się także do zaangażowania wolontariuszy w działania poszukiwawcze.
Zobacz więcej na temat:  Emil Fieldorf HISTORIA historia Polski Powązki Witold Pilecki