Polskie Radio
Section05
balet

Cykl "NT Live". Teatr na żywo w kinach

Najwięksi brytyjscy aktorzy, m.in. Ralph Fiennes, występują w transmitowanych do kin spektaklach: "Szaleństwa króla Jerzego" i "Antoniusza i Kleopatry". - Bardzo byśmy chcieli, by wizyta w kinie na spektaklu była namiastką wizyty w teatrze. Obserwujemy, że w mniejszych miejscowościach transmisje stają się tego rodzaju wydarzeniem - powiedziała w audycji "Weekend kulturalny" Katarzyna Gardzina-Kubała, krytyk baletowy, dziennikarka.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR kino transmisja na żywo balet

Biały Teatr Tańca. Przez talent i konsekwencję na największe sceny

- Artysta musi mieć dużo pokory, chęci i ciężko pracować. Talent pomaga w improwizacji i poszukiwaniach, ale nie wystarczy, bo nie wyczerpuje oczekiwań publiczności. Żeby mieć możliwość opowiedzenia historii, którą chce się opowiedzieć, trzeba mieć też warsztat - mówi Izadora Weiss, tancerka i choreograf, szefowa Białego Teatru Tańca.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka taniec TEATR KULTURA Michał Piwowarek balet

"«Dama kameliowa» to coś więcej niż historyjka z XIX wieku"

- Myślę, że najważniejsze aspekty tej historii są uniwersalne, współczesne. Gdyby tak nie było, to nie zainteresowałbym się nią, ponieważ uważam, że balet, czy też szerzej – sztuka, musi mieć odniesienie do współczesności, by coś znaczyć - mówił w Dwójce John Neumeier, choreograf spektaklu baletowego "Dama kameliowa" w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  balet Teatr Wielki - Opera Narodowa Monika Zając KULTURA MUZYKA

Konkursowi "Rozbiegani". Jak dziś trenują Polki?

20 maja w "Rozbieganych" wystartował konkurs "Rozbiegane Dziewczyny", a z tej okazji w studiu pojawiły się trenerki Aneta Nikodemska i Lidia Zamyłko. - Mamy swoje ideały, do których dążymy. Moda na sześciopak może tak szybko nie zniknie, ale zauważam, że dziewczyny chcą wyglądać normalnie i zdrowo - przekonuje Lidia Zamyłko. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka trening siłowy kobieta zdrowie zdrowie i dieta STYL ŻYCIA balet opera Karina Terzoni bieganie Justyna Tylczyńska