Polskie Radio
Section05
Aleś Zarembiuk

Spotkanie V4 ws. Ukrainy. "Osiągnięto minimum porozumienia"

- Grupa Wyszehradzka miała swoje momenty wpływania na politykę europejską, ale to się zahamowało. Pojawia się pytanie, na ile to da się odtworzyć. Wydaje mi się, że będą takie obszary, gdzie współpraca będzie możliwa, i takie jak Ukraina, gdzie będą artykułowane różnice - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Adam Jasser, zastępca redaktora naczelnego Visegrad Insight. Dlaczego w Pradze osiągnięto minimum porozumienia?
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Białoruś ŚWIAT Aleksander Łukaszenka Aleś Zarembiuk Europa

Więźniowie polityczni na Białorusi. Aleś Zarembiuk: tych ludzi torturują codziennie

- Łukaszenka, mimo że ma wszystkich (opozycjonistów - red.) na emigracji czy w więzieniu, to wciąż się boi, że coś może się wydarzyć - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Aleś Zarembiuk, prezes Fundacji Domu Białoruski w Warszawie. Za naszą wschodnią granicą zmarł kolejny więzień polityczny.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki Białoruś ŚWIAT Aleksander Łukaszenka Aleś Zarembiuk Europa

PR24 Antypolskie represje na Białorusi. Zarembiuk: Łukaszenka jest radzieckim człowiekiem, wysługuje się Putinowi

- Łukaszenka jest radzieckim człowiekiem, komunistą. Swoimi działaniami pokazuje i udowadnia Putinowi, że nie znajdzie lepszego gauleitera niż on. W związku z tym jest prowadzona akcja antypolska, która trwa od 2005 roku - powiedział w Polskim Radiu 24 Aleś Zarembiuk, prezes Fundacji Dom Białoruski. 
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Aleksander Łukaszenka Rosja Władimir Putin Aleś Zarembiuk ŚWIAT

"Ja się nie boję, niech oni się boją". W Brukseli otwarto wystawę poświęconą Alesiowi Bialackiemu

"Ja się nie boję, niech oni się boją" - to tytuł wystawy w Brukseli, w Misji Demokratycznej Białorusi, poświęconej Alesiowi Bialackiemu, laureatowi Pokojowej Nagrody Nobla, którego więzi reżim w Mińsku. Wystawa opowiada o życiu Bialackiego i jego działalności od lat '80, jeszcze za czasów Związku Radzieckiego, także o stworzeniu w 1996 roku centrum obrony praw człowieka Wiasna oraz o oporze wobec reżimu Łukaszenki od prawie 30 lat.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Bruksela Aleś Bialacki Aleś Zarembiuk Andrzej Halicki społeczeństwo Białoruś Aleksander Łukaszenka represje reżim więźniowie polityczni Pokojowa Nagroda Nobla Mińsk Beata Płomecka prawa człowieka

PR24 "Przygotowuje Białoruś do rosyjskiej okupacji". Zarembiuk przestrzega przed reformami Łukaszenki

- Łuakszenka zrobił kolejny krok przeciwko drugiemu językowi państwowemu, ale tak naprawdę obliczony by wyniszczyć wszystko, co białoruskie. W taki sposób Łukaszenka przygotowuje teren Białorusi dla rosyjskiej okupacji - powiedział w Polskim Radiu 24 białoruski opozycjonista i prezes Domu Białoruskiego Aleś Zarembiuk, komentując zmiany prawne dotyczące języków na Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Wschodnia Białoruś Aleksander Łukaszenka Rosja Aleś Zarembiuk Magdalena Złotnicka

Co dalej z wagnerowcami? Zarembiuk: Łukaszenka potrzebuje ich doświadczenia bojowego

- Nie ma jeszcze żadnej informacji, by mordercy z Grupy Wagnera przyjechali na Białoruś. Wiemy tylko, jak zapowiadał wczoraj dyktator Łukaszenka, że odda im porzuconą jednostkę wojskową, w której będą stacjonować. Nie wiemy, czy będzie ich kilka czy kilkadziesiąt tysięcy. Natomiast na pewno wiemy, że ich szef Prigożyn jest od kilku dni w Mińsku - podkreślił w Programie 3 Polskiego Radia Aleś Zarembiuk, szef Białoruskiego Domu w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Trójka Aleś Zarembiuk Białoruś reżim Aleksander Łukaszenka wojsko Grupa Wagnera Raport Białoruś serwis wschodni Rosja

NASZ NEWS "Przesłuchali rodziców, pytali ojca, kiedy wejdą polskie czołgi". Represje wobec szefa Białoruskiego Domu w Warszawie

– W Mostach na Białorusi przedstawiciele Komitetu Śledczego w Grodnie przesłuchali moich rodziców i przeprowadzili przeszukania. Przeciw mnie wszczęto trzy sprawy karne, w tym dotyczącą Pułku Kalinowskiego – przekazał portalowi PolskieRadio24.pl białoruski opozycjonista Aleś Zarembiuk, szef Białoruskiego Domu w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie dzieci Białoruś ŚWIAT Europa Raport Białoruś Aleś Zarembiuk

Polska rozszerzy listę sankcyjną reżimu Łukaszenki. Zarembiuk: tego oczekują Białorusini

– Postawa Polski wobec Białorusi i Ukrainy to jest to, czego oczekują Białorusini, jest duża akceptacja – mówił w "Salonie politycznym Trójki" Aleś Zarembiuk. Prezes fundacji Dom Białoruski odniósł się w ten sposób do polskich planów wpisania na listę sankcyjną kilkuset przedstawicieli reżimu Alaksandra Łukaszenki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Białoruś Europa Aleksander Łukaszenka Aleś Zarembiuk reżim sankcje Trójka Beata Michniewicz

Spotkanie Scholza i Bidena w Waszyngtonie. Ekspert: będą chcieli porozmawiać otwarcie

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz spotka się w Waszyngtonie z prezydentem USA Joe Bidenem. - Kanclerzowi nie towarzyszy żadna grupa dziennikarzy i to może wskazywać na to, że rzeczywiście obaj politycy będą chcieli porozmawiać otwarcie i szczerze - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jacek Przybylski, publicysta tygodnika "Do Rzeczy".
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski ŚWIAT Niemcy USA Joe Biden Olaf Scholz Aleś Zarembiuk

PR24 Andrzej Poczobut skazany. Aleś Zarembiuk: żył i żyje według własnego sumienia

- Człowiek siedzi tylko za to, że jest Andrzejem Poczobutem, za to, że jest obywatelem, człowiekiem, który żył i żyje według własnego sumienia i według zasad wpojonych mu przez rodzinę - powiedział w Polskim Radiu 24 Aleś Zarembiuk, prezes Domu Białoruskiego, o skazaniu przez sąd w Grodnie na Białorusi Andrzeja Poczobuta, dziennikarza i działacza Związku Polaków na Białorusi, na osiem lat więzienia. - Osiem lat to bardzo dużo, jak na warunki, w jakich Andrzej się znajduje - przyznał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Białoruś Europa Europa Wschodnia Andrzej Poczobut Aleś Zarembiuk