Polskie Radio
Section05

Żołnierze Wyklęci

Spór o pomnik w Rząbcu. Internauci bronią oskarżonych

Internauci podpisują petycję w obronie trzech studentów, wobec których toczy się postępowanie sądowe za oblanie czerwoną farbą komunistycznego pomnika w Rząbcu (woj. świętokrzyskie). Postawiony w latach 50. kamień ma upamiętniać walkę oddziałów Armii Ludowej i Sowietów z Żołnierzami Narodowych Sił Zbrojnych. Nawiązuje też do 10. rocznicy powstania Polskiej Partii Robotniczej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 PRL komunizm Armia Ludowa sądownictwo dekomunizacja świętokrzyskie Narodowe Siły Zbrojne

Powstaje film o rotmistrzu Pileckim. Rozmowa z reżyserem

27 stycznia przypada 73. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz przez Armię Czerwoną. Jednym z bohaterów, którzy starali się poinformować świat o zbrodniach dokonywanych w Auschwitz był rotmistrz Witold Pilecki. O postaci rtm. Witolda Pileckiego mówili w Polskim Radiu 24 Lech Wosiewicz (reżyser filmu o Pileckim) i ojciec Mariusz Bigiel (jezuita).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Witold Pilecki Auschwitz historia Polski II wojna światowa film polski

Prace poszukiwawcze IPN na terenie b. aresztu NKWD i UB

Do środy potrwają prace poszukiwawcze na terenie aresztu NKWD i UB przy ul. Strzeleckiej na warszawskiej Pradze, gdzie funkcjonowała druga co do wielkości powojenna katownia komunistycznego aparatu represji w stolicy. Na razie nie znaleziono szczątków pomordowanych. O pracach poszukiwawczych mówił w Polskim Radiu 24 historyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 IPN Krzysztof Szwagrzyk Warszawa historia Polski POLSKA

"Podwójnie wyklęty" – film dokumentalny o kpt. "Burym"

Romuald Adam Rajs, ps. Bury (1913-1949) walczył w AK i NSZ. Był oficerem liniowym, a dowodzony przez niego oddział odnosił sukcesy bojowe. Oddział Rajsa odpowiedzialny jest jednak równocześnie za dokonanie szeregu przestępstw przeciwko ludności cywilnej, m.in. za mord w Puchałach Starych oraz zbrodnię w Zaleszanach (1946). Pamięć o działaniach Rajsa utrzymuje się głównie na Podlasiu. O "Burym" mówiła w audycji Wszystko Jest Historią Ewa Szakalicka - reżyserka filmu dokumentalnego "Podwójnie wyklęty".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wilno II wojna światowa film polski historia Polski

"Oficerowie mordowani w Katyniu byli pierwszymi niezłomnymi"

- Ubecy starali się wymusić od żołnierzy niepodległościowego podziemia zeznania, gdzie poukrywane są magazyny broni. Szukamy pamiątek, dlatego odwiedzamy miejsca bitew, by zyskać jak najwięcej śladów po żołnierzach „niezłomnych” – mówił w Polskim Radiu 24 szef Stowarzyszenia Grupy Historycznej Zgrupowania „Radosław” Tomasz Karasiński.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Katyń historia Polski NKWD Zbrodnia Katyńska

"Komuniści bali się ich także po ich śmierci"

W Gdyniu-Oksywiu z wojskowymi honorami żegnani są Stanisław Mieszkowski, Jerzy Staniewicz i Zbigniew Przybyszewski. To obrońcy Wybrzeża z 1939 roku, którzy 65 lat temu zostali straceni przez komunistyczne władze. Wyrok był efektem sfingowanego procesu i fałszywych zarzutów o szpiegostwo. Mówił o tym w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Szwagrzyk z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Krzysztof Szwagrzyk Powązki IPN Instytut Pamięci Narodowej

Tadeusz Płużański: to jest nasza klęska

- Dla Polski II wojna światowa się nie skończyła. Polacy walczyli z sowietami i komunistami, ci żołnierze byli wyklęci przez komunistów. Komuna miała plan, by polskość zamordować, ograbić i zakłamać. W Polsce nie było miejsca dla bohaterów, dla nich przeznaczono doły śmierci – powiedział w audycji Jakim Prawem publicysta Tadeusz Płużański, prezes Fundacji „Łączka”.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Płużański II wojna światowa komunizm II RP III RP