Polskie Radio
Section05

Armia Krajowa

Obława Augustowska jak Katyń. "Zginęli, bo byli Polakami"

12 lipca 1945 roku Armia Czerwona z NKWD, wspomagane przez Urząd Bezpieczeństwa oraz Ludowe Wojsko Polskie, przeprowadziły akcję pacyfikacyjną na terenie Puszczy Augustowskiej i jej okolic. Komuniści aresztowali wtedy 7 tysięcy osób, 600 nigdy nie wróciło do domu. Zostali wywiezieni w nieznanym kierunku i zamordowani. 
Zobacz więcej na temat:  Armia Czerwona komunizm NKWD obława augustowska II wojna światowa stalinizm zbrodnie sowieckie

Obława Augustowska. Wspomnienia rodzin ofiar [POSŁUCHAJ]

- Jak tato wyszedł z przesłuchania, już był nie do poznania, ledwo szedł. To był ostatni raz, kiedy go widziałem, potem nie było już żadnej wiadomości - opowiadał Józef Szmygiel, syn Franciszka. 80 lat temu rozpoczęła się Obława Augustowska, największa sowiecka zbrodnia popełniona na Polakach po zakończeniu II wojny światowej. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski obława augustowska NKWD Armia Czerwona stalinizm II wojna światowa zbrodnie sowieckie

Zamiast rozmów w Pruszkowie, "proces szesnastu" w Moskwie

80 lat temu, wiosną 1945 roku, przywódców Polskiego Państwa Podziemnego zaproszono na rozmowy z przedstawicielami władz sowieckich. Biała willa przy ulicy Pęcickiej 5 w Pruszkowie (dziś Armii Krajowej 11) była zasadzką NKWD, a zaproszenie na konsultacje z Sowietami okazało się zaproszeniem do Moskwy... Reprezentantów głównych partii porwano na Łubiankę, a w czerwcu w cieniu Kremla zorganizowano pokazowy trybunał, który miał przejść do historii jako "proces szesnastu". Ta sprawa była w PRL objęta ścisłym zapisem cenzorskim. O „procesie szesnastu” opowiadają prof. Rafał Habielski i Andrzej Mietkowski
Zobacz więcej na temat:  ZSRR stalinizm II wojna światowa

Stanisław Likiernik. Uosabiał heroizm i poświęcenie pokolenia Kolumbów

Był jednym z ostatnich żołnierzy Kedywu Armii Krajowej. Podczas okupacji niemieckiej brał udział w wielu akcjach przeciwko Niemcom, walczył w Powstaniu Warszawskim, był kawalerem Orderu Virtuti Militari. To jego wojenne doświadczenia złożyły się na literacką postać, która dała nazwę pokoleniu Kolumbów.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie II wojna światowa Polskie Państwo Podziemne Niemcy nazizm zbrodnie wojenne

Proces szesnastu. Podstępnie aresztowani przez Sowietów

18 czerwca 1945 roku rozpoczął się w Moskwie proces przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, podstępnie aresztowanych przez NKWD. Sowieccy przedstawiciele, zapraszając wcześniej polskich działaczy niepodległościowych na rozmowy, zagwarantowali im całkowite bezpieczeństwo. Obietnicy jednak nie dotrzymali.
Zobacz więcej na temat:  Leopold Okulicki Polskie Państwo Podziemne Moskwa Warszawa proces szesnastu II wojna światowa

Jan Piwnik. Dowódca "odważny do szaleństwa"

Dokładnie 81 lat temu, 16 czerwca 1944 roku, w potyczce z Niemcami pod Jewłaszami zginął Jan Piwnik "Ponury" - jeden z pierwszych cichociemnych zrzuconych na teren Polski, oficer dywersyjnej organizacji "Wachlarz", szef Kedywu Okręgu Radomsko-Kieleckiego Armii Krajowej, legendarny dowódca Zgrupowań Partyzanckich walczących w Górach Świętokrzyskich i oddziału AK na Nowogródczyźnie.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Jan Piwnik II wojna światowa Cichociemni Niemcy nazizm