Polskie Radio
Section05
Zaduszki

Wszystkich świętych. "To dzień, który jednoczy ludzi"

– To dzień, który jednoczy ludzi. Niezależnie od światopoglądu, od sytuacji, w jakiej człowiek znajduje się w danej chwili – podkreślał w audycji Społeczeństwo Obywatelskie: Reaktywacja prof. Lech Sokół, literaturoznawca. W Polskim Radiu 24 o Wszystkich Świętych – w kontekście tworzenia społeczeństwa obywatelskiego – mówił również dr Kazimierz Szałata, filozof z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wszystkich Świętych Zaduszki

Wszystkich Świętych i Zaduszki. Źródła uroczystości

– Istotą tych dni jest przeżywanie łączności ze zmarłymi – podkreślał w Rozmowie PR24 Robert Tekieli, wicedyrektor Polskiego Radia 24, w przededniu Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego. Na naszej antenie o historycznym i współczesnym znaczeniu świąt związanych ze wspominaniem zmarłych mówił również Aleksander Robotycki z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wszystkich Świętych Zaduszki Kościół wiara religia

Jak wspierać osoby będące w żałobie?

- Powinniśmy kierować się taktem. Bardzo istotne jest dostosowanie się do tej osoby, która kogoś straciła. To powinno przyświecać wszystkim zachowaniom. Jeśli będziemy myśleć o tych, którzy stracili najbliższych, będziemy starali się wczuć w atmosferę, w co te osoby oczekują. Oczekiwania mogą być drastycznie różne -  zaznacza dr Irena Kamińska-Radomska.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raducha STYL ŻYCIA Wszystkich Świętych Zaduszki

Tradycja Dziadów w polskiej kulturze i świadomości zbiorowej

Obcowanie żywych z umarłymi. Oto istota Dziadów, przedchrześcijańskiego obrzędu zadusznego, podczas którego starano się nawiązać relacje z duszami przodków. Jakie znaczenie miały dla tych, którzy je odprawiali? W jaki sposób utrwaliły się w świadomości współcześnie żyjących? Mówili o tym goście audycji „Rozpruwacz kulturalny”.
Zobacz więcej na temat:  Dziady Dzień Wszystkich Świętych Zaduszki Wszystkich Świętych