Polskie Radio
Section05

Władimir Putin

"Są skandaliczne i stanowią element oczywistej dezinformacji". Fogiel o wypowiedziach Putina

Szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Radosław Fogiel (PiS) uważa, że "Władimir Putin w swoim wystąpieniu używał narracji stworzonej przez rosyjskie specsłużby, by kreować konflikt Polski i Ukrainy oraz by podkopywać wiarygodność Polski". - Te wypowiedzi są jątrzące i skandaliczne, stanowią też element oczywistej dezinformacji - ocenił.
Zobacz więcej na temat:  Rosja ŚWIAT Europa propaganda dezinformacja Kreml Radosław Fogiel

Żaryn odpowiada Putinowi: żałosny nudziarz z Kremla kolejny raz powtarza kłamstwa dotyczące Polski

- Żałosny nudziarz z Kremla kolejny raz powtarza kłamstwa dotyczące Polski, a także próbuje fałszować prawdę o wojnie przeciwko Ukrainie. Władimir Putin znów używa też rewizjonizmu historycznego do szerzenia kłamliwych oskarżeń pod adresem Polski - ocenił zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, odnosząc się do ostatniej wypowiedzi prezydenta Rosji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Stanisław Żaryn wojna na Ukrainie

NASZ WYWIAD "Polska słusznie wzmacnia obronę". Ekspert: Putin, jak Hitler, kwestionuje granice, wiążę to z przybyciem wagnerowców

- Putin stwierdził w swoim wystąpieniu, że zachodnie tereny dzisiejszej Polski to "prezent od Stalina". Jest to retoryka, której trzymał się Hitler – powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Ołeksandr Musijenko, ekspert Centrum Badań Wojskowych i Prawnych w Kijowie.  Podkreślił, że Putin najpierw kwestionował granice Ukrainy, a teraz czyni to także wobec Polski. Agresywne słowa Putina analityk wiąże z przybyciem Grupy Wagnera na Białoruś: jego zdaniem jest niemal pewne, że będzie wykorzystywana do prowokacji.
Zobacz więcej na temat:  Europa Białoruś Rosja Ukraina szczyt NATO NATO NASZ WYWIAD Grupa Wagnera

NASZ WYWIAD Wagnerowcy na Białorusi. Romaszewska-Guzy: w tej chwili tworzy się hub dla najemników Prigożyna

Po nieudanym puczu Prigożyna jego grupa została rozbrojona, ale nie złożyła broni. Część została w Rosji, ale znacznie większa przemieszcza się i nadal napływa na terytorium Białorusi. W tej chwili tworzy się hub dla wagnerowców - powiedziała w rozmowie z portalem Polskie Radio 24.pl Agnieszka Romaszewska-Guzy, dyrektor Biełsat TV. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Białoruś sankcje sankcje Unii Europejskiej Grupa Wagnera Aleksander Łukaszenka wojna na Ukrainie bezpieczeństwo Ministerstwo Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau Biełsat Agnieszka Romaszewska

"Reset": Tusk ukrywał stanowisko Rosjan wobec prezydenta RP. "Nie chcieli Lecha Kaczyńskiego w Katyniu"

Jak podaje portal niezależna.pl, najnowszy odcinek serialu "Reset" Sławomira Cenckiewicza i Michała Rachonia "jest druzgocący dla Donalda Tuska, Radosława Sikorskiego i ich urzędników. Według notatek dyplomatycznych, do których dotarli autorzy serialu, polscy dyplomaci już we wrześniu 2009 r. mieli świadomość, że Rosjanie nie życzą sobie na obchodach katyńskich udziału prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego". Dodano, że "informację tę celowo i świadomie ukryto przed głową polskiego państwa".
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk POLSKA Rosja TVP media publiczne relacje polsko-rosyjskie Reset Lech Kaczyński

Spotkanie Tuska z Putinem na sopockim molo. Najnowszy "Reset" ujawnia kulisy

- Celem budowania resetu między Polską a Rosją było sprowadzenie stosunków polsko-rosyjskich do standardów panujących w relacjach Rosji z Niemcami - stwierdził autor "Resetu" Michał Rachoń komentując ujawnioną po raz pierwszym w najnowszym odcinku tego serialu TVP Info notatkę powstałą po spotkaniu Donalda Tuska i Władimira Putina na sopockim molo. Autorzy "Resetu" sięgają też do źródeł tego spotkania i wskazują, jaką korzyść w takim formułowaniu relacji zagranicznych miała Rosja.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Donald Tusk TVP Reset media publiczne Rosja relacje polsko-rosyjskie

Kulisy spotkania Tuska z Putinem na molo w Sopocie. Dziś premiera 6. odcinka "Resetu"

W poniedziałek 17 lipca odbędzie się premiera 6. odcinka serialu dokumentalnego "Reset". Jednym z tematów będzie rozmowa Donalda Tuska z Władimirem Putinem, do której doszło w 2009 r. na molo w Sopocie. Okazuje się, że zachowała się notatka z tego spotkania. Odcinek wyemitują o godz. 21.30 TVP1 oraz TVP Info.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Reset Sławomir Cenckiewicz Michał Rachoń serial PO Platforma Obywatelska PSL Donald Tusk Sopot polityka Rosja

Osłabienie relacji między Erdoganem i Putinem? "Washington Post": to najnowsza konsekwencja agresji na Ukrainę

"Washington Post" podaje, że "najnowszą konsekwencją inwazji Rosji na Ukrainę może być osłabienie relacji między Władimirem Putinem a prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, który w ostatnim czasie czyni coraz więcej prozachodnich gestów, w tym wycofując sprzeciw wobec przyjęcia Szwecji do NATO i wspierając Kijów".
Zobacz więcej na temat:  wojna 2023 wojna na Ukrainie dyplomacja Recep Tayyip Erdogan ŚWIAT Europa

Donald Tusk miał "neutralizować" prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Ustalenia twórców dokumentu "Reset"

Wypowiedzi prezydenta Lecha Kaczyńskiego krytykujące zbliżenie rządu Donalda Tuska z Rosją bardzo nie podobały się reżimowi w Moskwie - napisano na portalu tvp.info. Świadczy o tym choćby szyfrogram, jaki z attachatu wojskowego w Moskwie trafił do Warszawy - dodano. Dokument ujawniono w najnowszym odcinku serii dokumentalnej "Reset".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Donald Tusk Reset Rosja polityka

"Geopolityczne majaczenia". Prof. Grochmalski o relacjach Niemcy - Rosja w 2008 r.

- To, że Gruzja jest kontrolowana przez Rosję, to konsekwencja szokującej wtedy dla Georga Busha determinacji Angeli Merkel, bo ona odgrywała tu kluczową rolę. Merkel walczyła o to, aby Ukraina i Gruzja nie weszły do NATO, żeby to się rozwodniło - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski, Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Michał Rachoń Piotr Grochmalski Niemcy ŚWIAT Europa Angela Merkel

Tusk chciał bliskich relacji z Rosją tuż po napaści na Gruzję. Jednoznaczne dokumenty

W najnowszym odcinku serialu "Reset" przedstawiono rolę, jaką odegrał rząd PO-PSL po rosyjskiej napaści na Gruzję. Twórcy dokumentu - Michał Rachoń i prof. Sławomir Cenckiewicz - ujawnili wstrząsającą notatkę powstałą zaledwie miesiąc po wojnie rosyjsko-gruzińskiej, z której wynika, że Donaldowi Tuskowi zależało wówczas na "dobrych stosunkach z Rosją".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Reset TVP Donald Tusk Rosja Siergiej Ławrow Gruzja

Rosja będzie dezinformować podczas szczytu NATO? Szef MON: musimy wykazywać się dużą czujnością

Rosyjskie operacje mające wywrzeć wpływ lub dezinformować społeczeństwo mogą objawić się podczas trwania szczytu NATO. Musimy wykazywać się dużą odpowiedzialnością i czujnością - mówi portalowi i.pl szef MON Mariusz Błaszczak. - Polska przygotowuje się na wszelkie ewentualności - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak szczyt NATO szczyt NATO w Wilnie NATO Grupa Wagnera dezinformacja propaganda służby i bezpieczeństwo