Polskie Radio
Section05
balet

Pola Negri. "Była Polką, zawsze Polką i wszędzie Polką"

– Uważała się za Polkę, i to Polkę-patriotkę, choć była pół-Słowaczką. Jej ojciec był słowackim Cyganem. Stąd jej kruczoczarne włosy – mówił w Polskim Radiu Andrzej Krakowski, autor książki "Pollywood. Jak stworzyliśmy Hollywood". Dziś 127. rocznica urodzin Barbary Apolonii Chałupiec, znanej na całym świecie jako Pola Negri.
Zobacz więcej na temat:  Pola Negri aktorzy aktorstwo gwiazdy Hollywood Los Angeles Warszawa Berlin Sosnowiec Lipno Kalifornia Charlie Chaplin valentino emigracja balet historia Polski HISTORIA film polski FILM kino kino nieme

"Królowa Śniegu" Roberta Bondary w Poznaniu. Balet, który zagląda w głąb serca

- Bardzo głęboko analizuję motywy wszystkich postaci, które pojawiają się na scenie i chcę, żeby ta historia zrobiła wrażenie na widzach i żeby uderzyła w jakieś czułe punkty, zagrała na pewnych strunach naszej wrażliwości - tak Robert Bondara mówił o balecie "Królowa Śniegu", który reżyseruje w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Premiera 27 października.
Zobacz więcej na temat:  Hans Christian Andersen Dwójka Jakub Kukla balet Poznań

"Don Kichot" - z choreografią Anny Hop. Baletowy hit w Operze na Zamku w Szczecinie

- Obok "Jeziora Łabędziego", "Dziadka do orzechów" i wielu innych "Don Kichot" jest jednym z tych sztandarowych, największych, najbardziej rozpoznawalnych baletów. Muzyka tak samo - to są wielkie, baletowe hity - mówiła w Dwójce choreografka Anna Hop. Wkrótce widowisko to będzie można obejrzeć w Operze na Zamku w Szczecinie.
Zobacz więcej na temat:  balet taniec Dwójka Paweł Siwek Szczecin KULTURA

"Wieczór Baletowy Kompozytorów Polskich" - premiera Teatru Wielkiego w Łodzi

- Te wszystkie choreografie są tańczone w zupełnie innych stylach. Niełatwo z techniki współczesnej Jacka Przybyłowicza po przerwie przeistoczyć się w góralki, górali i harnasiów, przenieść się do zupełnie innego świata. "Odwieczne pieśni" to praca historyczna stworzona ponad 50 lat temu, widzimy, jak wówczas wyglądała technika tańca współczesnego - mówiła Anna Nowak, kierownik baletu Teatru Wielkiego w Łodzi. W sobotę 30 września premiera spektaklu "Wieczór Baletowy Kompozytorów Polskich: Karłowicz - Kilar - Szymanowski".
Zobacz więcej na temat:  balet Wojciech Kilar Karol Szymanowski Łódź Dwójka Beata Stylińska

23. Festiwal Ogrody Muzyczne. "Przed nami koncerty i projekcje filmowe z motywem tańca"

- Ta edycja Festiwalu Ogrody Muzyczne odbywa się pod hasłem "Tańcz ogrody", motywem przewodnim będą formy taneczne, ciekawe balety. Dwa koncerty odbędą się w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie, a cztery - w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego - mówił w Dwójce Łukasz Strusiński. Jedną z gwiazd festiwalu będzie Martin Garcia Garcia.
Zobacz więcej na temat:  Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie Dwójka Paweł Siwek opera balet

Szef Polskiego Baletu Narodowego: szkoła holenderska to lekcja obowiązkowa

- Uważam, że szkoła holenderska nie tyle jest warta pokazania, co konieczna do zobaczenia. Wybór padł akurat na te trzy balety z muzyką Ludwiga van Beethovena, co jeszcze podnosi rangę tego przedstawienia - mówił w "Wybieram Dwójkę" Krzysztof Pastor, dyrektor Polskiego Baletu Narodowego, przed zaplanowaną na czwartek (18.05) premierą baletową w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej pt. "Beethoven i szkoła holenderska".
Zobacz więcej na temat:  balet Krzysztof Pastor Jakub Kukla Dwójka MUZYKA Teatr Wielki - Opera Narodowa premiera Holandia Ludwig van Beethoven

"Łabędzie". Tobiasz Sebastian Berg: ta nominacja to historyczny moment

- Po raz pierwszy do nagrody Fedora w kategorii "Edukacja" są nominowani artysta i grupa twórcza z Polski. Jest to jedna z największych nagród, które świadczą o innowacyjności i zmianie we współczesnej operze i balecie. Jest to więc bardzo ważne wyróżnienie - mówił w "Poranku Dwójki" Tobiasz Sebastian Berg, choreograf i reżyser, współtwórca projektu "Łabędzie".
Zobacz więcej na temat:  taniec Paweł Siwek Dwójka balet opera KULTURA