Polskie Radio
Section05

Auschwitz

TYLKO U NAS "Boże, gdzie nas przywieźli!?", "Słyszeliśmy krzyki dzieci całą noc". Byli więźniowie wspominają Auschwitz

Byli więźniowie Auschwitz-Birkenau, podczas konferencji prasowej zorganizowanej w miejskiej bibliotece w Oświęcimiu, opowiadali o koszmarze, jaki przeżyli w obozie zagłady. - Słyszeliśmy krzyki dzieci żywcem wrzucanych do ognia - opowiadał Benjamin Lesser. Z kolei Alina Dąbrowska mówiła wprost: "To było piekło". Posłuchaj tych wstrząsających historii, bo jak mówi Leon Weintraub, "musimy pamiętać o tych okrucieństwach, ku przestrodze".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Holokaust II wojna światowa

Uroczystości w Auschwitz. Dmitrowicz: należy przypominać, że ginęli tam również Polacy

- Rocznicowe obchody związane z wyzwoleniem obozu Auschwitz-Birkenau będą momentem na to, by przypominać, iż w pierwszych transportach docierali tam polscy obywatele. Tej świadomości niestety brakuje na Zachodzie - powiedział historyk Piotr Dmitrowicz.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Dmitrowicz historia Polski Auschwitz rocznica rocznica polityka Oświęcim Holokaust II wojna światowa

"Auschwitz to najgorsze miejsce w historii"

- Jeżeli my będziemy pamiętać jeden punkt na mapie świata, gdzie zdarzyła się najgorsza tragedia, to jest tam, w Auschwitz-Birkenau. Nigdy nie możemy być pewni, że wiedząc, co tam było, już więcej to się nie powtórzy. Ale jest nadzieja, że jeżeli my będziemy pamiętać, to jesteśmy o jeden krok zawsze dalej od powtórzenia takiego ludobójstwa - mówił w rozmowie z PolskimRadiem24.pl Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Michael Schudrich Holokaust Żydzi II wojna światowa

Naczelny Rabin Polski: Nigdy nie dowiemy się, gdzie był Bóg w czasie wojny

- Dlaczego Bóg milczał w czasie wojny, czy on milczał w czasie wojny? Nie znam odpowiedzi, po prostu żyję z wielkim znakiem zapytania. Ale to nie znaczy, że wierzę mniej. Ja wierzę, być może, nawet bardziej, razem z tym znakiem zapytania - podkreślił w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Naczelny Rabin Polski, Michael Schudrich. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Michael Schudrich Żydzi Holokaust II wojna światowa

Polskie uroczystości rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Sellin: na pierwszym planie będą Ocaleni

- W Polsce, w przeciwieństwie do Światowego Forum Holokaustu, to Ocaleni będą głównymi uczestnikami. W Jerozolimie nie zadbano o nich w odpowiedni sposób - powiedział Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. 27 stycznia na terenie muzeum niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau odbędą się uroczystości związane z 75. rocznicą jego wyzwolenia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jarosław Sellin Tadeusz Płużański Yad Vashem Jerozolima Izrael stosunki polsko-żydowskie Auschwitz rocznica Holokaust polityka POLSKA

Artur Wróblewski: premier Izraela nie dbał o ofiary Holokaustu

- Ofiary te niedawno protestowały, że nie mają za co żyć. To nie jest nowy problem w tym kraju. O tej kwestii jeszcze w latach 60. pisała Hannah Arendt - podkreślił w Polskim Radiu 24 Artur Wróblewski z Uczelni Łazarskiego. Gośćmi audycji byli także Karol Gac z portalu DoRzeczy i Mateusz Kosiński ("Tygodnik Solidarność").
Zobacz więcej na temat:  Yad Vashem ŚWIAT polityka Władimir Putin Rosja Izrael Holokaust Benjamin Netanjahu

Przypomną o getcie i obozie Auschwitz. Przegląd filmów w Warszawie

Przegląd filmowy "Pamięć na pokolenia. Pokaz filmów o Zagładzie" odbędzie się w sobotę w warszawskiej Kinotece. Organizowane przez Instytut Pileckiego wydarzenie rozpocznie się o godz. 15 i wiąże się z przypadającymi w poniedziałek obchodami 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu KL Auschwitz-Birkenau i Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa Holokaust II wojna światowa