Polskie Radio
Section05

Władimir Putin

Katastrofa smoleńska. Fiński parlamentarzysta: to nie przypadek, Putin powinien być za to osądzony

- Nie mam podstaw, by myśleć, że Kreml nie miał z tym (katastrofą smoleńską - red.) nic wspólnego - mówił na antenie TVP Info fiński parlamentarzysta Mikko Kärnä. Jak przyznał, teraz widzimy, do czego zdolna jest Rosja, która morduje własnych obywateli.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka katastrofa smoleńska Smoleńsk 2022 Smoleńsk zamach Rosja Międzynarodowy Trybunał Karny katastrofa w Smoleńsku Antoni Macierewicz

"Katastrofalny błąd". Ostrzegli Putina przed konsekwencjami wojny. Jaka była jego reakcja?

Rośnie liczba osób na Kremlu, które zaczynają kwestionować sens wypowiedzenia Ukrainie wojny. Decyzję nazywają "katastrofalnym błędem" - donosi portal Bloomberg. Niektórzy ostrzegli Putina o konsekwencjach tej decyzji, jednak, jak twierdzą, prezydent Rosji nie cofnie się przed dalszymi krokami, a jego urząd nie jest zagrożony. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna 2022 serwis wschodni

Prof. Hieronim Grala: polityka historyczna Rosji zmieniła się wraz z nadejściem rządów Putina

- Punktem zwrotnym było przejęcie rządów przez Władimira Putina i jednak zmiana sposobu rządzenia państwem, zmiana kierunku rozwoju społecznego, a wraz z nim zmiana polityki historycznej (...) Z czasem ta zmiana musiała doprowadzić do zrodzenia się już pełnowartościowych i soczystych owoców - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Hieronim Grala (historyk, politolog). Gościem audycji był również dr Łukasz Adamski (wicedyrektor Centrum Polsko Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa Rosja zbrodnia katyńska Katyń

Głód konsekwencją wojny na Ukrainie? Telus: Putinowi zależy na rozchwianiu atmosfery

Eksperci podkreślają, że wojna na Ukrainie, słynącej m.in. z produkcji zboża, wpłynie na światowy rynek żywności. - Nie panikujmy, nie wpisujmy się w plan Władimira Putin. Jemu zależy, żeby rozchwiać atmosferę - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Robert Telus, przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Ukraina rolnictwo ceny żywności POLSKA

Łomanowski: gdyby nie korupcja, Rosja już dawno by tę wojnę wygrała

- Panuje przekonanie, że gdyby nie korupcja, która przeżarła Rosję od samej góry do samego dołu, to Rosja już by wygrała wojnę z Ukrainą. Ale z drugiej strony analitycy stwierdzają, że gdyby nie korupcja, to w ogóle by tej wojny nie było, bo rosyjska elita byłaby zajęta zupełnie czym innym - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta "Rzeczpospolitej" Andrzej Łomanowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Ukraina wojna 2022 Rosja serwis wschodni korupcja

"Kraje NATO zostaną zmuszone do globalnej wojny". Tymoszenko ostrzega przed szerszym konfliktem

- Europa jest zagrożona, świat jest w niebezpieczeństwie - alarmowała była premier Ukrainy Julia Tymoszenko w wywiadzie dla włoskiego dziennika "La Repubblica". W jej przekonaniu wojna rozszerzy się, a najbardziej zagrożone są państwa Europy Środkowej i Wschodniej, w tym republiki bałtyckie. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna 2022 Rosja Ukraina Julia Tymoszenko Europa Włochy NATO

Plan Marshalla dla Ukrainy. Dr Kawęcki: rozpoczął się bój dyplomatyczny w tej kwestii

- W tej chwili rozpoczął się bój dyplomatyczny o to, co będzie po wojnie, a więc kwestia odbudowy Ukrainy. Przy czym takie państwa jak Niemcy, które wspierały w sposób ograniczony militarnie Ukrainę, teraz są pierwsze, żeby wspierać jej odbudowę. Chodzi realizację własnych biznesów - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 politolog dr Krzysztof Kawęcki. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański ŚWIAT Europa Rosja wojna na Ukrainie propaganda wojna 2022 serwis wschodni konflikty międzynarodowe