Polskie Radio
Section05
beatyfikacja

"To był kapłan, który był dany na tamten czas"

– Z jednej strony istnieje ogromny kult ks. Jerzego Popiełuszki, a z drugiej pamięć o nim się zmienia – powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Ewa Czaczkowska z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Ks. Popiełuszko 8 lat temu, 6 czerwca 2010 roku, po trwającym 13 lat procesie beatyfikacyjnym, został wyniesiony na ołtarze.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jerzy Popiełuszko stan wojenny Solidarność beatyfikacja PRL komunizm

Hanna Chrzanowska - beatyfikowana

W sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach odbyła się beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej, byłej krakowskiej pielęgniarki, współpracownicy kardynała Karola Wojtyły i prekursorki pielęgniarstwa społecznego w Polsce. Watykański wysłannik kard. Angelo Amato powiedział o błogosławionej, że była „latarnią światła w ciemności ludzkiego bólu”.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo papież Franciszek chrześcijaństwo aktualności katolickie beatyfikacja pielęgniarka

„Zwyczajne życie błogosławionej” – reportaż Doroty Bonieckiej-Górny

Już od najmłodszych lat, niosła pomoc innym. Zarówno podczas I jak i II wojnie światowej zajmowała się potrzebującymi, rannymi, sierotami itp… Była i jest przykładem dla wielu pielęgniarek jak i wolontariuszy. Za każdym razem powtarzała, że chorymi należy zajmować się ze szczególnym oddaniem i być z nimi do końca.
Zobacz więcej na temat:  reportaż Dorota Boniecka-Górny beatyfikacja Kraków Kościół zdrowie pielęgniarka

Ksiądz Jerzy Popiełuszko – ikona naszych czasów

Życie i męczeńska śmierć księdza Jerzego Popiełuszki wciąż budzą emocje. Kto właściwie wydał rozkaz o jego porwaniu i zamordowaniu? Skąd wątpliwości związane z datą jego śmierci? Ile osób było zamieszanych w jego uprowadzenie? Gośćmi audycji O sobie samych  byli dr Milena Kindziuk, autorka książek o Jerzym Popiełuszce i ks. prof. Józef Naumowicz, członek trybunału kanonizacyjnego ks. Popiełuszki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 praca edukacja beatyfikacja PRL Jerzy Popiełuszko komunizm zabójstwo

„Dwie korony” - film o ojcu Maksymilianie Kolbe w Cannes

Na festiwalu filmowym w Cannes odbędzie się światowa premiera fabularyzowanego dokumentu „Dwie korony” o życiu i śmierci o. Maksymiliana Kolbe. W obsadzie znakomici polscy aktorzy – Adam Woronowicz, Cezary Pazura, Maciej Musiał, Antoni Pawlicki, Artur Barciś i inni. O filmie mówił w Polskim Radiu 24 reżyser Michał Kondrat.
Zobacz więcej na temat:  film polski Maksymilian Maria Kolbe religia beatyfikacja Jan Paweł II

Beatyfikacja księdza Popiełuszki. Postulator był TW?

Jak wynika z ostatniej publikacji "Tygodnika Powszechnego", ks. Tomasz Kaczmarek, postulator procesu beatyfikacyjnego, rozmija się w swoich twierdzeniach o przebiegu męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki z ustaleniami prokuratury i śledczych. Gościem audycji Kulisy Spraw był Piotr Litka, dziennikarz "Tygodnika", autor publikacji. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jerzy Popiełuszko beatyfikacja Tomasz Kaczmarek komunizm PRL