Polskie Radio
Section05

Żołnierze Wyklęci

"To polski Sejm decyduje czy będzie zmieniać prawo czy nie"

- Wizyta polskiej delegacji w Izraelu to krok w dobrym kierunku, dzięki któremu możemy wypracować pole do rozmowy. Natomiast zmiana ustawy to kompetencja polskiego parlamentu i to polski Sejm decyduje czy będzie zmieniać prawo czy nie. Na tym etapie najważniejsze są rozmowy – powiedział w audycji 24 Pytania wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN Izrael Holokaust II wojna światowa

"Chcemy podziękować żołnierzom niezłomnym za walkę"

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca, lecz już od kilku dni w kraju trwają obchody związane ze świętem ku czci żołnierzy niezłomnych „drugiej konspiracji” antykomunistycznego powstania niepodległościowego. O uroczystościach upamiętniających Żołnierzy Wyklętych mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych Muzeum Żołnierzy Wyklętych historia Polski stalinizm

Stanisław „Warszyc” Sojczyński, twórca Konspiracyjnego Wojska Polskiego

1 marca obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W audycji Historia Na Dziś Tadeusz Płużański wraz z drem Patrykiem Pleskotem z Instytutu Pamięci Narodowej przybliżyli sylwetkę jednego z nich, czyli kapitana Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc”, dowódcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych historia Polski Patryk Pleskot Tadeusz Płużański

"Żołnierze Wyklęci to idee i wartości niezwykle ważne"

Zbliża Dzień Żołnierzy Wyklętych działających w powojennym podziemiu niepodległościowym i antykomunistycznym, którzy pomimo obecności okupanta walczyli o wolną Polskę. Kim byli i jak są postrzegani dzisiaj przez młode pokolenie? Gośćmi Młodej Audycji Politycznej byli: Kinga Bednarek (Studenci dla Rzeczpospolitej), Michał Siuda (Młodzi dla Polski), Maciej Zaremba (Magazyn historyczny Histmag.org) oraz Wojciech Łobodziński (Studencki Komitet Antyfaszystowski), Jan Strzeżek (Młoda Prawica Porozumienie Jarosława Gowina), Michał Jurek (Stowarzyszenie Młodzi Demokraci PO).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych historia Polski polityka historyczna stalinizm

Objazd polskich miejsc pamięci narodowej na Białorusi

Niedziela jest drugim dniem objazdu polskich miejsc pamięci na Białorusi. Akcję, z okazji przypadającego 1 marca Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych, zorganizował Związek Polaków na Białorusi, nieuznawany przez miejscowe władze. Odwiedzane są miejsca walk żołnierzy Armii Krajowej w okresie drugiej wojny światowej, zarówno z wojskami niemieckimi, jak i radzieckim NKWD.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Andrzej Poczobut Grodno

"Żona Wyklęta": historia Władysława Grudzińskiego

Kochała niezłomnego. Aby ocalić tę miłość, sama musiała stać się niezłomna. Gdy jego walka się skończyła, ona rozpoczęła swoją. W audycji "Wszystko Jest Historią" Anna Śnieżko autorka książki „Żona Wyklęta” opowiedziała o historii żołnierza wyklętego, sile wiary i jego poczuciu obowiązku wobec Ojczyzny. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Rocznica śmierci gen. Fieldorfa. "Winni zbrodni nie żyją"

Jedną z nierozliczonych dotąd spraw jest mord sądowy na gen. Auguście Emilu Fieldorfie pseudonim "Nil". Dlaczego odpowiedzialni za tę zbrodnię wciąż nie ponieśli kary? I ilu mordów sądowych dopuszczono się w okresie komunistycznym? Gośćmi audycji "Nos Kleopatry" Agnieszki Kamińskiej byli: Tadeusz Płużański - prezes Fundacji „Łączka” oraz Paweł Sztama z Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Emil Fieldorf stalinizm Tadeusz Płużański IPN

"Zarzuty o kolaborację BŚ to sowiecka propaganda"

- Amerykanie po sprawdzeniu kontrwywiadowczym, że Brygada nie brała udziału w walkach z Niemcami po ich stronie, że nie występowała razem z nimi, uznają Brygadę jako jednostkę aliancką. To jest jedyna polska jednostka, która uzyskała od Amerykanów w maju 1945 roku prawo do noszenia odznak jednostek amerykańskich - mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Leszek Żebrowski, historyk, autor książki "Brygada Świętokrzyska NSZ".
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD II wojna światowa

"Kolaboracja" Brygady Świętokrzyskiej? "Załgane określenia"

- Zastanowiłbym się nad karaniem tych, którzy kłamią. To jest naprawdę poważna sprawa. Bohaterom walki o niepodległość należy się szacunek państwa polskiego. Państwo polskie powinno walczyć ze wszelkimi próbami zakłamywania historii i oczerniania naszej polskiej armii - mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Tadeusz Płużański (historyk, autor książek o Żołnierzach Wyklętych).
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Płużański Mateusz Morawiecki NASZ WYWIAD

Ogłoszono nazwiska ponad 20 ofiar totalitaryzmów

– To polscy patrioci. To osoby, które były mordowane za walkę z Niemcami i sowietami. To ofiary dwóch najstraszniejszych reżimów totalitarnych XX wieku – mówił w Polskim Radiu 24 Tadeusz Płużański z fundacji „Łączka”, publicysta związany m.in. z PR24. W Pałacu Prezydenckim w Warszawie ogłoszono nazwiska 22 ofiar totalitaryzmów, których szczątki odnalazł Instytut Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda totalitaryzm komunizm Tadeusz Płużański Instytut Pamięci Narodowej historia Polski