Polskie Radio
Section05
aborcja

Projekt ustawy o wolności sumienia m.in. ws. aborcji w USA. "Wzywamy Kongres, aby stanął w obronie godności"

W USA trwa dyskusja nad ustawą wprowadzającą zmiany w publicznej służbie zdrowia. Celem nowelizacji jest zakaz rządowej dyskryminacji pracowników opieki zdrowotnej, którzy z poważnych powodów moralnych lub religijnych zdecydowanie sprzeciwiają się uczestniczeniu w niektórych procedurach medycznych, głównie aborcji.
Zobacz więcej na temat:  aborcja kobieta prawo USA ŚWIAT społeczeństwo polityka zdrowie lekarz pielęgniarka Kościół Za życiem dziecko etyka

Poseł Nowej Lewicy broni zachowania Lempart: prawo do aborcji jest święte

- Kobiety będą protestowały w taki sposób, w jaki uznają za stosowne, ponieważ ich prawa są bezczelnie zabierane w ich kraju i prawo takie jak prawo do aborcji jest święte - oświadczyła poseł Małgorzata Prokop-Paczkowska z Nowej Lewicy, komentując bulwersujące zachowanie Marty Lempart przed siedzibą PiS i wobec pani tam sprzątającej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka aborcja kobieta Marta Lempart

Polacy nie chcą aborcji na życzenie. Lewicowy projekt bez wymaganego poparcia

Organizatorzy akcji "Legalna aborcja bez kompromisów" ogłosili, że pod swoim projektem obywatelskim zebrali 75 tysięcy podpisów. - To blamaż akcji i kompromitacja lewicowych środowisk, które przez ponad rok nie były w stanie zebrać wymaganych 100 tysięcy podpisów - ocenia Krzysztof Kasprzak z Fundacji Życie i Rodzina.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA aborcja Trybunał Konstytucyjny prawo społeczeństwo polityka LGBT

"Przekraczanie kompetencji UE". Europarlamentarzystki PiS krytykują rezolucję ws. aborcji w Polsce

Eurodeputowane Prawa i Sprawiedliwości krytykują rezolucję Parlamentu Europejskiego dotyczącą aborcji w Polsce. Jak podkreśliła Jadwiga Wiśniewska "aborcja jest wciąż dopuszczalna w Polsce w określonych ustawowo sytuacjach. Głosowaliśmy przeciwko rezolucji lewico-liberalnej większości z uwagi na jej zawartość ideologiczną". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Europa Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej Parlament Europejski aborcja Jadwiga Wiśniewska Prawo i Sprawiedliwość Izabela Kloc Trybunał Konstytucyjny

"Sprawa wymaga wyjaśnienia". Prezydent o śmierci ciężarnej kobiety w Pszczynie

- Dyskusja publiczna opiera się na ułamkach faktów, tymczasem są odpowiednie organy w Polsce, które powinny w tej sprawie przeprowadzić odpowiednie czynności procesowe - powiedział prezydent Andrzej Duda. Zaznaczył, że w przypadku pacjentki z Pszczyny przerwanie ciąży było prawnie dopuszczalne.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo ciąża śmierć aborcja szpital prezydent Andrzej Duda

"Świętość życia ludzkiego musi być niepodważalna". Teksas zaostrzył przepisy aborcyjne

Republikanie z Ohio zaostrzyli przepisy dotyczące aborcji. To kolejny stan za Teksasem, który broni prawa do życia w Stanach Zjednoczonych. Projekt ustawy 480. definiuje "nienarodzone dziecko" jako indywidualną istotę ludzką "od momentu zapłodnienia". Jak oceniła wspierająca uchwałę Jena Powell "świętość życia ludzkiego, narodzonego i nienarodzonego, musi być niepodważalna".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Stany Zjednoczone USA Ohio aborcja konstytucja Republikanie prawo dzieci

Protesty po śmierci pacjentki z Pszczyny. Poseł PiS: wyciąga się ludzi na ulice wmawiając, że wpłynął na to wyrok TK

- Dziś mamy żerowanie na tej śmierci z niskich pobudek, w celach stricte politycznych. Chodzi o wyprowadzenie jak największej rzeszy ludzi na ulice, żeby próbować obalić w niedemokratyczny sposób obecny rząd - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Lorek (Prawo i Sprawiedliwość). W audycji wzięła udział również Karolina Pawliczak (Nowa Lewica).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Trybunał Konstytucyjny aborcja Mirosław Skowron

Ministerstwo Zdrowia: życie i zdrowie matki są najważniejsze

Ministerstwo Zdrowia, nawiązując do śmierci 30-letniej ciężarnej pacjentki w szpitalu w Pszczynie, podkreśla, że w myśl obowiązujących przepisów w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia kobiety zakończenie ciąży jest zgodne z prawem. Resort informuje także, że minister Adam Niedzielski poprosił prezesa NFZ o monitorowanie w całym kraju przypadków, kiedy życie i zdrowie ciężarnych mogą być zagrożone.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA aborcja Ministerstwo Zdrowia strajk kobiet lekarz śmierć dziecko społeczeństwo ciąża Adam Niedzielski NFZ

Sprzeciw wobec manipulacji ws. śmierci pacjentki z Pszczyny. Powstał list otwarty lekarzy i naukowców

- Odmowa podjęcia prawnie dopuszczalnych czynności ratujących życie w wielu przypadkach może być kwalifikowana jako błąd medyczny prowadzący do odpowiedzialności lekarza oraz placówki medycznej – piszą sygnatariusze specjalnego listu ws. śmierci pacjentki z Pszczyny. Dokument opatrzono dopiskiem "Stop dezinformacji opinii publicznej".
Zobacz więcej na temat:  aborcja ciąża Za życiem prawo zdrowie dziecko POLSKA Trybunał Konstytucyjny polityka społeczeństwo

Śmierć 30-latki będącej w 22. tygodniu ciąży. Znamy treść oświadczenia szpitala

Wszystkie decyzje lekarskie ws. 30-letniej ciężarnej pacjentki podjęto z uwzględnieniem obowiązujących w Polsce przepisów prawa w zakresie dopuszczalności przerywania ciąży oraz standardów postępowania - oświadczył we wtorek Szpital Powiatowy w Pszczynie. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna w Katowicach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA ciąża śmierć aborcja prokuratura szpital Trybunał Konstytucyjny