Polskie Radio
Section05
aborcja

Sąd Najwyższy USA debatuje ws. aborcji. Czy rozum zwycięży nad poprawnością polityczną?

- Staram się być człowiekiem nadziei. Sam fakt, że o sprawie aborcji jest tak głośno, że Sąd Najwyższy USA oficjalnie nad tym dyskutuje i pokazuje zło, jakie wypływa z wyroku "Roe vs Wade", to już jest coś bardzo dobrego - mówiła w Polskim Radiu 24 Marzena Korzekwa-Kaliszuk, prawnik, psycholog i działaczka społeczna. Gościem audycji był także ks. dr Marek Dziewiecki, który zauważył, że koncepcja "prawa do aborcji" jest - "od strony rozumu patrząc - zupełnym absurdem".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Porzeziński społeczeństwo aborcja Ameryka Stany Zjednoczone Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższy USA zakaże aborcji? Joe Biden straszy Amerykanów

Prezydent USA Joe Biden ocenił w środę, że nieoficjalne informacje o możliwym orzeczeniu Sądu Najwyższego USA zakazującym aborcji, może zapowiadać dalsze decyzje idące w tym kierunku. - Będziecie świadkami tych decyzji, które jeszcze bardziej podzielą Stany Zjednoczone. Będziemy się kłócić o sprawy, o które nie powinniśmy się kłócić - ostrzegł.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Ameryka Północna Joe Biden aborcja

Sprzeciwiają się wpisaniu aborcji do Karty praw podstawowych UE . Wielka mobilizacja pro-life przed unijną debatą

Sto organizacji pro-life z ponad 20 krajów Unii Europejskiej wzięło w weekend w Brukseli udział w konwencji "Europa wierna ludzkiej godności". Organizatorzy wydarzenia podkreślają, że tak licznie zebrani obrońcy życia są wyrazem mobilizacji ruchów pro-life w Europie.
Zobacz więcej na temat:  aborcja prawo społeczeństwo polityka Za życiem kobieta dziecko ciąża rodzina Europa POLSKA

"Pewnym poglądom przysługuje taryfa ulgowa". Filip Memches o wpisie działacza Partii Razem

- Świadczy to o tym, że pewnym poglądom w przestrzeni publicznej w gruncie rzeczy przysługuje taryfa ulgowa, a pewnym jednak nie - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Filip Memches z TVP, komentując twitterowy post Samuela Nowaka, który jest rzecznikiem prasowym Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także działaczem Partii Razem.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Filip Memches Robert Tekieli społeczeństwo aborcja Uniwersytet Jagielloński

"Farsz do pierożków z ludzkich płodów". Szokujący wpis pracownika Uniwersytetu Jagiellońskiego

"Płód nie jest człowiekiem, więc who cares? Mogą nawet robić z płodów farsz do pierożków, co za różnica?" - taki wpis zamieścił w mediach społecznościowych Samuel Nowak, rzecznik prasowy Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz działacz Partii Razem. Sprawę nagłośnił szczeciński radny Dariusz Matecki z Solidarnej Polski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo aborcja Uniwersytet Jagielloński partia Razem

"Wtedy wszystkie prawa człowieka tracą sens". Prawnik o aborcji i postulacie Macrona

- Traktowanie aborcji jako prawa człowieka jest nieporozumieniem. Nie może być prawa do tego, żeby drugiego człowieka pozbawiać życia - mówi dr Tomasz Snarski, adiunkt w Katedrze Prawa Materialnego i Kryminologii na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Jak podkreśla, podstawowym prawem człowieka jest prawo do życia i wszystkie pozostałe jego prawa tracą sens, jeżeli się nie uzna ochrony życia za najważniejszą wartość.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA aborcja prawo społeczeństwo polityka Emmanuel Macron

"Prawo do aborcji nie istnieje". COMECE odpowiada Macronowi

Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej COMECE opublikowała oświadczenie, w którym odpowiada na zaproponowane przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona wpisanie "prawa do aborcji" do Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Jak podkreślono, "z prawnego punktu widzenia nie istnieje żadne prawo do aborcji".
Zobacz więcej na temat:  aborcja Europa dziecko ŚWIAT Francja polityka prawo Unia Europejska społeczeństwo Emmanuel Macron Kościół

Antyaborcyjne prawo w Teksasie. Prof. Kucharczyk: prawodawcy zasługują na pokojowego Nobla

- Każda tego typu legislacja (...) odwodzi niektórych od popełnienia złych czynów, czyli od zabicia niewinnej, bezbronnej osoby. Jeśli w ten sposób ratuje się tylko jedno życie, to to prawo spełnia swój cel - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Grzegorz Kucharczyk, historyk z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk, oceniając teksaskie prawo antyaborcyjne.
Zobacz więcej na temat:  Robert Tekieli społeczeństwo ŚWIAT Teksas aborcja

Hiszpania: pikiety antyaborcyjne będą karalne. Prawica boi się o wolność słowa

Politycy prawicowych partii opozycyjnych PP i Vox oraz członkowie organizacji na rzecz życia ostrzegli przed utratą wolności słowa w związku z zatwierdzeniem w czwartek przez Kongres Deputowanych reformy kodeksu karnego. Nowe prawo zezwala na karanie więzieniem osób uczestniczących w pikietach i modlitwach przed klinikami aborcyjnymi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Hiszpania Europa Europa Zachodnia chrześcijaństwo aborcja wolność słowa

RPO o dwóch wyrokach TK dot. aborcji: beneficjentem prawa do życia jest też ludzki płód

- W Polsce żyjemy w tym obszarze w warunkach określonych przez dwa wyroki Trybunału Konstytucyjnego z 1997 r. i 2020 r. Trybunał jednoznacznie stanął na stanowisku, że beneficjentem prawa do życia jest też ludzki płód i w związku z tym aborcja nie jest prawem – jest wyjątkiem od tej zasady - powiedział Rzecznik Praw Obywatelski Marcin Wiązek "Gościowi Niedzielnemu".
Zobacz więcej na temat:  Marcin Wiącek Rzecznik Praw Obywatelskich aborcja Trybunał Konstytucyjny POLSKA społeczeństwo

Kierowca furgonetki antyaborcyjnej oskarżony o zakłócanie porządku. Jest wyrok sądu

W mokotowskim sądzie rejonowym w Warszawie zapadł wyrok ws. kierowcy furgonetki pro-life Jana B. Sąd orzekł, że mężczyzna naruszył zakaz używania urządzeń nagłaśniających i wyznaczył karę 1000 zł grzywny. Jednocześnie uniewinnił kierowcę od zarzutu zakłócania porządku publicznego, w tym prezentowania treści budzących zgorszenie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA aborcja sądownictwo Warszawa regiony mazowieckie