Polskie Radio
Section05
aborcja

Tusk chce legalnej aborcji. Małecki: chce obciąć prawe skrzydło w PO

- Słowa Donalda Tuska były obliczone po to, żeby obciąć w swojej partii skrzydło prawicowe. Zauważył, że nie ma co szukać nowych wyborców po prawej stronie - powiedział w Polskim Radiu 24 Jerzy Małecki z Prawa i Sprawiedliwości. Gościem audycji "Dwie strony" była także Daria Gosek-Popiołek z partii Razem.
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk aborcja wybory w Polsce Platforma Obywatelska lewica POLSKA polityka Polskie Radio 24

"Różnimy się w zbyt wielu kwestiach". Stefan Krajewski o koalicji wyborczej PO-PSL

- Jest wiele kwestii - nie tylko aborcja - na które mamy zupełnie inne spojrzenie niż PO, a przy ewentualnej koalicji wyborczej trzeba postawić takie warunki brzegowe, żeby te kwestie, które nas różnią, nie były przedmiotem późniejszych rozstrzygnięć - powiedział w Polskim Radiu 24 Stefan Krajewski (PSL).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Stanisław Janecki POLSKA polityka aborcja Donald Tusk PSL

Proaborcyjna rezolucja ONZ zatwierdzona. Szczerski dementuje poparcie Polski dla dokumentu

Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych zatwierdziło nową rezolucję, która otwiera furtkę dla promocji aborcji. Dokument pod nazwą "Współpraca międzynarodowa w zakresie dostępu do wymiaru sprawiedliwości, środków zaradczych i pomocy dla ofiar przemocy seksualnej" ma na celu stworzenie dostępu do "bezpiecznej aborcji", do czego pilnie wezwano państwa. Jak przekazał stały przedstawiciel Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski, nie poparła tekstu rezolucji.
Zobacz więcej na temat:  aborcja prawo społeczeństwo polityka USA Za życiem ŚWIAT Unia Europejska Europa Afryka Nigeria POLSKA Krzysztof Szczerski

Tusk zapowiada projekt liberalizacji aborcji. Jasna odpowiedź premiera Morawieckiego

- Wiele postulatów, które stara się realizować PO, jest po prostu lewackich - powiedział premier Mateusz Morawiecki, pytany o propozycję szefa PO Donalda Tuska, że jeśli Platforma wygra wybory, złoży projekt dopuszczający aborcję do 12. tygodnia ciąży. - Oczywiście, że bym tego nie poparł - zastrzegł szef rządu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki premier aborcja Donald Tusk Platforma Obywatelska

Poseł PiS: odkąd Donald Tusk wrócił do polskiej polityki, hejt jest bardziej widoczny

- Donald Tusk wytycza drogę swoim zwolennikom, jest liderem tego hejtu i wytycza niechlubną drogę. Proszę zobaczyć, jak obraz polskiej rodziny jest przeinaczany i próbuje się w tę rodzinę uderzać - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Borowiak (PiS). Gościem audycji był także Jarosław Rzepa (PSL), który podkreślił, że "postulat aborcyjny oddala PO od Koalicji Polskiej".
Zobacz więcej na temat:  aborcja Donald Tusk POLSKA polityka Polskie Radio 24 Platforma Obywatelska PiS PSL

Donald Tusk mówi o aborcji na życzenie. Borys: w tej sprawie PO chce być jednolita

- Platforma Obywatelska jest w wariancie wyborczym. (...) Myślę, że wymagania od posłów i organizacji są niewątpliwie bardzo wysokie. To jest moment taki, w którym partia nie może popełniać błędów, musi się znakomicie przygotować - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PO Piotr Borys.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 aborcja Platforma Obywatelska Donald Tusk Antoni Trzmiel polityka POLSKA

TYLKO U NAS Deklaracja Tuska ws. aborcji. Poseł PiS: lider PO chce przypodobać się elektoratowi skrajnej lewicy

Nie milkną echa niedawnej deklaracji Donalda Tuska w sprawie aborcji. - Myślałem, że nie pozoruje swojej wiary, jednak ten temat burzy jego wizerunek. Tusk chce przypodobać się elektoratowi skrajnej lewicy - mówi portalowi PolskieRadio24.pl poseł PiS Jan Mosiński. Z kolei politolog, prof. Rafał Chwedoruk, uważa, że postulat ten ma zbliżyć PO do politycznego centrum, które w sprawie aborcji przesunęło się na lewo.
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk aborcja koalicja obywatelska lewica Marcin Kierwiński POLSKA polityka

Bronisław Komorowski krytykuje Donalda Tuska. "Osłabia szanse PO"

Były prezydent Bronisław Komorowski ocenił, że "deklaracja lidera PO Donalda Tuska ws. aborcji osłabia szanse Platformy Obywatelskiej na łowienie wyborców w centrum i po stronie centroprawicowej". Przyznał, że jest zdziwiony słowami Tuska dotyczącymi liberalizacji prawa aborcyjnego.
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk Bronisław Komorowski Platforma Obywatelska aborcja zabójstwo rodzina wybory w Polsce POLSKA Europa

Aborcja jako prawo podstawowe? Mimo sprzeciwów trwają ostatnie negocjacje rezolucji ONZ

Unia Europejska wraz z administracją Joe Bidena próbują zmusić Zgromadzenie Ogólne ONZ do przyjęcia rezolucji, która uznaje aborcję za prawo człowieka. ONZ może przyjąć nową proaborcyjną rezolucję do końca miesiąca - ostrzega Centrum dla Rodziny i Praw Człowieka z USA.
Zobacz więcej na temat:  aborcja prawo społeczeństwo polityka Za życiem kobieta dziecko ciąża rodzina Europa POLSKA USA Joe Biden Unia Europejska

"Generacja pro-life". W USA rośnie liczba młodych przeciwniczek aborcji

"New York Times" w artykule pt. "Generacja Pro-life" wskazuje, że wiele kobiet przyjęło orzeczenie Sądu Najwyższego mówiące, że konstytucja nie gwarantuje prawa do aborcji, z poczuciem szoku i strachu, ale dla części z nich oznacza to coś innego: triumf praw człowieka, a nie ograniczenie praw kobiet. Jak pisze gazeta, wśród przeciwników aborcji jest wiele kobiet "świeckich", które postrzegają swoje działania przeciwko aborcji jako część postępowego dążenia do praw człowieka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA społeczeństwo aborcja protest

Kobieta skazana za zabójstwo noworodka, sześciokrotnie dźgnęła go nożem. Aborcyjni aktywiści mówią o "poronieniu"

21-latka z Salwadoru została skazana za zabójstwo. Salwadorski sąd uznał, że kobieta zamordowała dziecko po porodzie, podczas gdy jej obrońcy utrzymują, że poroniła. Kobieta ma spędzić w więzieniu 50 lat. Środowiska proaborcyjne na całym świecie chcą wykorzystać tę sprawę do liberalizowania prawa aborcyjnego.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Salwador Ameryka Środkowa dzieci aborcja zabójstwo ciąża