Polskie Radio
Section05
Barbara Stanisławczyk

"Towarzystwo niepokornych". Nie tylko Ulmowie - wokół książki "Poza strachem. Jak Polacy ratowali Żydów"

- Polakom ratującym, nawet próbującym czy wykazującym jakąkolwiek chęć ratowania, groziła najwyższa z kar, kara śmierci. Polska była jedynym krajem, w którym ta kara praktycznie obowiązywała, gdzie były wykonywane wyroki (…), ta najwyższa z kar groziła choćby za podanie szklanki wody - mówiła w Polskim Radiu 24 Barbara Stanisławczyk-Żyła, autorka książki "Poza strachem. Jak Polacy ratowali Żydów".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman film dokumentalny II wojna światowa Barbara Stanisławczyk Ulmowie Holokaust

Podczas Powstania warszawiacy czuli niezwykłą wspólnotę

Po 10 latach ukazało się drugie wydanie książki o takich konkretnych ludziach "Czterdzieści twardych. Wojenne losy Polaków i Żydów. Prawdziwe historie". Książka pokazuje czym była wojna i okupacja dla ludności cywilnej, kiedy żyło się w poniżeniu. Wśród opowieści, które dzieją się w różnych miejscach w Polsce jest kilka, które dzieją się w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Żydzi II wojna światowa Barbara Stanisławczyk Warszawa Powstanie Warszawskie HISTORIA historia warszawy

Dr Barbara Stanisławczyk-Żyła o wojennych losach Polaków i Żydów  

Czy wybawiony kocha swego wybawcę, czy też go nienawidzi, jako świadka swoich największych upokorzeń? Odpowiedź, również na to pytanie, można znaleźć w książce "Czterdzieści twardych. Wojenne losy Polaków i Żydów. Prawdziwe historie". Jej autorka, dr Barbara Stanisławczyk-Żyła, była gościem Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Barbara Stanisławczyk Żydzi II wojna światowa Holokaust książki KSIĄŻKA Niemcy