Polskie Radio
Section05

Aleksander Bardini

"Śmierć Ralfa Mitchella". Archiwalne słuchowisko Jeremiego Przybory w reżyserii autora

W samym sercu kalifornijskiego miasteczka Salinas rozgrywa się historia, która obnaża prawdziwą cenę amerykańskiego sukcesu. Ralf Mitchell, stuprocentowy Amerykanin, który zaczynał od szczotki czyściciela butów, a skończył jako właściciel potężnego Pan American Press Building, leży na łożu śmierci. W ostatnich godzinach życia "spowiada się" trzem lokalnym dziennikarzom oraz swojemu dawnemu przyjacielowi, Benny’emu Bodinsky’emu, człowiekowi, który zna go od 37 lat i pamięta każdy krok jego drogi na szczyt. A potem dzieje się coś, czego nikt nie przewidział. Mitchell cudownie odzyskuje zdrowie. I właśnie wtedy zaczyna się prawdziwy dramat.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia TEATR Jeremi Przybora Wiesław Opałek Ewa Habielska Zygmunt Bończa-Tomaszewski Lolek Brenner Edward Dziewoński Tadeusz Fijewski Waldemar Januszkiewicz Janusz Jaroń Włodzimierz Kmicik Jadwiga Kuryluk Maciej Kwiatkowski Andrzej Łapicki Józef Maliszewski Tadeusz Nowicki Mieczysław Pawlikowski Zofia Raciborska Juliusz Roland Witek Wojda

"Powtarzałem ojcu, że będę dyrygentem". 30 lat temu odszedł Aleksander Bardini

Choć nie grał ról pierwszoplanowych, jego kreacje przeszły do historii kina. Był reżyserem, aktorem i osobowością. Uchodził za mistrza radiowych słuchowisk. W historii zapisał się także jako jeden z najwybitniejszych pedagogów. Mija 30 lat od śmierci Aleksandra Bardiniego. Zapraszamy do wysłuchania nagrań z archiwów Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka KULTURA kino TEATR Teatr Polskiego Radia SZTUKA Wielki Splendor

Nagradzane słuchowiska, wybitni twórcy i ponad 160 premier rocznie. Teatr Polskiego Radia ma 98 lat

Teatr Polskiego Radia rozpoczął działalność 29 listopada 1925 roku, nadając pierwsze słuchowisko - "Warszawiankę" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Mikołaja Kaszyna, ówczesnego kierownika programowego radia. Audycja uświetniła obchody 95. rocznicy wybuchu powstania listopadowego. Odegrano ją na żywo i nie została utrwalona. Relacje o spektaklu pochodzą ze wspomnień świadków i recenzji krytyków. 
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polskiego Radia Polskie Radio Janusz Kukuła aktorzy reżyser Jan Maklakiewicz Roman Palester Tadeusz Sygietyński Zbigniew Kopalko Melchior Wańkowicz Maria Kuncewiczowa Jerzy Szaniawski Witold Hulewicz Andrzej Piszczatowski Waldemar Modestowicz Jan Warenycia

Emilian Kamiński: na początku tylko ja wierzyłem, że będę mieć własny teatr

Wkrótce minie 10 lat od momentu, w którym rozpoczął działalność Teatr Kamienica. Emilian Kamiński wspomina spotkanie sprzed lat z Aleksandrem Bardinim, który radził mu, że jak będzie zakładał teatr, to ten teatr powinien być w centrum. - Skąd on wtedy wiedział, że ja będę zakładał teatr, nie wiem - przyznaje aktor.
Zobacz więcej na temat:  Emilian Kamiński TEATR STYL ŻYCIA Adam Hanuszkiewicz Jolanta Fajkowska