Polskie Radio
Section05
aktywność fizyczna

Jesienny spadek energii. Jak sobie z nim poradzić?

Szaro, buro i ponuro, brak energii, uczucie zmęczenia, oczy same się zamykają, brak chęci do wyjścia z domu - tak w ostatnich dniach funkcjonuje większość z nas. Na samą myśl o opuszczeniu ścian mieszkania mamy ochotę znowu zakopać się pod ciepłą pierzyną. Tymczasem eksperci alarmują: nie tędy droga  i wręcz namawiają nas do wyjścia z domu mimo niesprzyjającej aury.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców radio kierowców online społeczeństwo jesień zima aktywność fizyczna kierowcy wypoczynek turystyka

Wrocławskie Targi Dobrych Książek. Czym przyciągają?

Początkowo impreza nosiła nazwę Wrocławskie Promocje Dobrych Książek i były to raczej kameralne spotkania z wydawcami. – Teraz olbrzymia Hala Stulecia, ponad 200 wystawców, 160 stoisk. Targi się rozrastają. My możemy być dumni, a wrocławianie mogą wybierać dobre książki – mówi Anna Morawiecka, dyrektor Wrocławskich Targów Dobrych Książek. 
Zobacz więcej na temat:  Piotr Firan Trójka zdrowie aktywność aktywność fizyczna

Z jakich tras spacerowych warto korzystać jesienią?

Planując spacer, musimy pamiętać o aktualnej porze roku. Na dłuższe trasy wybieramy się głównie latem. – Kilkadziesiąt kilometrów to trasa na długi dzień, kiedy jest lato i faktycznie sprzyjająca pogoda. Teraz po pracy w tygodniu jesteśmy w stanie zrobić około 10 kilometrów w naszej najbliższej okolicy, żeby na wieczór wrócić do domu. Jeśli chodzi o weekendy, tu mamy większe pole do popisu. Możemy wstać niekoniecznie skoro świt, ale rano i wyruszyć na szlak – mówi Agnieszka Majka, zachęcając do sobotniej i niedzielnej aktywności.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Piotr Firan Trójka zdrowie aktywność aktywność fizyczna

Rozwój, nie zmęczenie. Jak wybrać zajęcia pozalekcyjne dla dziecka?

Obecnie dzieci mogą korzystać z szerokiej oferty zajęć pozalekcyjnych. Ogrom możliwości może być przytłaczający. Jak powinniśmy więc wybierać zajęcia dla dziecka, aby się ono rozwijało, a nie męczyło i zniechęcało? - Myślę, że trzeba szukać balansu, przede wszystkim warto bardziej obserwować dziecko pod kątem rozwoju, niż doskonalić w każdym obszarze - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Monika Kurzynoga z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, ekspertka z zakresu pedagogiki. 
Zobacz więcej na temat:  Joanna Racewicz dzieci edukacja wychowanie rodzice społeczeństwo szkoła zajęcia pozalekcyjne aktywność fizyczna psychologia

Gdy ciągle brakuje nam energii - jak ją odnaleźć?

Co zrobić, gdy nie mamy na nic ochoty, brakuje nam energii i wydaje się, że nic nie jest warte naszego zaangażowania, a każda czynność, którą wykonujemy jest wysiłkiem? Jak znaleźć w sobie energię do życia i funkcjonowania na nowo? Do podstawowych czynników, które wpływają na brak energii należy stres, nieodpowiednia dieta, zbyt mała ilość odpoczynku i regeneracji, niewielka ilość ruchu i przeciążenie emocjonalne. Choć nie mamy wpływu na wszystko, co dzieje się w naszym życiu, możemy świadomie zarządzać naszą energią fizyczną, umysłową i emocjonalną. Jak?
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Foks Strefa Rodzica psychologia zdrowe odżywianie zdrowie psychiczne zdrowie i dieta aktywność fizyczna DAB+ radio dla rodziców

Sport i muzyka klasyczna idą ze sobą w parze. Michał Lisiewicz gościem Trójki

Michał Lisiewicz to bardzo aktywny skrzypek klasyczny. Koncertował m.in. z Krystianem Zimermanem, a obecnie jest koncertmistrzem w spektaklu "Amadeusz" w Teatrze Dramatycznym. Przy okazji jest triathlonistą i to z tych, co mogą bardzo długo, a nie tylko po sprintersku. W audycji "Login: aktywni" opowiedział o swoich pasjach i o tym, że muzykę klasyczną od sportu dzieli niewiele. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Krzysztof Łoniewski Dariusz Urbanowicz triathlon aktywność fizyczna